Designeri » F-H » Oriental Condimentat « Grupuri

Noir Epices Frederic Malle unisex

Noir Epices Frederic Malle unisex

Noir Epices Frederic Malle unisex Imagini Noir Epices Frederic Malle unisex Imagini Noir Epices Frederic Malle unisex Imagini

Noir Epices de Frederic Malle este un parfum Oriental Condimentat unisex. Noir Epices a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Michel Roudnitska. Notele de varf sunt portocala, trandafir si muscata; notele de mijloc sunt nucsoara, scortisoara, piper si cuisoare; Notele de baza sunt lemn de santal, paciuli, cedru si vanilie.

portocala trandafir muscata

nucsoara scortisoara piper cuisoare

lemn de santal paciuli cedru vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Noir Epices by Frederic Malle.

Noir Epices Recenziile parfumurilor

rosmarin83
rosmarin83

Stiu ca cele mai cunoscute parfumuri ale lui FM sunt Carnal Flower,Portrait of a Lady si Musk Ravageur,dar eu cred cu tarie ca Noir Epices este cel mai bun parfum al acestei case ,urmat de Carnal Flower,apoi POL. Daca pot introduce Portrait of a Lady intr-o categorie (acea a condimentelor,cam o omoloaga a Ambre Sultan a lui Serge Lutens),nu pot face acelasi lucru cu Noir Epices. Desi are acest nume,este un parfum aerat,as putea spune mineral.Este ca si cum ai mirosi niste condimente efervescente (dar nu ca cele care te fac sa te gandesti la vreo mancare indiana,ci arome precum scortisoara in combinatie cu piperul ) intr-un aer rece de iarna.Parca ai mirosi un aer rece ,foarte bine oxigenat,efervescent si picant in acelasi timp. Combinatia asta,intre muscata,scortisoara piper,dau nota asta picanta,aromata,iar portocala creaza senzatia de efervescenta.Nu stiu,nu-l pot descrie,este un parfum deosebit,nu gasesc o categorie pentru el. Pur si simplu sublim,cu personalitate, impunator,misterios,deloc dulce,nu pentru toata lumea. Poate fi iubire sau poate fi ura.Pentru mine este o capodopera.Probabil ca nu l-as incerca daca ar fi primul meu parfum de nisa.Probabil,ca nasul trebuie un pic educat,trecut de la parfumurile dulci de designeri,la unele mai usurele de nisa si abia apoi incercate si variante mai artistice,precum acesta.

Parfumul incepe citric-floral, fresh-spicy, cu miros de portocala si trandafir. In cateva minute simt si muscata usor pudrata si amaruie. Este interesant ca nu este un parfum greu, ci are mai degraba un aer jucaus. Nuca nu simt deloc, nota de portocala imi pare ca acopera bine celelalte note. Simt in schimb mult piper, cuisoare si paciuli. Parfumul are si dulceata, insa nu ostentativa.
Parfumul este foarte interesant, inventiv, bine construit, insa nu pot spune ca as face vreo pasiune pentru el, pentru mine este cam prea citric, parca prea putin feminin. Siaj si persistenta bune. Nota mea: 6/10

Chimia de azi ofera posibilitati infinite, parfumierii avand la indamana atatea note deosebite, un "loc de joaca" imens in care sa se desfasoare. Numai inspiratie si talent le mai trebuie. Anual se produc din pacate mii de catastrofe. Apar mult prea multe parfumuri, majoritatea banale.

Exceptiile sunt cele care imi dau speranta si de cate ori descopar un parfum grozav, cum e Noir Epices, uit cat de mult s-a bagatelizat parfumeria in ultimele decenii. Nu mai conteaza. Inchid ochii si inspir adanc din minunata licoare. Si trebuie sa spun: parfumurile prea piperate nu sunt preferatele mele. Da, iubesc piperul din Perles de Lalique sau chiar din Hot Couture, dar chiar acum cand scriu zambesc la gandul cat de mare e distanta dintre cele doua si Noir Epices. Nu ca ar semana! Nu au nimic in comun decat piperul. Ele au alt destin, au acolo un strop de piper, probabil au mancat inghetata cand erau mici pe genunchii lui Noir Epice.

Noir Epices e un bol plin de mirodenii. Pentru nota florala s-a apelat doar la garoafa, bineinteles pentru tonul ei picant. E ca si cum ai lua Opium (varianta nereformulata) si l-ai dezbraca de accentele dulci si ar ramane un Opium din mirodenii. Probabil cele doua ar avea multe sa-si povesteasca, fiind din aceeasi familie. Noir Epices incepe piperat si se termina balsamic. Cumva la capat imi evoca si ceva din Youth Dew. Ceva hipnotizant si erotic. Are un ton aromat la urma, de la esenta de portocala si un pic de fum de tamaie.

E unisex, insa personal il vad mai interesant pe un barbat. Ca sa-l porti ca femeie ar trebui sa ai ceva curaj, imi amintesc de un interviu in care Catherine Deneuve spunea ca a ales Noir Epices intr-un thriller noir. Era pentru personajul ei indraznet "haina" perfecta. Deci se poate, dar cere curaj.
Noir Epices e un parfum pretentios si de o obraznicie adorabila pe care as putea chiar sa-l iubesc intr-o buna zi...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Noir Epices fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Noir Epices, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Noir Epices dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Noir Epices de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Serge Lutens Chergui Frederic Malle En Passant Parfumerie Generale PG10 Aomassai By Kilian Back to Black Frederic Malle Carnal Flower Penhaligon`s Artemisia Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Bond No 9 Andy Warhol Success is a Job in New York Tom Ford Noir de Noir Montale Intense Tiare Parfumerie Generale PG05 L'Eau de Circe Guerlain Tonka Imperiale Diptyque Do Son Chloe Chloe Eau de Parfum Guerlain Spiritueuse Double Vanille Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Byredo Bal d'Afrique Serge Lutens Fourreau Noir