Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Chamade Guerlain de dama

Chamade Guerlain de dama

Chamade Guerlain de dama Imagini Chamade Guerlain de dama Imagini Chamade Guerlain de dama Imagini Chamade Guerlain de dama Imagini Chamade Guerlain de dama Imagini

Chamade de Guerlain este un parfum Oriental Floral de dama. Chamade a fost lansat in 1969. Creatorul acestui parfum este Jean-Paul Guerlain. Notele de varf sunt aldehide, iasomie, zambila, bergamot si trandafir; notele de mijloc sunt liliac, galbanum, iasomie, cuisoare, lacramioare si trandafir; Notele de baza sunt balsam Tolu, balsam de Peru, lemn de santal, ambra, rasina benzoica, vanilie si vetiver.

aldehide iasomie zambila bergamot trandafir

liliac galbanum iasomie cuisoare lacramioare trandafir

balsam Tolu balsam de Peru lemn de santal ambra rasina benzoica vanilie vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Chamade by Guerlain.

Le Temps d'une Fête

Chamade Recenziile parfumurilor

Este un oriental-floral usor aldehidic creat in stil vintage, specific casei Guerlain. Este un parfum elegant si rafinat insa nu se potriveste deloc secolului nostru... Este pentru femeile melancolice, romantice si visatoare. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 7/10

Adelinasworld
Adelinasworld

"There we met and there we parted
By the lovely river Seine" ...

Purtam o camasa de matase in culoarea untului. Parul imi deseneaza umbre ondulate pe material, iar ceasul din piele roz-prafuit imi arata ca e inca devreme. Razele soarelui inunda incaperea si buchetul de zambile si lacramioare de pe comoda se alinta vesele in lumina lui.

M-am rasfatat cu crema de corp preferata si mirosul pluteste in aer, ca o amintire, contopindu-se cu cel al florilor. Deschid fereastra si aerul racoros imi pare ascutit, si totusi reconfortant. Sena curge muta sub ochii mei. E prea departe.

Astept.

Orele trec si simturile mele se predau in fata inserarii cu parfum de rasini si nerabdare. Vine EL.

"Some day I know
She'll come to Paris again
And I'll find her where I lost her
By the lovely river Seine."

Chamade e un parfum de scoala veche, clasic si foarte feminin, format in principal dintr-un amestec de galbanum, zambile, lacramioare si aldehide. Judecand dupa note ar fi trebuit sa nu-l iubesc fiindca niciuna din ele nu e printre favoritele mele. Zambila si aldehidele Guerlain sunt insa prietenoase si foarte placute. Buchetul e floral cremos si dulce din start, datorita rasinilor proeminente si seduce ore in sir printr-o eleganta luminoasa, blanda. Un parfum de mare clasa, foarte manierat si romantic, numai bun de pus in contrast cu frivolitatea multor parfumuri actuale. Cel mai mult imi place sa-l port in zile gri ploioase cand cade asa de bine un strop de tandrete parfumata.

Chamade by Guerlain 3.86 out of 5 based on 17 ratings and 3 user reviews

Chamade by Guerlain EDT Spray Refillable 3.1 oz for Women
StrawberryNET.com
Guerlain Chamade Eau De Toilette Refillable Spray 93ml 3.1oz
Guerlain Chamade Eau De Toilette Refillable Spray 93ml 3.1oz

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Chamade fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Chamade, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Chamade dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Chamade de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Boucheron Boucheron Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Allure Sensuelle Robert Piguet Fracas Viktor&Rolf Flowerbomb Guerlain Idylle Guerlain La Petite Robe Noir Guerlain L'Heure Bleue Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain Mon Precieux Nectar Keiko Mecheri Loukhoum Chanel Chance Eau de Toilette Amouage Dia pour Femme Guerlain Jardins de Bagatelle Bottega Veneta Bottega Veneta Juliette Has A Gun Lady Vengeance Chanel Chanel N°5 Prada Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue Frederic Malle Carnal Flower