Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Cruel Gardenia Guerlain de dama

Cruel Gardenia Guerlain de dama

Cruel Gardenia Guerlain de dama Imagini Cruel Gardenia Guerlain de dama Imagini

Cruel Gardenia de Guerlain este un parfum Floral de dama. Cruel Gardenia a fost lansat in 2008. Cruel Gardenia a fost creat de Randa Hammami si Sylvaine Delacourte. Notele de varf sunt neroli, trandafir si piersica; notele de mijloc sunt gardenie, ylang-ylang si violeta; Notele de baza sunt mosc, lemn de santal, boabe de tonka si vanilie.

neroli trandafir piersica

gardenie ylang-ylang violeta

mosc lemn de santal boabe de tonka vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cruel Gardenia by Guerlain.

Cruel Gardenia Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Cred ca daca atunci cand imi doream gardenii il descopeream pe el primul as fi abandonat orice alte cautari. L-am testat insa mult dupa ce incepusem deja excursia prin taramul alb al gardeniilor. Imi stabilisem din start un tel, anume sa caut o gardenie soft, cremoasa, cu miros curat de sapun, o floare imensa, sidefata, cu parfum imbatator in care sa ma cuibaresc, asa, ca Degetica. LOL. Si sa nu fie prea in your face, nu neaparat un soliflor. M-am lasat fermecata pe drum de alte variante ale gardeniei. Odata mi-a distras atentia una cu iz classy rich - cea de la Isabey, altadata una cu miros de bulgare de pamant si petale carnoase stranse in pumn (Un Matin d`Orange), apoi din spatele unor violete ma chema gardenia guresa din Ellenisia de la Penhaligon`s (nu departe de ea era si Gardenia din Chanel Exclusif cele doua fiind surori), ba o data am alunecat in plasa densa si stravezie a lui Tuberose Gardenia Lauder si tot asa... Asta fara sa mai pun la socoteala muntele de mostre care ma chemau in cor. Toate achizitiile mele cu gardenie sunt fara dubiu exemplare extraordinare, altfel nu le luam, clar. Numai una insa nu mi-a iesit in mod ostentativ in cale. A asteptat sa merg eu catre ea, ratacindu-ma si trecand prin tot felul de incercari ca-n povesti ca sa ma dovedesc.

So cruel, Guerlain!

Cruel Gardenia e regina tuturor gardeniilor. Traieste departe intr-un palat de culoarea laptelui inaltat pe un munte de flori galbene la poalele caruia e mereu o ceata densa de mosc. E un miros galbui, cremos, complex, care se lasa ca un parfum de sapun de lux in timp. Exact, parfum asta emana lux prin toti porii. Aur, lux, nuante de alb si bej, flori onctuase in vaze grele, apartamente elegante, umeri goi mangaiati de soare si creme fine, rochie alba lunga, moale si vaporoasa, sandale fine, o vara tarzie, o gardenie prinsa in par...Un parfum ca o evadare, de luna de miere, cu un aer usor exotic, extrem de placut pe piele.

Viitoarea mea gardenie si astfel cursa se va incheia fastuos. Save the best for last.

Mmmmmmmmmmmmm ce gardenieeeeeee... Una suava, catifelala, cremoasa. Nu imi pare un soliflor cu gardenie, este ca o crema cu gardenie, dulceaga, dar care se impregneaza perfect in piele, devine personal... Am mai intalnit parfumuri care imi dau aceasta senzatie (Lacoste Pour Femme, Cacharel Noa, desi ele miros absolut diferit) si consider ca acest parfum este foarte sensual din acest punct de vedere. I-as acorda nota maxima dar ma dezamageste siajul moderat-redus si persistenta moderatape care le are, ori la pretul pe care il cere...
Evaluare: 9/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Port iar rochia cea galbena. Stii care, cea pe care mi-ai daruit-o, ai spus ca are culoarea plina de viata a florii de ylang-ylang. Mi-am impodobit degetele cu inelul cu perla, iar in urechi, port cerceii tai preferati. La gat port Cruel Gardenia, atat. Si am pus putin si la inchieieturile mainilor. Vreau sa iti invadeze simturile atunci cand ma vei lua in brate. Imi doresc ca atunci cand o sa iti plimbi degetele peste umerii mei, desenand absent simboluri ale tandretii, sa iti intre in suflet mirosul gardeniilor inflorite. Mai stii cand mi-ai spus ca pielea mea miroase mereu a mosc? Iti place cum se imbina acum cu parfumul pe care il port? Esti nerabdator sa iti ascunzi chipul in buclele mele ce miros a santal? Aroma aceasta ingenua te face sa ametesti, asa-i? Ti-e teama sa te lasi prada simturilor? Sunt aici. Si o sa iti strang mainile la pieptul meu pana o sa iti recapeti echilibrul. Am ramas doar noi, iar Cruel Gardenia ne priveste, ascuns in scobitura gatului meu. Haide, vino iar in lumea mea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Cruel Gardenia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Cruel Gardenia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cruel Gardenia dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cruel Gardenia de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Penhaligon`s Violetta Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Thierry Mugler Mirror Mirror Collection - A Travers Le Miroir Rance 1795 Rose de Rose Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Orchidee Vanille Hermes Hiris Ormonde Jayne Vanille d'Iris Terry de Gunzburg Ombre Mercure Frederic Malle Lipstick Rose Serge Lutens Nuit de Cellophane Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Frederic Malle En Passant Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Robert Piguet Alameda Frederic Malle Carnal Flower Robert Piguet Fracas