Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Red Giorgio Beverly Hills de dama

Red Giorgio Beverly Hills de dama

Red Giorgio Beverly Hills de dama Imagini

Red de Giorgio Beverly Hills este un parfum Oriental Floral de dama. Red a fost lansat in 1989. Creatorul acestui parfum este Bob Aliano. Notele de varf sunt bergamot, osmanthus, ylang-ylang, floare de portocal, piersica, coacaze negre, zambila, aldehide si cirese; notele de mijloc sunt garoafa, trandafir, iasomie, rozmarin, gardenie, tuberoza, stanjenel, lacramioare si lici; Notele de baza sunt paciuli, lichen, ambra, cedru, lemn de santal, vetiver, boabe de tonka, vanilie, smirna si olibanum.

bergamot osmanthus ylang-ylang floare de portocal piersica coacaze negre zambila aldehide cirese

garoafa trandafir iasomie rozmarin gardenie tuberoza stanjenel lacramioare lici

paciuli lichen ambra cedru lemn de santal vetiver boabe de tonka vanilie smirna olibanum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Red by Giorgio Beverly Hills.

Red Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

(bad) poetry alert!
l-am luat la testat fără să dau fuga la confirmat sau infirmat note simţite, şi, deci, vreo pricepere personală, fiindu-mi dor să exersez un soi de brainstorming (tradus, în acest text, printr-un „ce-mi trece mie prin cap purtând Red”). ziua lui mai bună ar fi fost nu acest debut torid de toamnă, ci o dată anonimă din noiembrie, poate un amurg de joi, pe o stradă pe care se face seară.

Red e dominat de nostalgie şi puţină angoasă. culoarea asta de coniac îmi vorbeşte şi despre un tip de sexualitate întunecată, despre o senzualitate reprimată. ca toate licorile grele, se vrea purtat în vreun decor teatral, cu tapiserii pretenţioase, ornamente şi arabescuri. cu certitudine, dau dreptate numelui, îmi evocă puternic culoarea vişiniu. la nivelulpapilelor gustative, gustul lichiorului de fructe, puţin învechit. nu, nu ciocolata amăruie cu fructe. lichiorul băut cu vreun pretext bittersweet. e de o frumuseţe obscură, tentantă. cărţile şi astrele descriu în muza lui o saturniană paradoxală, atinsă de frivolitate, un suflet probabil solitar sau neînţeles, refugiat în vremelnicii. decorul olfactiv complementar e şi el sufocant, tămâie (frankincense) şi abuz de beţişoare parfumate într-o cameră în care se şi fumează. sentiment de fond: nostalgia unui prezent luxos care putea fi.
ste parfumul puţin ieftin al unei blonde reci sau al unei brunete reţinute, minimaliste, purtătoare de catifea elastică, pomeţi evidenţiaţi cu blush terracota, mascara... simt briza de cyphre 80cistă, dar îmi pare atenuată de aceste nuanţe smokey-woody care se iau ff în serios. dispune, cu certitudine, de o piramidă nazală bogată şi deconcertantă, în care s-or fi regăsind o garoafă în ofilire într-o glastră demodată, din rubin, ceva patchouli aproape murdar, condimente care nu vor sfârşi în combinaţii culinare, ci se vor pietrifica prin vreun recipient de sticlă, vanilie tare şi ofensivă. să mai spun că îmi place mult? :)

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Giorgio Beverly Hills Red fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Giorgio Beverly Hills Red, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Red dupa Giorgio Beverly Hills. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Red de Giorgio Beverly Hills reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Floral
Elizabeth Arden Provocative woman Calvin Klein Euphoria Al-Rehab Manarah Donna Karan Donna Karan Gold Guy Laroche J'ai Osé Avon True Glow Nightfall Luciano Soprani Solo Amore Revlon Fire & Ice Crabtree & Evelyn Nantucket Briar Fragonard Eclat Arno Sorel Sham'n Dream Cesare Paciotti Cesare Paciotti For Her