Designeri » F-H » Oriental Lemnos « Grupuri

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens Giorgio Armani unisex

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens Giorgio Armani unisex

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens Giorgio Armani unisex Videouri
Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens Giorgio Armani unisex Imagini

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens de Giorgio Armani este un parfum Oriental Lemnos unisex. Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens a fost lansat in 2004. Parfumul prezinta labdanum, condimente, vetiver si cedru. Acest parfum este castigatorul a 3 premii: FiFi Award Fragrance Of The Year Men`s Nouveau Niche 2006, FiFi Award Best Packaging Women`s Prestige 2006 si FiFi Award Best Packaging Men`s Prestige 2006.

labdanum condimente vetiver cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens by Giorgio Armani.

Fille en Aiguilles

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens Recenziile parfumurilor

guest_
guest_

E un parfum sacru. Si aceasta nuanta de sacralitate mi-a fost indusa la primul contact cu el, transpunandu-ma intr-un alt timp si spatiu. Rascoleam intr-o cutie cu amintiri pe care o credeam pierduta sau ingropata undeva adanc, nemaistiind calea spre ea. Eram la o varsta frageda si ma plimbam nestingherit, departandu-ma de parinti, prin curtea scaldata in miresme florale dintre care, un amestec unic de trandafiri iesea mai mult in evidenta, a unei manastiri vechi (nu mai stiu cu exactitate care). Eram impresionat de zidurile fortificate ce imprejmuiau ca o cetate gradina interioara si biserica, plasata cumva in centrul acestei gradini. Nu stiu de ce, dar eram invaluit de pretutindeni de o stare de bine si liniste ce-mi era oarecum straina la acea varsta. Desi, cu alte ocazii, parintii erau mai permanent in apropierea mea, acum stiam ca nu mai sunt in preajma dar nu-mi faceam griji, simtindu-ma protejat. Chiar aveam strania senzatie ca sunt singur in acea gradina (nu stiu daca chiar asa ar fi fost, insa eu nu mai vedeam pe nimeni in jur). Razele soarelui scaparau puternic dar oarecum firesc pentru acea perioada si desenau prin umbrele tufelor de trandafiri stranii plasmuiri cu multe capete astfel incat, fiecare adiere de vant era o mangaiere cereasca si animatoare a umbrelor fantastice. Stiam ca singurul loc in care ma puteam refugia de soare si bucura de racoare era in biserica ce strajuia intregul complex fortificat. Am pasit sfios in intuneric printr-o intrare ingusta in zidul gros de piatra. De cum am intrat, soarele inceta sa mai existe si o adiere racoroasa, incarcata cu o mireasma puternica, insa atat de diferita de tot ceea ce cunoscusem eu pana atunci ma intampina. Asa cum intunericul aproape sepulcral din interior contrasta puternic cu lumina orbitoare din gradina, tot asa si aceasta stranie mireasma, coborata parca din alta lume, contrasta cu tot ceea ce mirosisem afara (si pana atunci). La inceput mi s-a parut foarte densa si grea, scaldata in fum, precum lespezile de piatra din zidul fortificat al bisericii. Putinele raze de soare ce apucau sa razbata prin ferestrele inguste, decupate in zidul gros de piatra, reuseau sa desluseasca vag urmele unei picturi murale stravechi. Ochii incepusera sa se obisnuiasca cu intunericul din interior, si pe masura ce inaintam, in zid prindeau contur chipuri arse de timp si intiparite in vesnicie. E ciudat, dar apucasem sa ma obisnuiesc si cu acea mireasma stranie ce acum incepea si ea sa se deschida. Si precum chipurile ascetice coborau din tenebrele zidurlor afumate si prindeau viata in lumina palida a candelelor, tot asa, acele note ascutite de fum si rasini din parfumul bisericii lasau locul unor adieri blande, usor balsamice si florale. Atitudinea stinghera si chiar ezitanta dintru inceput, ba uneori anxioasa, impusa de sobrietatea si obscuritatea locului, si care imi inclestase spiritul crud inca din primii pasi disparu ca si cum nici nu fusese vreodata iar in locul ei se reinfiripa acea stare de bine si liniste din gradina, ba parca amplificata si completata de un sentiment cald de pace si seninatate. Paseam in lumina pe care razele soarelui ce prindeau sa razbata prin fereastra ingusta o desenau pe pardoseala ceruita a bisericii. Nu mai eram singur. Soarele revenise la viata si ma privea dintr-un ungher de fereastra, chipurile hieratice imi erau acum atat de familiare, ele nefiind altceva decat plasmuiri ale personajelor ce triumfau mereu asupra raului din basmele copilariei mele, si mireasma... o da, mireasma... ei bine, ea evadase aici dintr-o alta gradina, era purtatoarea unui mesaj dintr-o alta lume (anghelos). Acolo si atunci am pregustat vesnicia, "am adulmecat" Epifania.

Daca ar fi sa reduc olfactiv acea experienta transcendenta, acea atingere a Divinitatii, cu siguranta ar fi ceva foarte apropiat de aceasta creatie, de vreme ce mi-a facilitat aceasta regresie temporala de peste 20 de ani...

O curiozitate fireasca se nascuse si crestea incet soptindu-mi permanent: Cum de s-a ajuns la similitudinile dintre acea mireasma "ancestrala" si Bois d'Encens? Ingredientul principal de legatura ar putea parea la o prima vedere: tamaia, sau mai bine spus, aceeasi reteta de tamaie (cu labdanum si cedru si alte uleiuri volatile din conifere). Poate ca in vechime calitatea tamaiei din biserici era una asemanatoare cu cea a ingredientelor din acest parfum, si astfel, prin tamaieri zilnice in cadrul serviciului liturgic ortodox, aceasta mireasma a intrat adanc in fiinta locasului de cult. Ai strania senzatie de cum intri ca intreaga biserica expira prin fiecare por al ei aceast parfum.
Sau ar mai putea fi un amestec al mirosului de tamaie bine conservat in ziduri si cel al unor piese de mobilier din cedru (pentru ca citind multe recenzii ale acestui parfum, nu putine au fost parerile ca nota de cedru domina intreaga creatie). Sau alte piese de mobilier din brad care nu au fost lacuite ar atinge notele de conifere, chiar de gin, pe care le-au simtit unii comentatori. La aceste note ar fi putut sa-si aduca aportul si rasinile de conifere (brad, molid, pin si chiar arbusti precum jnepenii) care se ardeau in bisericile imprejmuite de astfel de paduri din zonele montane si premontane in loc de tamaie (care, de altfel este tot un amestec de rasini ai unor arbori si arbusti din zone subtropicale sau semidesertice precum: labdanum sau olibanum). Poate ca aceasta... sau poate ca un pic din fiecare e formula ce sta la baza acestei miresme, cine stie... ?!

Ea va ramane pentru mine acea potiune magica ce mi-a deschis un coridor atemporal, o punte peste veacuri, si cred cu tarie ca aceasta este cea mai nobila misiune a unei creatii ce tinde spre perfectiune, mai cu seama cand ea se doreaste o masura olfactiva a sacrului, a sfinteniei...

Eveniment fara precedent: pentru prima oara accept un parfum bazat in proportie de 90% pe tamaie. Il accept, dar sunt departe de a-l iubi. Parfumul pare aproape ambiental, mistic, rapit dintr-un templu. Un ton subtil de vetiver aromat se intrevede prin fumul de tamaie. Ca sa-l pot purta as avea nevoie de inca ceva si atunci apelez la o idee sugerata de buna mea prietena si anume Cuir Amethyst pe care daca-l suprapun peste Bois d`Encens rezulta o combinatie uimitoare. Irisul catifelat contribuie atat de mult in amestec, pe sub el nota de tamaie nu mai are acea raceala austera. Se completeaza extraordinar de bine reciproc.
Doar pentru excentrici.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Giorgio Armani Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Giorgio Armani Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens dupa Giorgio Armani. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens de Giorgio Armani reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Lemnos
Paco Rabanne Ultraviolet Eau D`Italie Bois d’Ombrie Reminiscence 2000 Ans d'Amour Prada No3 Cuir Amber Honore des Pres Chaman`s Party Fred Hayman Touch With Love Serge Lutens Fille en Aiguilles Mistral Balinese Vanilla Smell Bent Incensed Jacques Bogart Silver Scent Teufels Kuche Patchouly Incubus FUBU Plush