Designeri » F-H » Pielarie « Grupuri

Cabochard Gres de dama

Cabochard Gres de dama

Il am: 9 Avut: 4 Semnatura mea: 1

tabac
Cabochard Gres de dama Imagini Cabochard Gres de dama Imagini Cabochard Gres de dama Imagini Cabochard Gres de dama Imagini

Cabochard de Gres este un parfum Pielarie de dama. Cabochard a fost lansat in 1959. Creatorul acestui parfum este Bernard Chant. Notele de varf sunt aldehide, condimente, note fructate, asafoetida, tarhon, lamaie si salvie; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel, iasomie, ylang-ylang, trandafir si muscata; Notele de baza sunt pielarie, lemn de santal, ambra, paciuli, mosc, nuca de cocos, lichen, vetiver si tutun.

aldehide condimente note fructate asafoetida tarhon lamaie salvie

radacina de stanjenel iasomie ylang-ylang trandafir muscata

pielarie lemn de santal ambra paciuli mosc nuca de cocos lichen vetiver tutun

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cabochard by Gres.

Bandit
Azuree Pure
Jolie Madame

Cabochard Recenziile parfumurilor

Casanova
Casanova

Sorana, Cabochard-ul cumparat de tine este ultima versiune aparuta la sfarsitul lui 2013 spre 2014. Din pacate, doar 10% mai are de-a face cu cel de alta data pe care il folosea mama ta. Doar cateva secunde la inceput, duce O SIMPLA IDEE. In rest, nu este Cabochard.

Si bunica mea il folosea si inca il are 10ml din cel vechi si ghici ce? Este semnatura mea! Efectiv, ma regasesc intr-utotul in el. Dabea astept sa vanez o oferta buna de Cabochard vintage (nu chiar prima versiune, are vreo 6 sau 7 daca nu ma insel) sa il am in mijlocul colectiei si sa-l folosesc toata toamna si iarna! Este de neinlocuit.

Sorana P
Sorana P

Ultimul sosit în colecția mea! Eram prea mica când mama l-a folosit dar ceea ce m-a uimit a fost ca în momentul în care l-am pus pe piele...ceva...undeva, m-a făcut sa simt ca îl cunosc. Pe mine miroase ciudat (un ciudat care ma atrage), o combinație de tabac și metalic. Nu aduce deloc a pielarie...pe pielea mea cel puțin :). Ceea ce mi se pare fascinant este faptul ca după 35 de ani, nasul și mintea umana poate recunoaște un miros...
Update: si-a modificat mirosul după aproximativ 1 ora dar a devenit și mai plăcut, mai feminin.
Siaj moderat însă persistenta bună, după 12 h și încă îl simt pe piele. Se pare ca o sa ne înțelegem și chiar dacă este formula modificata...cum spuneam...undeva îmi aduce aminte de copilăria mea.
Casanova....m-ai facut curioasa ....asa ca l-am dat pe barbati-miu, azi noapte, in somn (in somnul lui) cu Cabochard....dar am uitat sa il miros azi dimineata (dormeam tun cand a plecat el)....o sa mai "insist" :). Nu sunt dispusa sa renunt la parfum in favoarea lui dar sunt curioasa cum vine pe un barbat.

Merdelia
Merdelia

Cabochard e detestat de multe persoane pentru ca nu "livreaza" ce se cauta de obicei la un parfum. E brutal si serios, nu e jucaus sau delicat, e straight forward si asta poate sa deranjeze. E foarte rece, prezent, insa distant si cumva arogant. Un pic strident, pare lipsit de tact la prima impresie, totusi se mentine rezervat pe tot parcursul celor aproximativ 10 ore de longevitate.

Din pdv al constructiei, e prafos, nu prezinta acea piele cremoasa, ci varianta aspra, uscata. Are si ceva care imi aminteste de sapunurile Duru de pe vremuri. Per ansamblu, simt lichen, tutun, aldehide, vetiver, patchouli, santal, condimente si salvie.

Nu e neaparat un bad boy, insa daca asemanarea cu Bandit e pe buna dreptate (nu-l cunosc pe acesta), inteleg pe deplin ambele denumiri atribuite (cabochard = incapatanat).

Ma duce cu gandul la un O de Lancome deprivat de efervescenta notelor citrice, oarecum lipsit de prospetime. Un morman de carti vechi, legate in piele, peste care cineva a rasturnat un ghiveci cu plante aromate. O rafala de praf in toiul verii, care insa nu anunta niciun strop de furtuna. Are personalitate, dar fara sa fie obraznic.

Il vad purtat in completarea unei tinute alcatuite dintr-o pereche de ghete Dr. Martens, boyfriend jeans si o camasa clasica la care a fost atasata o brosa vintage, poate o camee. Categoric unisex, insa nu pentru acei barbati care prefera arome dulci-gurmande ca Black XS.

Il port rar, de obicei in combo cu Comme Une Evidence Intense de la Yves Rocher, care ii amplifica nota de trandafir altfel aproape insesizabila si ii da un boost dulce-acrisor care mai domoleste din ariditate si-l scoate din depresie (ii confera acea scanteie care-i lipseste).

Ideal pentru vremea ploioasa. In drydown e chiar adorabil.

hiacint
hiacint

După părerea mea, e un parfum excelent pentru bărbaţi, deşi sigur că mulţi - obişnuiţi cu dulceţuri, gurmande şi acvatice destinate (şi) lor - ar fi dărîmaţi de acest monstru sec. E foarte sec, ierbos şi dur, după părerea mea, urlă a testosteron mai tare decît orice parfum masculin modern.

Desi Tabac Blond sau Shalimar doua celebre parfumuri cu cingatori de piele-n braie se nascusera cu mult inainte, Madame Gres si Bernard Chant probabil nu au dorit sa le urmeze nicicum rafinamentul, ci au creat pentru Cabochard o compozitie ca un soi de intoarcere la stadiul primordial al pielii de animal, in forma sa bruta si neprelucrata, o forma primitiva chiar as spune.

Cabochard este incepand din varf si pana la baza un parfum aspru, taios si fara unduiri sau fineturi. Uneori te gandesti ca daca o esenta incepe barbar poate ai sanse sa-i descoperi rotunjimi in baza, dar nu, Cabochard nu te menajeaza in niciuna din fazele lui. Vetiverul, muschiul de stejar si accentele verzi intretin capricioasa nota de pielarie si tinandu-i isonul intr-o maniera rece si impersonala.

Miroase a mapa de piele impregnata cu after-shave de la mainile domnului notar care tocmai s-a barbierit in zori cu obisnuita-i dexteritate ocolindu-si mustacioara in stil Clark Gable. Mapa e cam veche dar inca utilizabila, plina de acte, usor tocita, zgariata si cu o pata de calimara intr-o parte.

Un parfum sec, protocolar, de barbat caruia un sarut pasional i-ar destabiliza intreaga existenta.

Un parfum greu, chiar inecacios, greu de inteles si purtat, destul de lipsit de rafinament, in care o piele tabacita se amesteca cu o multime de condimente, flori, lemne si tutun, creand o licoare aproape vrajitoreasca, deloc pretabila firavelor doamne si domnisoare :D Nu l-as purta, nici chiar de l-as primi, este prea mult chiar si pentru mine, care port parfumuri ”tari”. Siaj puternic, persistenta buna. Evaluare: 3/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Gres Cabochard fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Gres Cabochard, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cabochard dupa Gres. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cabochard de Gres reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lancome Magie Noire Agent Provocateur Agent Provocateur Guerlain Samsara Eau de Parfum Hermes 24 Faubourg Guerlain Mitsouko Eau de Toilette Juliette Has A Gun Citizen Queen Guerlain L'Heure Bleue Jean Paul Gaultier Gaultier 2 Cartier Cartier De Lune Givenchy Pi Chanel Cristalle Eau de Toilette Chanel Chance Eau de Parfum Nina Ricci L'Air du Temps Chanel Chanel N°19 Givenchy Eaudemoiselle de Givenchy Guerlain Chamade Molinard Habanita Eau de Parfum Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Chance Eau Fraiche