Designeri » F-H » Citric Aromatic « Grupuri

Eau de Cologne Imperiale Guerlain de dama

Eau de Cologne Imperiale Guerlain de dama

Eau de Cologne Imperiale Guerlain de dama Imagini Eau de Cologne Imperiale Guerlain de dama Imagini Eau de Cologne Imperiale Guerlain de dama Imagini

Eau de Cologne Imperiale de Guerlain este un parfum Citric Aromatic de dama. Eau de Cologne Imperiale a fost lansat in 1860. Creatorul acestui parfum este Pierre-Francois-Pascal Guerlain. Notele de varf sunt portocala, citrice, lamaita, neroli, bergamot si lamaie; Notele de baza sunt rozmarin, boabe de tonka si cedru.

portocala citrice lamaita neroli bergamot lamaie

rozmarin boabe de tonka cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Eau de Cologne Imperiale by Guerlain.

Eau de Cologne Imperiale Recenziile parfumurilor

Uimitor si aplaudabil faptul ca se fabrica de 150 de ani, dar la cat de inofensiv e banuiesc ca mai degraba a fost uitat in productie, neatragand atentia vulpoilor din marketing care taie si spanzura prin toate creatiile vechi. Da, este categoric masculin, probabil la vremea lui erau alte standarde si sabloane, dar azi genul acesta citric-amarui scartaitor de proaspat imi miroase a colonie pentru dupa barbierit. O lamaie taiata-n 6 cu niste cuburi de gheata peste. Liniar, cinstit, ultra-proaspat. Un parfum care a reusit intr-un veac si jumatate sa fie pasat de la domnisoarele de salon (care-si revenau din lesinuri mirosindu-l presupun) la gentlemenii contemporani, care tin la traditie si afiseaza o eleganta naturala. De luat la "bidon" din cristal la 100 ml si abuzat de el caci e cam subtire si necesita dese reaplicari.

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Ca orice apa de colonie, foarte racoritoare si proaspata, desi nu e lipsita de comlexitate. Am vrut neaparat sa incerc o lucrare de parfumerie a carei reteta a strabatut trei secole fara modificari esentiale. E o gama citrica, de la amarui, prin acrisor, acru, dulceag si ierbos-aromat, care asupra mea are un efect foarte inviorator, desi nu are menta, practic. Unora li se pare predominant amara, eu percep destul de multe nuante, am noroc sa nu-mi fie mugurii olfactivi saturati de bergamota. E ca un dus rece si rapid. Spun "rapid" si la propriu, pt. ca, evident din cauza concentratie scazute, EDC, nu prea are persistenta ca miros. Totusi, am impresia ca senzatia de racoare supravietuieste mirosului, ceea ce mi-o face o partenera de incredere la peste 30°C. Un produs cu rol aproape mai mult igienic decat de accesoriu, dar cu efect de :D.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Eau de Cologne Imperiale fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Eau de Cologne Imperiale, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Eau de Cologne Imperiale dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Eau de Cologne Imperiale de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Citric Aromatic
Creed Neroli Sauvage Salvador Dali Dalistyle Tommy Hilfiger Tommy Summer 2007 Il Profvmo Osmo Scents Citron Sauvage Masaki Matsushima mat; Orange Ocean Pacific OP Juice Bond No 9 Nouveau Bowery Acorelle Verveine Agrumes Potter & Moore Lavender and Italian Lemon Oriflame Aromabliss Calming Anamor You Are Rose en Bos Viridescent