Designeri » F-H » Chypre Floral « Grupuri

Hasu-no-Hana Grossmith de dama

Hasu-no-Hana Grossmith de dama

Avut: 1

Hasu-no-Hana Grossmith de dama Imagini Hasu-no-Hana Grossmith de dama Imagini

Hasu-no-Hana de Grossmith este un parfum Chypre Floral de dama. Creatorul acestui parfum este Richard Melchio. Notele de varf sunt bergamot si portocala amaruie; notele de mijloc sunt stanjenel, iasomie, ylang-ylang, lichen, tinctura de trandafiri si lotus; Notele de baza sunt vetiver, lemn de santal, paciuli, cedru de Virginia si boabe de tonka.

bergamot portocala amaruie

stanjenel iasomie ylang-ylang lichen tinctura de trandafiri lotus

vetiver lemn de santal paciuli cedru de Virginia boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Hasu-no-Hana by Grossmith.

Hasu-no-Hana Recenziile parfumurilor

marmar
marmar

Recenzia lui rose este perfecta si relevantă , agreez cu totul . Hasu -no-Hana este un clasic opulent ,gen vintage ,dar care nici mie nu mi se potrivește ,cam prea "old" pentru gustul meu ,fără a jigni . Dar cu siguranța sint îndrăgostită si port alte Creații ale casei Grosmith - Shem el Nesim , Saffron Rose, Parfumuri de nota 10 , care își merita banii -mulți - dar calitatea si măiestria parfumerului își spun cuvintul .

Originalul Hasu-no-Hana dateaza din 1888, el fiind reorchestrat de curand odata cu renasterea casei Grossmith. Anul trecut au reconstruit trei parfumuri aparute initial la finele sec. 19, lor alaturandu-se cateva creatii noi din seria Black Label.

Hasu-no-Hana este primul parfum Grossmith pe care il incerc, desigur in varianta actuala, "revizuita". Insa, pot spune franc si cinstit ca nu pare deloc un parfum produs in 2012. Cred ca reteta veche si proportiile au fost pas cu pas respectate, fiindca parfumul chiar miroase a alta epoca, necunoscuta mie. Imi evoca alte vremuri, alte notiuni de frumusete. Nu e ca si cum ai lua o rochie victoriana si i-ai scurta cu o palma lungimea facand-o actuala dar pastrand aerul de epoca. Hasu-no-Hana nu e modernizat. E din contra o calatorie in timp si ce poate fi mai frumos in parfumerie decat ca prin mijlocirea aromelor sa te trezesti dintr-o data in alt timp si spatiu?

Parfumul este alcatuit din arome extrem de intense si exotice ce formeaza o dantelarie pretioasa. Nicaieri n-am simtit un ylang-ylang mai puternic ca aici. Sau flori atat de misterioase. Peste si pe dedesubtul florilor se simt note umbroase si terestre de licheni si frunze macerate (dafin?) si totul e acoperit de o boare cu iz reavan si vag mentolat. E greu de purtat asemenea manta voluminoasa. Il apreciez pentru ce e si pentru ce reuseste sa-mi transmita - mirosul vremurilor apuse, dar nu sunt convinsa ca mi se potriveste. Oricat de bizar suna si pentru asta imi asum orice risc, trebuie s-o spun: pare un Shalimar in stare bruta. Fara vanilie, fara fasoane. Parfumuri la fel de intense am mai intalnit la Andy Tauer, dar el are alte vederi, mai contemporane.

Multumesc pentru calatoria in trecut, a fost minunat, dar... mi se face pofta de Heeley Bubblegum Chic! Vreau prezentul!

Hasu-no-Hana by Grossmith 4.00 out of 5 based on 2 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Grossmith Hasu-no-Hana fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Grossmith Hasu-no-Hana, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Hasu-no-Hana dupa Grossmith. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Hasu-no-Hana de Grossmith reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Chypre Floral
Christian Lacroix Rouge Salvatore Ferragamo F for Fascinating Versace White Jeans Avon Timeless Krizia Krizia Donna Istinto Sean John Unforgivable Women Black Perfumer`s Workshop Samba Nova Burberry Society Trussardi Fresh DSH Perfumes Minuit Nicolai Parfumeur Createur Jardin Secret Novaya Zarya Russkie Uzori (Russian Patterns)