Designeri » F-H » Chypre Fructat « Grupuri

Le Parfum de Therese Frederic Malle unisex

Le Parfum de Therese Frederic Malle unisex

ozonic
Le Parfum de Therese Frederic Malle unisex Imagini

Le Parfum de Therese de Frederic Malle este un parfum Chypre Fructat unisex. Le Parfum de Therese a fost lansat in 1999. Creatorul acestui parfum este Edmond Roudnitska. Notele de varf sunt mandarina si pepene; notele de mijloc sunt trandafir si prune; Notele de baza sunt cedru, vetiver si pielarie.

mandarina pepene

trandafir prune

cedru vetiver pielarie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Le Parfum de Therese by Frederic Malle.

Le Parfum de Therese Recenziile parfumurilor

ancaan
ancaan

Am vrut de mult timp sa incerc Le Parfum de Therese. Am vrut sa ma reindragostesc de un parfum si am sperat ca o sa fie ceva extrem de frumos si seducator. Eram atat de curioasa de combinatia dintre piele si pepene, pentru ca nu mai experimentasem niciodata o juxtapunere a celor doua. Ma asteptam sa fie mai diafan, mai crud. Dar nu...Are un miros dulce si putin cam greoi, aproape uleios. Ce simt eu? Un pepene galben intens, acel pepene fainos si dulce, mieros. Peste el apare si o pruna coapta si zemoasa. In fundal se simte si o mandarina care se zbate sa iasa la suprafata, incercand sa lumineze compozitia. Piele? Nu prea. Sau poate, dar doar spre final. Chypre? N-as prea crede. Fructat? Cu siguranta! Fabulos? Pentru mine, nu.

Addict
Addict

Este iarnă,stau în casă la căldură și desfac zece mandarine...ah,ce bine este să le simt în jurul meu...aceasta este deschiderea parfumului!
De ce trebuia sa vină,peste 5-10 minute,nuanța aceea de pielarie,care este si amară,probail deoarece se așează peste mandarină,sufocand-o?!
Nici trandafirul nu se simte...vetiverul,dacă există,contribuie la "amăreala" de pe mana mea...
Și începuse atat de frumos!!!

Un parfum zemos, fructat, proaspat, cu miros de mandarina combinata cu ceva ierbos, verde-amarui. Simt in compozitia lui si un usooooor iz pudrat, care ii da feminitate. Singurul lucru care ma deranjeaza putin este mirosul usor acrisor care apare mai tarziu pe pielea mea. Siaj are, longevitate are, pentru cine agreaza genul fructat-zemos este un parfum bun. Nota mea: 6/10

Edmond Roudnitska a creat parfumul pentru sotia sa Therese prin anii`60. Parfumul iesea din tiparele vremii de atunci prin puternicul sau caracter fructat, zemos si neobisnuit. Roudnitska a realizat pentru Dior cateva parfumuri in acea perioada, cele mai remarcabile si acum considerate de referinta fiind Diorissimo, Diorella si Eau Sauvage - si in cazul acestora mergand de altfel mult mai departe decat moda de atunci. Dupa decesul sotului sau in 1996, Therese a dat formula casei Frederic Malle. Asadar, Roudnitska, acest vizionar si inovator, a conceput Le Parfum de Therese unind tonuri fructate cu accente de vetiver si cedru, dand nastere unui parfum intens si aromat, suculent si racoros, cum rar am avut placerea sa descopar.
La inceput pepenele galben este cea mai dominanta nota, cu aroma intocmai ca-n realitate. Lui ii urmeaza un ton verde-floral, usor reavan, dar nu pot identifica de la ce vine, ceea ce ii da o tenta proaspata. Parca ar avea si ceva lacramioare, insa vad ca nu apar oficial in note. Mandarina este o prezenta constanta in parfum, la fel si pepenele, pana cand apare izul de padure dupa o rafala de ploaie, insa chiar si atunci se mai simt fructele prin cetina de brad si tonul proaspat de vetiver.
Parfumul este intens si de cursa lunga si nici azi, la 50 de ani de la crearea sa nu pare demodat, stand pe acelasi piedestal cu cele mai intrigante parfumuri prezentate de Frederic Malle (alaturi bineinteles de Noir Epices, creat de fiul lui Edmond, Michel Roudnitska). De neratat!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Le Parfum de Therese fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Le Parfum de Therese, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Le Parfum de Therese dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Le Parfum de Therese de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Memoir Woman Christian Dior Eau Sauvage Puredistance Opardu Robert Piguet Fracas Guerlain Mitsouko Eau de Parfum Frederic Malle En Passant Rance 1795 Jasmin du Malabar Amouage Reflection Woman Ormonde Jayne Frangipani Rance 1795 Pres de Toi Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Musc Ravageur Histoires de Parfums 1876 Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Amouage Amouage Gold pour Homme Histoires de Parfums Tubereuse 3 Animale Comme des Garcons Daphne Diptyque Do Son Frederic Malle Dans Tes Bras