Designeri » F-H » Oriental Vanilat « Grupuri

Eau de Shalimar Guerlain de dama

Eau de Shalimar Guerlain de dama

Eau de Shalimar Guerlain de dama Imagini Eau de Shalimar Guerlain de dama Imagini Eau de Shalimar Guerlain de dama Imagini Eau de Shalimar Guerlain de dama Imagini

Eau de Shalimar de Guerlain este un parfum Oriental Vanilat de dama. Eau de Shalimar a fost lansat in 2008. Notele de varf sunt portocala, bergamot si lamaie verde; notele de mijloc sunt trandafir si iasomie; Notele de baza sunt vanilie, stanjenel si rasina.

portocala bergamot lamaie verde

trandafir iasomie

vanilie stanjenel rasina

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Eau de Shalimar by Guerlain.

Shalimar
Shalimar Parfum Initial
Shalimar Legere
Laura
Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige

Eau de Shalimar Recenziile parfumurilor

Simo
Simo

L-am cumparat blind, pe baza recenziilor si a instinctului ce imi spunea ca il voi iubi, cum iubesc si Parfum Initial. Si asa este! Deschiderea o percep citrica putin vanilata. Nu percep aspectul toxic de varf al PI, simt citrice suculente, foarte placute, in special lamaie, invaluite insa in vanilie. Nu sunt nici citrice sapunoase ca si in Sicily de Dolce&Gabbana sau Esprit d'Oscar al lui Oscar de la Renta. E limonada pura! Apoi brusc isi face prezenta undeva in fundal clasicul Shalimar, o unda de rasina care este si nu este, o percepi doar atat cat sa rotunjeasca parfumul si fara sa supere sau sa simti poate ca ar fi prea mult cum la Shalimar clasic se intampla des. Aspectul oriental exista, insa mascat de prezenta aerata - exista atat cat sa dea profunzime si o nota enigmatica parfumului, suficiente pentru a-l putea plasa alaturi de suratele din gama Shalimar. Incet citricele se mai estompeaza, si pe aceeasi baza orientala rasar cateva flori senzuale care dezvaluie rafinamentul francez al casei.
Eu l-am perceput de la primul puf ca si citric. Prietenul meu insa l-a catalogat ca fiind floral-proaspat condimentat.
O sa il port cu aceeasi placere cu care port si PI, cel mai probabil in sezonul primavara-vara...

2017

Eau de Shalimar este varianta de zi a celebrului clasic, in care nu gasim pielaria si notele animmalice. Are in schimb acelasi aer pudrat, elegant si acelasi rafinament. Incepe acrisor, cu multa lamaie si bergamota, ca mai tarziu sa se pudreze si sa se indulceasca putin de la vanilie, dar izul citric ramane prezent si ii da aer. Nu este deci o varianta lungita a parfumului initial, chiar are o personalitate definita si este frumos tare!
Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

N-as spune ca e un oriental-vanilat, ci mai degraba un citric-vanilat. Eau de Shalimar miroase a Shalimar clasic minus notele de fond din el. Mai precis, are deschiderea citrica, de la lamai si bergamota, iar apoi intra abrupt intr-o vanilie pudrata - baza de la Shalimar. Asadar, e un fel de Shalimar pentru cei care nu agreeaza notele de rasini, tamaie, pielarie si zibeta, adica toata picanteria orientala din marele clasic. Insa Eau de Shalimar cu toate ca e o schita a legendarului este totusi un parfum solid, intens si fermecator.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Eau de Shalimar fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Eau de Shalimar, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Eau de Shalimar dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Eau de Shalimar de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Amouage Dia pour Femme Guerlain Shalimar Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Montale Chocolate Greedy Christian Dior Dune Guerlain Cruel Gardenia Lorenzo Villoresi Teint de Neige Tauerville Vanilla Flash Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Dolce&Gabbana Sicily Amouage Fate for Women Chanel Allure Sensuelle Guerlain L'Instant Magic Amouage Amouage Epic Woman Amouage Memoir Woman Parfum d`Empire Cuir Ottoman