Designeri » F-H » Oriental « Grupuri

Musc Ravageur Frederic Malle unisex

Musc Ravageur Frederic Malle unisex

scortisoara
Musc Ravageur Frederic Malle unisex Imagini

Musc Ravageur de Frederic Malle este un parfum Oriental unisex. Musc Ravageur a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Maurice Roucel. Notele de varf sunt lavanda, bergamot si mandarina; notele de mijloc sunt scortisoara si cuisoare; Notele de baza sunt lemn de santal, boabe de tonka, vanilie, lemn de guaiac, cedru, mosc si ambra.

lavanda bergamot mandarina

scortisoara cuisoare

lemn de santal boabe de tonka vanilie lemn de guaiac cedru mosc ambra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Musc Ravageur by Frederic Malle.

Meharees
Labdanum 18
L'Ombre Fauve

Musc Ravageur Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

UPDATE dupa testarea in paralel a variantei din 2000 cu cea de azi.

Sa stiti ca Musc Ravageur asa cum e el in prezent mi-a parut de la prima testare Alfa si Omega in domeniul moscului senzual, avand cam toate dotarile necesare pentru a trece drept ahmm…cum se spune... "panty dropper" :))? Dar tocmai asta e aspectul de care ma leg acum facand paralela cu cel nereformulat. La testarea paralela a celor doua, Musc Ravageur de pe vremuri pare mai ambiguu, mai androginic decat actualul.

Il am si il port deci departe de mine gandul ca actualul Musc Ravageur este un parfum masculin de genul pur testosteronic-macho plin de molecule-cromozomi Y, dar totusi…totusi cel de pe vremuri mi se pare mult mai feminin. Pentru ca e mai cald si dulce.

In primul rand simt mosc, scortisoara si crema dulce de vanilie, lavanda mai putin, e topita undeva in background spre deosebire de cel de azi unde rasare prima la suprafata. Ca urmare, acesta vechi e mai cald, mai unduios. Noul este si el cald, insa e ca un pulover larg caruia incep sa i se duca firele, are mici gauri pe unde patrunde frigul cedrului si al condimentelor. Cuisoarele in mod special mie nu imi par a fi niste mirodenii cu un aport "fierbinte" in amestecuri, din contra, sunt ascutite si uscate. Cam asa sta treaba.

In formula 2000 Musc Ravageur pornea direct cu un suflu cald-dulce, spre deosebite de cel produs azi care e mai rezervat, picant mai ales in introducere si usor mai redus ca amploare/intensitate. In rest numai de bine. E frumos si cel din prezent asa cum e, dovada ca Musc Ravageur nu si-a pierdut admiratorii in ciuda micilor ajustari suferite. Reformularea sa, spre deosebire de anumite exemple de la alte case care m-au intristat nu este deloc brutala, interventiile parand a fi facute cu o mana usoara de caligrafist.

Raul
Raul

Frivolitatea sarmanta

Original si ademenitor ! Sub orice armura ar face pasul in lume, de la casual pana la smoking, va reusi sa atraga doamnele precum un magnet. Da, ati intuit bine. Acest parfum intruchipeaza un berbant. Nu un oarecare, ci unul cu o lunga lista de cuceriri.

Jocul seductiei incepe intr-un mod inedit. O introducere scurta, sub forma unui mix nebanuit, ce se scurge intr-o clipire. Secretul primelor zeci de secunde consta in naturaletea cu care abordeaza: bergamota tonica si lavanda discreta.

Din moment ce a reusit sa capteze atentia, incerca sa accelereze ritmul seductiei. Discutia se porta pe un tempo antrenant cu tonuri dulci, usor condimentat. El stie sa impleteasca vanilia cu scortisoara pentru a oferi senzualitate si dulceata. In acelasi timp este constient ca prea mult dulce strica si apeleaza la cuisoare degajand un aer de cald, aromat si usor iute. Exact genul de picanterie care nu domina, dar atrage. Peste toate acestea, ca un adevarat pisicher, ofera o gingasie cremoasa (lemnul de santal) presarata cu mosc usor animalic. Nimic vulgar sau exagerat, doar echilibru, incredere, intimitate, siguranta, ademenire si dorinta.

Unisex ? Un zambet imi incolteste pe chip. Gandul imi zboara catre zona de intrepatrundere a sexualitatii feminine cu cea masculina. In zorii zilei, cand camasa cuceritorului imbraca umerii goi ai iubitei, miresmele razbat din tesatura alba si fina. Si va dori sa o poarte. Toata ziua, in jurul ei, va razbate parfumul. Este dovada vie a cuceririi.

Longevitate: peste 9 ore
Siaj: peste medie
Nota: 9/10

Acest parfum este o capodopera pentru cuceritori. Chapeau Maurice Roucel !

dana22
dana22

Cei care se vor acomoda cu izul sau pronuntat animalic, il vor adauga cu siguranta in garderoba.

ala2006
ala2006

Cum spunea bine Mariadid, este un parfum ravasitor! E ca si cum trecutul si viitorul, vechiul si noul, femininul si masculinul se imbina intr-un singur punct: acum. Aromele sunt de vis, se invaluie una pe alta, se scot in evidenta una pe alta si mi-au dat sentimentul ca sunt acasa.
Multumesc Catpower ca mi-ai dat sansa sa miros asa o minunatie! Il punt pe lista de must have.

apocalipsys
apocalipsys

E un parfum de vis. La iceput l-am urat din cauza primelor note, insa acuma il iubesc tocmai datorita acelor note...ciudat:). Pentru cei care-l indragesc dar nu-si permit din cauza pretului foarte mare recomand Meharees, seamana foarte bine

Un parfum absolut superb, oriental, cu multa scortisoara, lemne, condimente, toate perfect echilibrate, astfel incat parfumul nu este nici prea dulce, nici imbacsit, nici prea masculin, nici prea lemnos, dar ...nici prea condimentat. Cred ca parfumierul a gasit reteta pentru un oriental perfect, cu adevarat ravasitor. Persistenta si siaj bune.
Oh, Doamne...
Nota mea: 9/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Un parfum superb, demn de a fi purtat.
Are multe dintre notele mele preferate asa ca era de asteptat ca o sa il plac. E un parfum elegant, m-a facut sa ma simt increzatoare, de parca as fi putut sa cuceresc cu o simpla privire.

In deschidre am perceput bergamota, dulce-amaruie, tonica si perfecta. Ma invita la relaxare pe perne satinate... Efectul nu a durat mult si m-am trezit inconjurata de condimente. Ah! parca eram intr-o piata orientala si ma uitam pierduta la tarabele negustorilor plimbandu-mi varful degetelor peste scortioasa si cuisoare. Notele sunt redate realist, dar totusi domolite de lemnul de santal. Compozitia se rotunjeste si se aseza pe piele radiind caldura si senzualitate.

As vrea sa il simt pe un barbat, pe mine m-a cucerit fara drept de apel!

Ei si tocmai cand credeam ca nu mai am nicio mostra de testat, mi-am amintit de Musc Ravageur! L-am incercat de cateva ori si in parfumerii, dar e genul de parfum pe care e mai bine sa-l studiezi in liniste acasa, caci are mai multe etape pe care, in noianul de miresme din parfumerie n-ai cum sa le percepi limpede.

Musc Ravageuer e dulce. Un dulce placut si echilibrat. Debutul e marcat de bergamota, insa e o deschidere foarte sumara, nota disparand definitiv sub duetul scortisoara-vanilie. Ce savuroase sunt! Lor li se alatura tonuri balsamic-lemnoase si parca simt si ceva paciuli mai tarziu. Cuisoarele se intrezaresc in amestec dar niciodata nu-l domina, ele dau un pic de picanterie placuta, iar lavanda fina, sapunoasa si delicata asigura o doza de limpezime. E un ton subtil, dar foarte rafinat amestecat cu restul notelor covarsitor de senzuale si dulci. Pare un parfum oriental-balsamic cu iz usor gurmand. Cald, elegant, fara compromisuri.

Mi se pare firesc sa-l plac, m-a cucerit fara eforturi! E unisex (oficial), cred ca se dezvolta frumos pe fiecare, dar...l-as lasa barbatilor.

Hmmm...e seara si oaspetii incep sa soseasca. Musc Ravageur isi face aparitia la brat cu doua frumuseti: Lira si Fourreau Noir. Sunt fetele lui, variantele pur-feminine, ce credeati ;)?

Lira Casamoratti Xerjoff si Fourreau Noir Serge Lutens, din aceeasi familie...olfactiva.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Musc Ravageur fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Musc Ravageur, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Musc Ravageur dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Musc Ravageur de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Carnal Flower Tom Ford Tobacco Vanille Tom Ford Noir de Noir Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Serge Lutens Chergui Keiko Mecheri Attar de Roses Guerlain Spiritueuse Double Vanille Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Portrait of a Lady Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Fracas Serge Lutens Ambre Sultan Guerlain Jardins de Bagatelle Frederic Malle Lipstick Rose Montale Chocolate Greedy By Kilian Love by Kilian