Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Lipstick Rose Frederic Malle de dama

Lipstick Rose Frederic Malle de dama

Lipstick Rose Frederic Malle de dama Imagini Lipstick Rose Frederic Malle de dama Imagini Lipstick Rose Frederic Malle de dama Imagini

Lipstick Rose de Frederic Malle este un parfum Floral de dama. Lipstick Rose a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Ralf Schwieger. Parfumul prezinta trandafir, violeta, mosc, vanilie, vetiver, ambra si grapefruit.

trandafir violeta mosc vanilie vetiver ambra grapefruit

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Lipstick Rose by Frederic Malle.

Les Exclusifs de Chanel Misia
Versus Donna
French Kiss

Lipstick Rose Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Cum mirosea Lipstick Rose in anul aparitiei sale 2000 Vs. cel produs in prezent?
Am tot respectul si admiratia pentru Frederic Malle si echipa sa de parfumieri ca au reusit sa faca tot posibilul, sub toate presiunile si normele EU &IFRA pentru a nu anula de tot caracterul compozitiilor in ciuda eliminarii unor componente de baza din acestea. Au astupat golurile zic eu cu ce trebuia si cele de azi miros in continuare bine. Reformularile inevitabile din gama Malle sunt pana la urma de o mare finete si nu se remarca neajunsuri grave, nu a fost nimic nerecuperabil si asta datorita chimiei. Poate trandafirul nu mai e cel de la bunica din curte, dar prin chimie s-a obtinut clona lui perfecta. Da, Lipstick Rose NU mai este atat de indolic ca in trecut, dar trebuie sa recunosc ca cel de azi are mai mult sex-appeal si gratie.

Cel din 2000 oferea se pare un trandafir mai dens si puternic. Poate gresesc dar parca simt si un strop miiiiiic mic de aldehida ratacita prin el. Nu ma duc pana la Nahema cu gandul, dar cam in directia aia bate…Un trandafir uleios care se usuca pana la urma treptat si l-as putea recunoaste in baza pe cel de azi. Despre pudra de make-up si violeta care bat sexy din gene direct din deschiderea celuilalt cu care sunt obisnuita nici urma, acelea s-au nascut in reformulare. Cel nou e mult mai makeupy, mai girlie, mai fun. Ceea ce ma face sa repet: e o formulare reusita. Lipsea asa ceva in lumea parfumurilor.

ala2006
ala2006

Nu e rau dar nici nu straluceste. Notele sunt clare pentru a obtine mirosul de lipstick dar persistenta si siajul tin cam cat tine un ruj obisnuit pe buze.
Personal imi pare prea scump pentru ce ofera si din nefericire pentru el, am facut cunostinta cu Ombre Mercure care ramane imbatabil la aceasta categorie.
E un parfum safe, deloc deranjant, care poate fi intrecut lejer si de un mainstream.

anca_vezeanu
anca_vezeanu

Mii de violete, ce canta pe 2 voci. Incepe vocea intai, a violetelor aldehidice, ce fac spectacol pentru o jumatate de ora. Apoi, acestea soptesc usor in surdina, lasand locul violetelor pudrate invaluite in zumzetul usor intepator al vetiverului. Vanilia se aude spre mijlocul spectacolului si va canta pe acelasi ton cu violetele pudrate pana la sfarsitul concertului.
Nu am avut niciodata in mana un ruj cu o asemenea aroma, insa, la o varsta destul de frageda am descoperit o pudra in casa unei matusi. O pudra ce mirosea a Lipstick Rose. Era mirosul unui produs tabu pentru acea varsta, poate de asta m-a marcat. Ma face sa devin nostalgica, insa nu asta-mi doresc de la un parfum, ci bucurie, culoare, voiosie. Este un parfum matur, dintr-o alta epoca. Nu este usor de purtat, dar cu siguranta se face repede remarcat. Trebuie sa iubesti violetele ca sa te poti bucura cu adevarat de acest parfum.

manuelag
manuelag

Debutul este dat de o violeta cu usoare arome citrice. Apare apoi o nota amaruie pe care nu pot sa o identific, însă este acolo. Treptat capata nuante trandafirii si moscate. Principalii solisti sunt violeta si trandafirul. Miroase a baton de ruj. Exact ca pe vremea mamei. Insa ca orice baton de ruj are ceva onctuos vâscos, uleios. Dar nu doar ca nu ma deranjează, ci din contra. ..il gasesc realist redat. Imi place si nu prea. Ma intriga mai mult. Nota amaruie o simt in continuare, insa doar de fond. Numele il găsesc deosebit de potrivit.
Purtătoarea:daca ar fi un skin scent as zice ca poate deveni semnatura. Nu il găsesc potrivit pentru copile.
Locatia: este dedtul de provocator, usor lasciv. ..așadar se pot elimina de la sine locațiile nepotrivite. Fiecare stie mai bine.
Daca ma chinui putin as putea sa va spun si cu ce rujuri seamana. Încercați L'Oréal! Au mirosul patentat si nu cred ca l-au schimbat intre timp. ..ei bine! Nu va gândiți la o asemanare dr siamezi, dar frati sunt cu siguranță! :) Evident parfumul este fara "doar si poate" o poveste diferita...dar baza aceea vascoso-pudrată o veti regăsi in ambele situații!

Oh, alt trandafir extraordinar! Unul pudrat, amestecat cu note de violeta si mosc, combinatie care il face extreeem de feminin si fin. Aduce putin cu un miros de boudoir, ruj, lucru care ma incanta si mai mult! Ce sa mai zic!? Sunt indragostita...
Nota mea: 10/10

Irezistibil de tandru si feminin, Lipstick Rose contine doua tonuri armonioase de trandafir si violeta cu efect deosebit de placut. Incepe lejer, fresh si delicat cu o nota intensa de violete dragalase si umezite de ploaie, cu aroma de bomboane de violete de Toulouse. Nu dureaza mult si incep tot mai clar sa disting si trandafirul: mi-l imaginez roz si intens parfumat, cu petale fine si catifelate. Alte note mi-e greu sa percep, nici macar moscul nu-mi apare. Cred ca nota pudrata provine insasi de la cele doua flori dupa ce incep sa se scuture de roua. Duetul violeta-trandafir se mentine la fel de fermecator si transparent muuult timp pe piele si ma binedispune extrem de mult. Circula multe legende legate de anumite parfumuri, despre Lipstick Rose multa lume spune ca reconstituie mirosul de ruj de buze, nu vreau sa daram mituri, dar nici nu le pot sustine pe toate: Lipstick Rose nu-mi evoca din prima mirosul unui ruj, la chestia asta Histoires de Parfums Moulin Rouge se descurca de minune, ci reda perfect latura cea mai seducatoare a femeii: cochetaria :).

Mirunacatowl
Mirunacatowl

La ccea ce am spus anterior pe forum, voi adauga doar ca pentru imaginea lui Marilyn Monroe si pin-up-girls s-ar potrivi mai degraba S.T.Dupont Miss Dupont (un alt trandafir pudrat, tineresc, jucaus, necomplicat si foarte placut). Lipstick Rose pastreaza directia trandafir pudrat, insa aduce pe scena diferenta dintre Marlyn Monroe si Marlene Dietrich. Diferenta dintre un pin-up jucaus, purtat de valurile vietii, in permanenta criza de timp, cu o personalitate sucita si atragatoare si o femeie fascinanta, matura, care stie exact ce vrea si ce nu si are intotdeauna timp sa se hotarasca. Ambele imagini supravietuiesc unei epoci si devin atemporale. Culmea e ca, in sufrageria noastra atarna doua poze alb-negru: Marlene si Marilyn. Si asta imi face teribil chef sa am si amandoua parfumurile. In tot cazul, pentru buzunarul uman, recomand Miss Dupont, mai necomplicat. Pentru o calatorie decisa in fantezie, pentru visari cu intentie, Lipstick Rose. Daca vreti, unul de zi si celalalt de seara. Sau unul zilnic si celalalt pt. ocazii speciale. Sunt amandou fatete ale aceleiasi medalii. Dupont merita toti banii, cu prisosinta, Lipstick Rose e putin exagerat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Lipstick Rose fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Lipstick Rose, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Lipstick Rose dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Lipstick Rose de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige By Kilian Back to Black Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Carnal Flower Serge Lutens Fourreau Noir Guerlain Jardins de Bagatelle Serge Lutens Chergui Tom Ford Tobacco Vanille Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Amouage Dia pour Femme Frederic Malle Musc Ravageur Frederic Malle En Passant Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Amouage Amouage Lyric Woman Terry de Gunzburg Ombre Mercure Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Rance 1795 Pres de Toi Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu Robert Piguet Fracas