Designeri » F-H » Floral Verde « Grupuri

Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Givenchy de dama

Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Givenchy de dama

Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige de Givenchy este un parfum Floral Verde de dama. Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige a fost lansat in 2007. Notele de varf sunt galbenele si mandarina; notele de mijloc sunt floare de portocal si iasomie; Notele de baza sunt ambra si note lemnoase.

galbenele mandarina

floare de portocal iasomie

ambra note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige by Givenchy.

Extravagance d'Amarige
London
Champs Elysees Eau de Parfum
Rare Pearls
Eternity

Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Recenziile parfumurilor

crisa
crisa

Verde, putin intepator, amar, optimist si putin rezervat si serios este un parfum inegalabil. Pentru primavara clar (chiar daca este "verde" si vioi eu nu prea il port vara) si pentru toamna - pentru ca desi pare un parfum primavaratec - il consider un parfum tomnatic - matur pentru o femeie care stie clar cine este, care a trecut de primele iubiri (sau mai precis indragostirii) si apreciaza iubirea matura, tandra, domolita insa plina de profunzime.

cateyes
cateyes

Acest parfum este atat de luminos, de curat si de limpede, incat am senzatia ca miros flori de musetel si galbenele culese de pe campul bunicilor din pumnii unui copil cu obrajii rosii si pistrui, arsi de arsita verii. Este amarui, crud, verde, proaspat..Nu simt nimic chimic sau deranjat.
Extravanace D'Amarige este un parfum inedit pentru mine, care readuce in lumina o floare mai putin utilizata in parfumerie, dar incantator abordata.
Daca as parfuma o ie taraneasca, as da-o cu un strop din acest parfum.

muneca_brava
muneca_brava

Acum il am si a devenit unul din parfumurile mele preferate!Este ff placut mirositor!!!Deosebit!

Este un floral-verde, cu miros dominant de galbenele si frunze verzi, plus un strop de mandarina si alte flori suave. Parfumul este bine facut, are ingrediente bune, este proaspat, nu miroase chimic si este foarte potrivit pentru primavara, la tinute lejere, Este foarte feminin, usor amarui, dar preponderent soft-floral. Nu are asolut nimic in comun cu Amarige. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 7/10

andrasb
andrasb

Dintre parfumurile casei Givenchy, doar de două m-am îndrăgostit, celelalte (mai ales din 2005 încoace) mi s-au părut destul de comune, comerciale, lipsite de personalitate și rafinament. Cele două de care vorbesc sunt deja în categoria clasicelor, alături de Organza și L’Interdit: e vorba de Amarige și de Extravagance d”Amarige. Dacă pe Amarige l-am descoperit în 1999, destul de târziu față de data apariției (dată fiind și vârsta mea destul de fragedă în 1991), Extravagance abia apăruse de nici 2 ani când mi-a intrat în garderobă, în primăvara lui 2000. Îl remarcasem deja la o colegă mai matură și îi apreciam puterea combinată cu un rar rafinament (mai ales în perioada anilor 90).

În recenzia de față voi încerca să prezint varianta actuală a lui Extravagance, adică cea reeditată de Givenchy în 2007 în colecția ”Les parfums mythiques”. Ca paranteză, nu am să înțeleg niciodată discontinuarea parfumului inițial, nici renunțarea la ambalajul acestuia… doar dacă sunt implicate ceva litigii de drept de autor.

De la început trebuie spus că Extravagance nu are nimic în comun cu Amarige. Mărturisesc, ca admiratoare a celui din urmă, că, deși le-am purtat și le port pe amândouă de aproape 15 ani, nu am găsit motivul pentru care Extravagance este considerat flanker al lui Amarige. Nu au nimic în comun nici ca gen de parfum, nici ca note. Extravagance este un parfum cu personalitate proprie, nu are profunzimea și nici căldura lui Amarige, dar este o explozie chypre-florală cum puține mai există pe piață. Cine l-a mirosit o dată, îl recunoaște dintr-o mie, iar cine nu îl cunoaște, devine brusc curios să știe mai multe. Parfumul se deschide cu note proaspete, de mandarină și frunze verzi și apoi se așează foarte frumos pe piele într-o combinație de note pe care nu le identific individual, poate doar căpșuna o percep destul de distinct (deși nu mai apare în varianta actuală, eu o simt foarte bine și, de altfel, ea dă și caracterul distinct al parfumului; însă nu este o căpșună dulce, sintetică, ci una verde, crocantă și ușor astringentă, asemănătoare unei limonade cu căpșuni, fără zahăr). Nota verde-astringentă se menține aproape pe toată ”viața” parfumului pe piele, dar e încălzită puțin, în final de ambră și lemn de santal.

Acum despre longevitate și siaj: fără îndoială siajul există, eu l-aș încadra la ”mediu”, dar invariabil, de câte ori îl port, este remarcat, chiar și de la distanță. Longevitatea e și ea medie spre scurtă (necesită reaplicare destul de des, dacă îl vrem întreaga zi alături), dar aici cred că e o chestiune de reformulare… și aici intervine deja diferența față de varianta din 1998. Extravagance-ul de acum e, sub aspectul longevității și siajului, în umbra celui original, ceea ce nu se poate spune, de exemplu, despre Amarige. Din listarea oficială a notelor se observă că versiunea actuală este mai ”săracă”, deși parfumul nu și-a pierdut complexitatea (mai am cca 10 ml într-un flacon-stylo din cel original, așa încât pot să compar). Deși exista și există doar în versiunea Eau de Toilette, versiunea 1998 era mai uleioasă, mai atașată de piele și nu necesita reaplicare (asta îmi amintesc perfect).

Extravagance poate fi purtat primăvara, fără îndoială atunci îi sunt puse în valoare toate calitățile, dar poate înveseli cu succes și o zi de toamnă. Îmi amintesc că, în anii 2000, îl purtam și vara, dar în zile mai răcoroase. Varianta actuală abia mi-a intrat în garderobă, așa încât nu am apucat să-l port în anotimpul cald, deocamdată mă bucur de el în această toamnă blândă, pentru că îmi trezește multe amintiri din ”tinerețe”. Este un parfum superb, care nu și-a pierdut foarte mult, prin reformulare, din calitățile inițiale, într-un cuvânt, nu e o dezamăgire pentru iubitorii primei versiuni.

Addict
Addict

Foarte ușor și foarte plăcut,mai degrabă un floral-verde,potrivit anotimpului călduros,canicular chiar.
Conține flori curate,dar "palide",într-un amestec cuminte care nu-și dorește decat să-ți ofere o stare de liniștită încantare !
Nu cunosc "Amarige"...dar din ceea ce am citit,cred că nu au prea multe în comun!
Notele din final sunt tot discrete si nu ascund florile,din fericire.
Mostra nu-mi permite prea multe,cred însă că parfumul devine treptat un skin-scent și că are o persistență moderată.

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Desi nu are note verzi listate, il trec la categoria verzi-florale. Aceasta se datoreaza galbenelelor, care ii dau o prospetime cruda,care ar fi aproape intepatoare daca n-ar fi domolita de tangerina/mandarina. Nu resimt, din fericire, cele doua flori de mijloc- portocalul si iasomia- decat ca aluzii ce dau rotunjime compozitiei, fara sa devina dominante sau ametitoare. Pentru mine, acest parfum exprima o sincera buna-dispozitie, o veselie echilibrata, deschidere sufleteasca si franchete. Cred ca il voi purta des in aceasta primavara si, mai ales in zilele mai caldute!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Givenchy Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Givenchy Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige dupa Givenchy. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige de Givenchy reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Pierre Balmain Ambre Gris Cartier Baiser Vole Hermes 24 Faubourg Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Christian Dior Dune Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Christian Dior Dior Addict Givenchy Amarige Bottega Veneta Bottega Veneta Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Boucheron Boucheron Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Chanel Coco Mademoiselle Lacoste Lacoste Pour Femme Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum Hermes Elixir des Merveilles Thierry Mugler Alien Essence Absolue Elie Saab Le Parfum Lancome Poeme