Designeri » F-H » Chypre Fructat « Grupuri

Si Giorgio Armani de dama

fin condimentat
Si Giorgio Armani de dama Videouri Si Giorgio Armani de dama Videouri
Si Giorgio Armani de dama Imagini Si Giorgio Armani de dama Imagini

Si de Giorgio Armani este un parfum Chypre Fructat de dama. Si a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Christine Nagel. Nota de varf este coacaze; notele de mijloc sunt frezie si trandafir de mai; Notele de baza sunt vanilie, paciuli, ambroxan si note lemnoase.

coacaze

frezie trandafir de mai

vanilie paciuli ambroxan note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Si by Giorgio Armani.

Divine Idol
Dama Bianca

Si Recenziile parfumurilor

Ariana.b
Ariana.b

Pentru mine e dulcele maxim pe care îl pot purta, un dulce care îmi dă o stare de bine şi de fericire, de tinerețe. Pot să spun ca reclama se muleaza perfect pe ideea transmisă de parfum: spunem da vieții si bucuriei, sentimentului de a fi tânăr şi spontan.
Notele de sirop de coacaze îi dau un ton jucăuş, ludic, pe o bază matură şi elegantă de paciuli, plus un strop de vanilie, foarte bine blenduită în amestec, aşa încât să nu fie notă dominantă.
Cred că e un parfum care nu are vârstă, oricine îl poate purta, e simplu si plin de viață.

Andreeamaria
Andreeamaria

L-as putea numi,un dulce permanent imposibil de purtat,dar are ceva special,unic,ceva care il face sa se detaseze de o categorie a parfumurilor dulci. La inceput ma enerveaza dulceata lui,apoi ma invaluie complet si stiu ca il vreau. Dar nu e pentru oricand si oriunde,evident. Si cu siguranta nu seamana cu inecaciosul si imposibilul -pentru mine- de purtat La vie est belle. Am incercat sa iubesc acel parfum-de obicei cand incerc,nu-mi iese,trebuie sa vina totul firesc-,dar nu pot. E vanilie multa,in exces,efectiv ma simt sufocata. Desi,ador parfumurile dulci in diverse combinatii,nu o sa am niciodata La vie...
In schimb,Si, m-a facut sa-l iubesc de la primul "puf" pe piele :)

rafaela
rafaela

Cateodata am impresia ca nu mirosim acelasi parfum.
Pe mine este atat de rafinat incat priveste de la inaltime. Mie nu-mi plac in mod deosebit trandafirii in parfumerie (scuze!), dar acesta din Si este unul deosebit. Parca mi-e si ciuda cateodata cand dau de cate unul asa frumos... si ma simt si vinovata!
Bineinteles ca nu reuseste singur aceasta performanta! Cu un pas in urma lui il insoteste un paciuli usturator care te arde pana-n suflet. Amandoi sunt invaluiti de aroma coacazelor dulci, vanilate.
Umila mea parere este ca dulcele zaharos, senzatia de dulceata-sirop de fructe-trandafiri vine din coacaze. DAR, ambroxanul rezolva tot ca in basme, printr-o atingere de bagheta magica, unda subtila, catifelata indusa de ambroxan corecteaza tot ce era de corectat.
Nu stiu de ce, dar ca stil si rafinament, il aseman cu L'Ambre des Merveilles...

Dana Maria

Eu nu vad nicio asemanare cu La vie est belle. E dulcic si el, dar La vie est belle e inconfundabil. E un miros care iese din multime. Iubit sau urat, se face remarcat, pe cand pe Si, desi cand l-am testat mi-a placut, nu l-as mai recunoaste acum nici daca mi-ar dansa pagode in fata.

olgastefan
olgastefan

înțeleg asemănarea cu La Vie est Belle. dar pe mine acela, oricât de bine făcut, mă plictisea...
pe pielea mea Si este fiica lui Armani Mania și nepoata neserioasă a lui Hot Couture. nu m-a dezamăgit de la primul testing și mi l-am dorit pentru că e parfumul pe care o să îl port când vreau să mă simt tânără și plină de viață, un pic atipică mie, fără să miros ca o fetiță. în ciuda predominantei dulci, a vaniliei și a siropului de fructe de pădure care își dau întâlnire aici, Si nu captează mirosul unei inocente: Christine Nagel a mai creat parfumuri aparent străine de orice twist sau perversitate, care de fapt sunt specialiste în atras și magnetizat. e și un parfum al zilelor noastre ușor dystopice, cu arome și culori identic naturale, un parfum care o să devină, într-un fel, iconic, cum au devenit, la vremea lor, Cobra, Poison, Obsession, un viitor vintage despre care o să se zică, probabil, peste vreo 20 de ani: ah, fetele din generația instagram, femeile alea cu selfies și conturi de facebook, smartphones, păr ombre, cat eyes și rochii peplum. și, până la urmă, de ce să nu trăim în prezent? 
aș jura că printre note ar trebui să se regăsească zahărul.

bibiutza
bibiutza

Dulce....dulce...dulceeeeee:))

ancaan
ancaan

Mie imi place mult acest parfum in primele 15-20 de minute, dupa care, pe pielea mea, se transforma in ceva foarte siropos, exagerat de dulce si de coplesitor. E ca si cum as manca o vata de zahar imensa. Este, cu siguranta, un parfum pentru seara sau zilele reci, foarte elegant de fel. Nu vad o pustoaica purtand Armani Si. Dar nici o doamna peste 45 de ani.

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Nu o fi stilat pentru unii,nu o fi reusit sau chypre pentru altii, asta este...Eu stiu ca imi da o stare de bine, ca de altfel si "La vie est belle".

Dana Maria

Mie imi place foarte mult. Nu ma pricep foarte bine, stiu doar ca imi place.

SOPHIE.LOVE
SOPHIE.LOVE

Am avut mari asteptari de la el . Cate Blanchett + Armani = STIL.
Acest SI , numai STIL nu-mi inspira.
Ceea ce mi-a trecut prin minte cand l-am mirosit a fost: replica Addict de la Refan

Definitia unui chypre: armonie de note de licheni de stejar, labdanum, paciuli si bergamota. Melanjul trebuie sa fie foarte uniform, catifelat si nicio nota sa nu para dominanta. In general parfumurile chypre sunt clasice, cu un ton umed-verzui foarte elegant.

Ceea ce Armani SI in niciun caz nu este.

Nu este nici asemanator cu La vie est Belle sau Flowerbomb (sa nu le patam imaginea, sunt parfumuri bune) si nici nu reda in opinia mea spiritul italian la care ma asteptam de la o casa ca Armani. Italienii fac/prefera parfumuri mult mai sofisticate, mai "aerate" si mai nobile decat gurmandul acesta.

SI miroase din start a budinca de vanilie foarte dulce stropita cu putin sirop de coacaze negre. Si imi plac parfumurile dulci, ar trebui sa fiu publicul tinta pentru SI, dar din pacate nu m-a nimerit. Pare facut la repezeala, mi se pare neinspirat. Singurele lui avantaje sunt intr-adevar persistenta si siajul.

Cate Blanchett mi se pare de asemenea o alegere cel putin neadecvata, cu aerul ei eteric nu te ajuta sa intuiesti deloc mirosul parfumului.

Avand in vedere statutul casei Armani si faptul ca e creat de Christine Nigel ale carei multe parfumuri imi plac mult, ma simt datoare sa-l judec asa de aspru. M-a dezamagit.

monafro
monafro

La vie est belle este mult mai feminin, poetic, jucăuș și temperamental...După părerea mea, Armani nu este o casă bună privind parfumurile sau chiar designul de modă pentru femei, ci este numai pentru bărbați! Acest Si seamănă cu un parfum sau chiar aftershave al soțului meu (tot Armani, ce-i drept). Yach..
P.S. Am fost surprinsă să constat ce bine mirosea pe o prietena de a mea din strainatate, care este ultrafeminină și blondă naturală...deci, deși Si este cam masculin, el poate fi purtat de doamne prea dulci, care doresc să se impună... Eu aștept de la un parfum altceva: romantismul și farmecul.

Sonia Raicu

Eu nu am spus ca nu e bun ci ca seamana la miros cu la vie est belle. Asa le miroase nasul meu, LA FEL.Cu siguranta sunt N parfumuri cu vanilie si paciuli si asta nu inseamna deloc ca toate miros la fel, doar ca pentru mine Si si la vie est belle miros identic. Si mai este un al treilea care este sora geamana cu ele si anume Downtown de la Calvin Klein. Si acesta tot din la vie este belle mi se pare inspirat pentru ca si acesta, dupa primele note de varf, miroase tot ca la vie est belle.

maeda
maeda

Nu inteleg de ce asemanarea lui Si cu La Vie este Belle. Doar pentru ca ambele au vanilie si paciuli? Cred ca sunt n parfumuri cu vanilie si paciuli. Eu nu le gasesc similare deloc. Sunt frumoase amandoua, fiecare in felul ei. Si de la Armani imi place pentru ca este cremos, pudrat, doar putin dulce, este misterios, miroase a lemn, a pamant. Simt citrice si alte note pe care insa nu le regasesc in descriere. Siajul si persistenta sunt medii. Imi place mult. E o alegere buna pentru toamna.

Sonia Raicu

Acest parfum seamana cu La Vie Est Belle de la Lancome, doar ca este un pic mai usor. Cu totul neinteresant si inutil sa lansezi asa ceva!

Oh, Armani, Armani!!!!
Cum vrei tu neaparat sa intri in trend!!! Si nu era chiar necesar, serios!! Ai comandat un parfum fructat-floral generic! Nimic nou sub soare... Miroase a coacaze negre (a se citi: putin plastifiate), un trandafir foaaaaaarte suav, un strop de paciuli, toate pe o baza vanilata. Te mai scoti tu cu siajul foarte bun si persistenta de vreo 6 ore!! Dar, totusi... aveam pretentii de la tine!!!!
Nota mea: 5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Giorgio Armani Si fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Giorgio Armani Si, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Si dupa Giorgio Armani. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Si de Giorgio Armani reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Thierry Mugler Angel Givenchy Ange ou Demon Lancome La Vie Est Belle Chanel Chance Eau Tendre Guerlain Insolence Eau de Parfum Dolce&Gabbana Dolce&Gabbana Pour Femme Jean Paul Gaultier Classique Giorgio Armani Armani Code for Women Christian Dior Hypnotic Poison Nina Ricci Nina Lancome Tresor Midnight Rose Chanel Chance Eau de Toilette Chanel Coco Noir Chopard Wish Christian Dior Pure Poison Thierry Mugler Angel Eau de Toilette Burberry Body Eau de Parfum Intense Bottega Veneta Bottega Veneta Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Viktor&Rolf Flowerbomb