Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Organza Givenchy de dama

Organza Givenchy de dama

Organza Givenchy de dama Videouri
Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini Organza Givenchy de dama Imagini

Organza de Givenchy este un parfum Oriental Floral de dama. Organza a fost lansat in 1996. Creatorul acestui parfum este Sophie Labbe. Notele de varf sunt bergamot, floare de portocal african, gardenie, nucsoara si note verzi; notele de mijloc sunt caprifoi, tuberoza, iasomie, stanjenel, nuci si bujor; Notele de baza sunt vanilie, ambra, cedru de Virginia, lemn de guaiac si note lemnoase.

bergamot floare de portocal african gardenie nucsoara note verzi

caprifoi tuberoza iasomie stanjenel nuci bujor

vanilie ambra cedru de Virginia lemn de guaiac note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Organza by Givenchy.

Nebras
Black

Organza Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Eleganta intr-o sticla de parfum.Miroase superb,vizualizez o fata frumoasa imbracata intr-o rochie lunga,rosie si cu o sticla de sampanie in mana mergand pe o superba pereche de pantofi cu toc cui,o silueta divina avand forma sticlutei de Organza.Un miros auriu,de flori si ambra pe care il pastrez pentru seri deosebite.

Ivy
Ivy

O frumusete de parfum de pe vremea cand Givenchy faceau parfumuri bune si memorabile.
L-am testat prima data cand eram destul de mica, pe furis, la o prietena de-ale mamei si mi s-a parut culmea elegantei in materie de parfumuri. Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile, dar il gasesc in continuare rafinat, ladylike si classy, cu o combinatie de note deosebita.

olga.stefan
olga.stefan

un parfum de iubit sau, cel puțin, de luat în seamă dacă ești atrasă de arome îndrăznețe. dar: și eu cred că a fost reformulat. am avut înainte versiunile ceva mai vintage (anii 2000), sticla pe care o am acum pare a fi fost ”îmbuteliată” în 2012. florile sunt mai agresive, iar mirosul de nucă - mult estompat. senzația de îmbâcsit-vechi-naftalinos-nostalgic este, și ea, atenuată: ai impresia că cineva a șters de praf frumosul buchet cu imortele din camera în penumbră și a tras, puțin, jaluzelele, astfel că notele de vârf sunt mult mai vii/vivace, mai puțin dramatice.îmi lipsește izul dulceag-alcoolizat al vechiului Organza. parcă nici siajul nu mai e la fel de dramatic (sau n-o fi fost niciodată, doar că nasul meu nu era obișnuit cu esențele tari?). în schimb, apreciez vanilia pudrată din dry down, acest miros păstrându-se în păr și pe țesături zile întregi. mă descumpănește gardenia stridentă care acompaniază fals această compoziție, în versiunea ei actuală. tuberoza e freshly cut, nu cremoasă, astfel încât chiar nu poate ajuta/completa nota aceasta discordantă....

monafro
monafro

Acesta este un parfum remarcabil si clasic, pe care mi l-am dorit mult in tinerete...iar cand l-am primit, in fine, am renuntat destul de usor la el (cadou pentru o d-na doctor).
Asta pentru ca acum mi se pare prea greu, pregnant si arogant, menit pentru o zeiță puternică (de fapt, se identifică bine cu imaginea de marketing...deci e un parfum bun, iar grecoaicele il iubesc). Nota mea: 8/10

danyela
danyela

Organza este un parfum care ar merita rauri de cerneala, pentru ca are clasa. Totusi pe mine m-a scos putin din zona mea de confort, notele sunt unele usor neobisnuite pentru mine.
In functie de starea de spirit am sentimente contradictorii pentru el, de la wow ce imi place pana la sentimentul ca ma sufoca si imi ia tot aerul.
Daca ar fi sa ii asociez un miros din lumea reala e al covrigilor polonezi. E un miros dulce cu nuca si vanilie, care cateodata devine putin cam prea uleios. Dar mie imi plac covrigii polonezi, deci ma simt castigata.

Addict
Addict

Unul din parfumurile asupra cărora mi-au "căzut" ochii adeseori,dar niciodată nu am am fost tentată să-l cumpăr...
În sfarșit o mostră care îmi dezvăluie un parfum foarte frumos și "bogat"!
Mă împac bine cu floralele puternice...dar nu și cu acesta.La mijlocul parfumului apare o notă care "nu dă bine" pe pielea mea.
DAR...oricand aș sta cu plăcere în preajma unei femei căreia i se potrivește acest parfum și care știe să-l poarte!

olgastefan
olgastefan

L-am primit la 16 ani şi mi se părea gothic şi sfidător (cum îmi permit să port aşa ceva?): pozam într-o lady Havisham în devenire, trecusem prin prima "inimă frântă", florile grele şi aerul delicios de îmbâcsit din Organza mergeau bine cu mănuşile de dantelă cu degete tăiate.
La 25 mi se pare un parfum-tease, bun pentru o primă întâlnire: vrei să atragi, fiind, în acelaşi timp, inabordabilă. În continuare, mi se pare gothic, greu şi... lady Havisham. L-aş purta cu precauţie, cine ştie ce... stârneşte.

Sonia Raicu
Sonia Raicu

Nu mi-a placut la lansare, nu imi place nici astazi. Are in el ceva imbacsit, probabil e gardenia combinata cu nuca. Imi amintesc ca l-am testat odata in perioada de iarna, pe un frig de genul -15 grade si atunci mi s-a parut o reusita, ca imediat dupa ce vremea si-a revenit din extreme sa il simt iar ca pe un parfum imposibil. E opulent, rotund, greu, scump, place barbatilor si creeaza impresie dar pe mine ma ia durerea de cap de la el. Pacat de nume si de flaconul splendid. De cate ori il miros vad in minte o rusoaica pudrata si rujata, cu par facut permanent, pe la 35-40 de ani, cu ghetute un pic demodate si cu un paltonas de astrahan, care vine de la serviciu cu o plasa transparenta in care stau, invelite in ziar, niste pulpe de pui, cumparate pentru copii. Asta e Organza pentru mine.

Un melanj floral de exceptie, in care predomina o gardenie frumoasa, tanara, acompaniata de o tuberoza usoara si o iasomie foarte suava. in timp, parfumul se mai indulceste putin, de la vanilie, insa nu devine foarte dulce, de nesuportat. Se mai simte si un iz de ierburi uscate, care ii dau o usoara asprime, insa binevenita! Din punctul meu de vedere, este un parfum ce trebuie sa se regaseasca in garderoba iubitoarelor de florale! Nota mea: 8/10

toffee
toffee

L-am testat prima oara pe la 20 de ani, hipnotizata de opulenta sticlei, in forma de coloana ionica greaca. Nu mi-a placut. Prea multa personalitate pentru un simt olfactiv incult. Dupa 7-8 ani l-am incercat din nou si de data aceasta m-am indragostit. Inca mai consider ca parfumurile orientale nu sunt pentru oricine, iar Organza nu e deloc timid. Notele florale de gardenia, tuberoza si mana maicii domnului sunt cat se poate de pregnante la inceput si un pic picante( probabil nucsoara). Baza parfumui ramane florala, dar florile devin vanilate si lemnoase. Persistenta este foarte buna, la fel ca si siajul( poate da dureri de cap celor din jur).

Am testat pentru prima oara frumusetea asta de parfum prin anii `90 si imi amintesc ca am fost fermecata total de el, insa abia anul trecut a intrat in sfarsit in colectia mea. Organza este un parfum pur feminin care niciodata nu va parea depasit, este precum trasaturile perfecte ale printesei Grace Kelly care a ramas in istorie ca etalon de frumusete.

Parfumul este cald si voluptuos, format dintr-o mixtura de flori si mirodenii. Gardenia este o prezenta regala aici (aviz celor care iubesc floarea, aici nota e uriasa) plus o cantitate generoasa de vanilie in baza. Recent am testat si varianta Organza Indecence si trebuie sa spun ca eu fac parte din tabara care tine cu clasicul, Indecence e tot numai ambra si mirodenii fara florile luxuriante. Intre timp au aparut atatea ambre frumoase incat gasesc ca e pacat sa tanjim dupa el. Bine ca Organza continua sa se produca, pe el l-as regreta mai rau.
Are o densitate de aur lichid si un siaj de exceptie. Pastrati-l ca mine drept arma secreta de seductie ;).

miha.vld
miha.vld

Asociez aroma cu o rochie alba,exact ca in reclama.E un floral destul de puternic,predomina iasomia si gardenia,are o persistenta indelungata.Imi place,place,place

Organza by Givenchy 3.77 out of 5 based on 87 ratings and 12 user reviews

Givenchy Organza eau de parfum for women 3.3 oz
Organza Perfume by Givenchy, 1.7 oz Eau De Parfum Spray for Women
Organza Perfume by Givenchy, 1.7 oz Eau De Parfum Spray for Women
Gift Set 4oz
Givenchy Organza Gift Set V. Eau De Parfum 3,4 oz Body Balm 2,5 oz Shower Gel 2,5 oz
Eau De Parfum 3.4oz
Givenchy Organza Eau De Parfum Spray 100ml 3.3oz
Macys.com
Givenchy Organza for Her Eau de Parfum Spray, 3.3 oz
Givenchy Organza for Her Eau de Parfum Spray, 3.3 oz

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Givenchy Organza fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Givenchy Organza, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Organza dupa Givenchy. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Organza de Givenchy reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dior Addict Christian Dior Poison Givenchy Ange ou Demon Guerlain Samsara Eau de Parfum Boucheron Boucheron Giorgio Armani Armani Code for Women Givenchy Hot Couture Christian Dior Hypnotic Poison Chanel Coco Mademoiselle Lancome Poeme Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Dolce&Gabbana The One Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Coco Eau de Parfum Versace Crystal Noir Christian Dior Dolce Vita Kenzo Flower by Kenzo Christian Dior Dune Chanel Allure Sensuelle Lorenzo Villoresi Teint de Neige