Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama

Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama

miere
Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain de dama Imagini

Aqua Allegoria Flora Nymphea de Guerlain este un parfum Floral de dama. Aqua Allegoria Flora Nymphea a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Notele de varf sunt note verzi si fructe rosii; notele de mijloc sunt floare de portocal, liliac si miere; Notele de baza sunt mosc si note lemnoase.

note verzi fructe rosii

floare de portocal liliac miere

mosc note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Aqua Allegoria Flora Nymphea by Guerlain.

Place Vendome

Aqua Allegoria Flora Nymphea Recenziile parfumurilor

Mellymel
Mellymel

Miroase a zane si a poienite inflorite, a polen si flori delicate. Dar siajul e aproape zero. Chiar nu simte nimeni cand ma dau cu el decat daca isi vara capul la mine in par sau haine si am intrebat. Pacat.

Cyanilla
Cyanilla

Distins, rafinat, luminos (alb), floral-mieros, feminin. Desi nu inclin des catre parfumurile florale, acesta imi permite sa il port eu ca pe o coronita de flori si nu el pe mine.

Un floral foarte frumos lucrat, in care floarea de liliac se impleteste frumos cu cea de portocal si ambele sunt invelite intr-un strat fin de miere alba. Desi este dulce, parfumul ramane aerisit, proaspat, si extrem de feminin.
Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

Merdelia
Merdelia

Nu aş putea adăuga mare lucru pe lângă minunatele recenzii anterioare, ţin doar să subliniez că Flora Nymphea e pură poezie. Nu-i de mirare că floarea poeţilor (liliac), domină întreaga compoziţie, secondată graţios de restul notelor. În acelaşi context, numele ales e foarte inspirat, în mitologia greacă Syringa (denumirea oficiala a liliacului) fiind nimfa transfigurată în tufa de liliac. Întocmai ca o vrajă e şi longevitatea, absolut uimitoare pentru o apă de toaletă atât de eterică. Divin!

dona60
dona60

Este Aqua Allegoria mea preferata,un parfum magic,minimalist,inspirat din natura.Nu este o colonie citrica clasica,o aqua, este un parfum romantic,special,proaspat,jucaus,senzual.
Flora Nymphea este parfumul gradinii mele vara,cand soarele diminetii inunda si incalzeste iarba proaspat taiata,este mirosul florilor de caprifoi incalzite, al fructelor de coacaz coapte,al portocalului meu mic inflorit.

Addict
Addict

Un Guerlain situat la granița dintre două mari "familii" ale casei: "Allegoria" și "clasicele" puternice.
Alura sa este aceea a unui grațios parfum floral,dar cu accente de...putere! Nu este floralul delicat pe care trebuie să-l susții tu,purtandu-l! "Nymphea" este plăcut,tonic și merge "umăr la umăr" cu tine pe stradă,asemenea unui bun prieten cu care întreții o conversație reconfortantă.
Debutul său este ușor acrișor,probabil de la fructele roșii combinate cu notele verzi.
În 3-4 minute trece această nuanță...și pentru mine devine ușor gurmand...
Savurez ca atare acest segment al parfumului,așteptand florile...frumos îmbinate.Cel mai nuanțat este liliacul,care uneori pare mov,alteori alb.Liliacul dă farmec acestui parfum și îl poți surprinde în trei etape: secondat de florile de portocal (inițial),apoi încălzit(nu îndulcit) de miere.
Ultima fază a parfumului este cea a liliacului ușor pudrat datorită moscului și esențelor lemnoase.Este faza cea mai elegantă,fază care poartă în genomul său ceva din eleganța pudratelor Guerlain.
"Nymphea" este destul de longeviv și are un siaj moderat...este un parfum de primăvară,în primul rand...Cine miroase mai frumos? Tu,cea care porți parfumul...sau tufa de liliac pe care o admiri?

O coronita delicata din flori albe pe fruntea unei nimfe. Gratios, luminos si totodata intens, Flora Nymphea e printre preferatele mele din seria apelor alegorice Guerlain. Daca nu chiar cea mai buna. Desigur trebuie sa-ti placa parfumurile florale ca sa-l adori, fiindca in mare parte este construit pe acorduri de neroli revigorant si un buchet romantic de flori albe. Tarziu apare si mierea care indulceste oarecum parfumul dar fara a-i schimba caracterul proaspat. Intensitatea si siajul sunt arhisuficiente, mai ales daca vrei sa-l porti in zile calde. Foarte feminin, produce un nimb fermecat in jur. Sper sa apuc sa mi-l iau fiindca se pare ca nu va mai fi produs :(.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Aqua Allegoria Flora Nymphea dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Aqua Allegoria Flora Nymphea de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Robert Piguet Calypso Boucheron Boucheron Lorenzo Villoresi Teint de Neige Hermes 24 Faubourg Guerlain My Insolence Bottega Veneta Bottega Veneta Amouage Dia pour Femme Christian Dior Dolce Vita Guerlain L'Instant Magic Christian Dior Pure Poison Amouage Honour Woman Guerlain Insolence Eau de Parfum Guerlain La Petite Robe Noir Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Yves Saint Laurent Cinema Pierre Balmain Ambre Gris Bvlgari Bvlgari Pour Femme