Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Portrait of a Lady Frederic Malle de dama

Portrait of a Lady Frederic Malle de dama

Portrait of a Lady de Frederic Malle este un parfum Oriental Floral de dama. Portrait of a Lady a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Dominique Ropion. Notele de varf sunt cuisoare, scortisoara, trandafir, coacaze negre si zmeura; notele de mijloc sunt lemn de santal, paciuli si tamaie; Notele de baza sunt mosc, ambra si rasina benzoica.

cuisoare scortisoara trandafir coacaze negre zmeura

lemn de santal paciuli tamaie

mosc ambra rasina benzoica

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Portrait of a Lady by Frederic Malle.

Rose Nacree du Desert
Agent Provocateur
Perles De Lalique

Portrait of a Lady Recenziile parfumurilor

Mavi_bi
Mavi_bi

Pasesc vrajita pe un teritoriu cu totul nou, nimic nu putea sa ma previna asupra a ceea ce avea sa urmeze. .
Aceasta potiune invaluitoare e mai presus de cuvinte, seductie pura, emotie incapsulata intr-o sticla ce.mi taie respiratia.
Primele intra in scena, cu o infinita gratie, notele orientale. Ele ma transpun intr o scena de film a carui actiune se deruleaza cu incetinitorul, pasesc emotionata intr.o sala de receptii intesata de personaje imbracate in smoking. Toata lumea discuta, se impart zambete, atmosfera e incarcata de fumul havanelor, doamnele sorb sampanie, sunt imbracate in matasuri negre, au in jurul gaturilor blanuri ale unor specii amenintate cu extinctia, dar scena e incompleta.
Unde este Ea, the lady? toti par sa astepte momentul aparitiei sale.
Intr-adevar, suspansul ajunge de nesuportat, exista acea tensiune si un gol dureros create de absenta ei.
Deodata se produce rumoare, toata lumea isi indreapta atentia spre scara maiestuoasa cu balustrade din lemn nobil.
In capatul scarilor este Ea, ROSA , femeia floare, femeia universala, cameleonica, cosmopolita, fiinta siderala si femeia fatala, aiuritor de frumoasa, sclipitor de inteligenta, imbracata intr.o lunga rochie rosie (inflorata ) atat de mulata incat relieful sau uluitor fascineaza toata asistenta. Muzica s.a oprit ,nimeni nu mai respira. Barbatii o privesc cu patima, femeile cu admiratie si invidie, chelnerii raman blocati in atitudini rigide in timp ce cara tavile cu aperitifs, nimeni nu ramane indiferent.Ea paseste cu gratie princiara pe treptele de marmura, totul se incalzeste in jurul ei, ajunge in foaier, in fata ei se face loc, merge zambitoare printre invitati, se indreapta spre band-ul de jazz, face un singur gest iar muzica reincepe, atmosfera a fost resuscitata! Este electrizanta, invitatii o aplauda frenetic, nimic nu ar fi fost la fel in lipsa ei!
Lux pur, glamour, stralucire, toate orchestrate de Ea.
ITI MULTUMIM CA EXISTI, ROSE ! :D

Textul de mai sus e o parodie

rosmarin83
rosmarin83

Pentru mine e un parfum ok,dar e ceva de genul-'i've already been there'.Nu-l pot considera o capodopera,pt ca nu e chiar unic,am mai mirosit lucruri asemanatoare, E un parfum bun,dar nu-l consider deloc feminin,poate pt ca imi da senzatia ca sunt intr-o bucatarie unde s-a gatit picant,ca pentru o masa mare,intr-o zi de sarbatoare.Nu stiu,imi place sa-l apreciez,dar nu l-as purta.nu-l consider misterios,ma asteptam la ceva sublim,dar aceasta Lady parca e prea previzibila,parca a iesit din bucatarie si isi da sortul jos,incercand sa imbrace o rochie eleganta,pt a-si primi oaspetii.Dar mirosul de 'bucate' ramas in par,o tradeaza.

tubykap20
tubykap20

Nota asta de cuisoare imi da batai de cap in orice parfum... O asociez cu ceva nu ft placut,ceva ce am simtit o perioada indelungata intr-o vacanta in Turcia.Nu,parfumul nu are nici o legatura cu stilul PUR oriental pt ca intra rapid in scena coacazele si te face sa spui de la o secunda la alta: e oriental...ba nu,e fructat si zemos...Cand crezi ca te-ai lamurit,apare trandafirul... Hmmm!Un trandafir rosu sangeriu si catifelat in genul celor din gradini luxuriante,mare cat doua palme!Bine,bine,deci e dens ca o esenta arabeasca!Vine paciuli si racoreste...Ce Dumnezeului e aici? Ca nu mai inteleg nimic! Dar ma intriga!

Mai astept...Se indulceste,destul de mult si nu cred ca doar zmeura poate sa faca asta. O mai fi ceva acolo ascuns! Ok! Cred ca e suficient de complicat deja!

Dupa vreo 15 minute iar se schimba! Cuisoarele se domolesc,ambra incepe sa il incalzeasca,tamaia nu prea o simt...

Numai recenzie nu e! Nu am lamurit pe nimeni si eu sunt si mai bulversata! L-am incercat de foarte multe ori si cu fiecare testare imi arata altceva...
Tocmai asta ma face sa imi placa si mai mult! Nu neaparat sa il port pt ca nu cred ca sunt atat de ladylike,dar compozitia lui imi aminteste de ce m-am ales cu pasiunea asta in sange! Imi place misterul!

Concluzia la haosul din capul meu: sa iubesti parfumurile si sa treci ca rata prin apa doar cu o testare cu unele care te depasesc inseamna sa ramai pe loc! Parfumul asta in final este ceea ce promite,dar ma gandesc acum de unde a stiut Ropion reteta exacta? Cand femeile sunt asa un mister...

Elena Helen
Elena Helen

Participam la cateva cursuri de managementul artei cand in sala plina de picturi impresioniste am simtit un miros divin din spate.O doamna insarcinata in ultima luna,mirosea divin,avea clasa si mi s-a parut o femeie implinita.Mi-a deconspirat licoarea magica,am testat si m-a fermecat pe loc.Si acum simt mirosul,un parfum divin pe o femeie implinita,un adevarat portret al unei doamne adevarate.Este pe lista mea,mi se potriveste,are acel ceva care te farmeca pe loc.

Este un parfum de mare clasa pe care daca esti interesat sa investighezi si alte aspecte ale trandafirului n-ar trebui sa-l ratezi. E cu totul altceva decat trendurile actuale, tot ceea ce se produce in linia Malle nefiind influentat de cerintele maselor, ei oferind o alternativa.

Portrait of a Lady in prima clipa irita, la figurat desigur. E coplesitor si totodata cenzurat. Un paciuli prafos si pe de-asupra tamaios. Exact notele din lista mea neagra. Ma aflu in postura de a alege sa-l descopar pas cu pas…sau sa las cazul nerezolvat pentru o alta data.

Dar "Sesam deschide-te" odata! Si m-a ascultat si s-a deschis si ceea ce a urmat manierei reci cu care m-a intampinat a fost un parfum absolut senzational. Intr-adevar de senzatie! Paciuliul acela chiar isi are meritul in ecuatie. Trandafirul pe care il apara e desebit de feminin, pudrat, catifelat….prea frumos sa nu fie pazit. Paciuli ii da un soi de putere in plus, il face mai tare, mai amplu. Apoi e o chestie interesanta, o dulceata discreta de la zmeura pe care eu o simt nu in locul in care l-am pulverizat pe piele ci undeva mai la distanta. De la un spray pe incheietura mana imi miroase pana la umar, e de speriat cat e de intens! Atentie la dozaj, poate ucide :).
Portrait of a Lady mi se pare un fel de incursiune in sufletul bine ferecat al unei femei puternice moderne. O dezvaluie putin, restul poti doar sa ti-l imaginezi.

vincentium
vincentium

Out of respect for my childhood and for Roudnitska, Eau Sauvage will remain my signature (guess what it's not Mitsouko either) but secretly is this one, this is my big secret affair, the one under its sheets i sneak in midst of night. The best from Malle, better than Carnal Flower...i'd love to send a fruit basket to Frederic for creating EDP. Maybe I will.

arianperfume
arianperfume

O varianta mai puternica a lui Lalique Perles, ma bucur ca l-am testat, interesant, dar nici pe departe asa de bun cum m-as fi asteptat, pe pielea mea apare ca un trandafir foarte piperat( piper negru) si camforat.

Dumnezeule!!!!!!! M-am indragostit pe loc!!! Parca m-a trasnit ceva atunci cand l-am mirosit!!! Nu se poate asa ceva.... asa parfum ... este pur si simplu SUBLIM!! Nu cred ca am intalnit parfum mai extraordinar pana acum!! Nici nu stiu cum sa il descriu... are un magnetism incredibil! Este si mentolat, si pudrat in acelasi timp... si cald, si racoritor, este pur si simplu un amestec PERFECT, elemente incredibil de bine dozate de santal, tamaie, trandafir, rasini, scortisoara si probabil vreun ingredient secret care face ca parfumul acesta sa aiba acel ”ceva” care ma da pe spate!!! Siaj moderat, persistenta buna. Nota mea: 10/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Portrait of a Lady fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Portrait of a Lady, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Portrait of a Lady dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Portrait of a Lady de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Amouage Lyric Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Christian Dior Dune Amouage Memoir Woman Christian Dior Dior Addict Juliette Has A Gun Lady Vengeance Amouage Honour Woman By Kilian Back to Black Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Giorgio Armani Armani Privé Rose d'Arabie Robert Piguet Visa 2007 Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Guerlain Rose Nacree du Desert Guerlain Shalimar Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Serge Lutens Chergui Hermes L’Ambre des Merveilles Frederic Malle Carnal Flower Bottega Veneta Bottega Veneta