Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Apres l'Ondee Guerlain de dama

Apres l'Ondee Guerlain de dama

fin condimentat
Apres l'Ondee Guerlain de dama Imagini Apres l'Ondee Guerlain de dama Imagini

Apres l'Ondee de Guerlain este un parfum Oriental Floral de dama. Apres l'Ondee a fost lansat in 1906. Creatorul acestui parfum este Jacques Guerlain. Notele de varf sunt cassia, neroli, anason, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt mimoza, garoafa, lemn de santal, violeta, radacina de stanjenel, iasomie, vetiver, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt stanjenel, ambra, mosc, rasina benzoica, vanilie, heliotrop si styrax.

cassia neroli anason bergamot lamaie

mimoza garoafa lemn de santal violeta radacina de stanjenel iasomie vetiver ylang-ylang trandafir

stanjenel ambra mosc rasina benzoica vanilie heliotrop styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Apres l'Ondee by Guerlain.

Apres l'Ondee Recenziile parfumurilor

Un pudrat superb si usor vintage ca stil, melancolic, cu caracter floral, dar nu greoi! Pudra de aici nu este imbacsita si nici prafoasa, ci moale, ca un puf. Violeta cu irisul joaca rolurile principale, ele fiind completate frumos de alte note florale, pe o baza usor ambrata si rasinoasa. Parfumul este foarte potrivit firilor melancolice, visatoare, are siaj si persistenta moderate. Evaluare: 9/10

Adelinasworld
Adelinasworld

In copilarie, impreuna cu parintii mei, mergeam in poienile din jurul Topletului pentru a ne bucura de aerul curat si de frumusetea naturii. Tin minte un moment deosebit cand am ajuns intr-o poiana cu iarba tesuta cu fire de toporasi. Curgea atata viata prin pajistea aceea! Ne-am intins toti trei pe spate, am privit spre cer si ne-am bucurat de parfumul suav ce plutea in jurul nostru. Mirosul pamantului inca umed, caci acolo nu se usuca niciodata complet, de parca s-ar tine mana in mana cu ploaia si nu ar vrea sa ii dea drumul niciodata, se contopea cu parfumul florilor plapande. Bucata de cer albastru pe care o vedeam acolo era panza pe care ne pictam fericirea.

Asa miroase Apres L'Ondee pentru mine. A flori delicate, a aer proaspat, a bucurie neintinata de suflul zgomotos al lumii care ne inconjoara.

Apres L'Ondee e parfumul care te face sa iubesti ploaia, chiar daca o faci doar pentru a te bucura de minunile care rasar in urma ei.

De cand doream sa-l incerc! Azi din fericire l-am descoperit intr-o parfumerie si m-am dat generos cu el pe ambele incheieturi. Nu stiu daca este neaparat oriental, dar floral e cu siguranta. Incepe si se termina floral. Miroase clar de moda veche, dar n-avea cum sa fie altfel fiind creat in 1906. Nu stiu nimic despre vreo reformulare, insa in orice caz ce am pe mine acum este un miros foarte romantinc, foarte nostalgic, cu multe aspecte frumoase in cursul evolutiei. Daca alte parfumuri florale incep proaspat si la urma prin accente pudrate, Apres l`Ondee este pudrat cap-coada, insa departe de a deveni inecacios. E o pudra de flori preparata de zane in amurg din flori gingase uscate, nu o pudra de talc si nici cu efect de Teint de Neige, nu, nici pe departe. Ce note dau farmec compozitiei? In primul rand violetele, violete-mici-cochete, praf de mimoza dulce, un pat fin de petale de trandafir si mult iris. Un melanj extrem de feminin. La acest gen de parfum ma referam in recenzia pentru Insolence EDP ca o contrabalansa la violetele grele. Parfumul nu-ti va accentua neaparat senzualitatea, nefiind deloc provocator sau pretentios, ci iti va acompania subtil lectura unei carti sau de ce nu, chiar somnul. Mirosul nu-ti distrage atentia, insa reuseste ca prin farmec sa te invaluie cu o infinita tandrete.

Apres l'Ondee by Guerlain 4.75 out of 5 based on 5 ratings and 3 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Apres l'Ondee fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Apres l'Ondee, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Apres l'Ondee dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Apres l'Ondee de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Evody Parfums Reve d'Anthala Montale Intense Tiare Boucheron Boucheron Xerjoff Lira Penhaligon`s Violetta Panouge Isabey La Route d'Emeraude Frederic Malle En Passant Terry de Gunzburg Ombre Mercure Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Robert Piguet Alameda Keiko Mecheri Loukhoum Salvatore Ferragamo Golden Acacia Thierry Mugler Mirror Mirror Collection - A Travers Le Miroir Serge Lutens Rose de Nuit Guerlain Chamade The Vagabond Prince Enchanted Forest Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Rance 1795 Josephine