Designeri » F-H » Oriental Vanilat « Grupuri

Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain de dama

Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain de dama

cacao
rom
Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain de dama Imagini Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain de dama Imagini

Elixir Charnel Gourmand Coquin de Guerlain este un parfum Oriental Vanilat de dama. Elixir Charnel Gourmand Coquin a fost lansat in 2008. Elixir Charnel Gourmand Coquin a fost creat de Christine Nagel si Sylvaine Delacourte. Parfumul prezinta condimente, vanilie, ciocolata amaruie, rom, cacao, piper si trandafir.

condimente vanilie ciocolata amaruie rom cacao piper trandafir

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Elixir Charnel Gourmand Coquin by Guerlain.

Elixir Charnel Gourmand Coquin Recenziile parfumurilor

ala2006
ala2006

Cacao, vanilie, rom. Trei ingrediente care te duc cu gandul la un desert ce poate fi deliciul oricarui amator de dulciuri. Eu nu le iubesc in farfurie. Dar acest parfum, cu trei ingrediente puternice ca aroma, m-a ravasit complet. Folosesc cuvinte mari pentru un gurmand de categorie grea, dar acest "Misel" cu nume atat de potrivit, mi-a dat peste cap complet simtul olfactiv.
Ingredientele sunt de foarte buna calitate din moment ce am avut senzatia ca efectiv mi-am bagat nasul intr-o punga de cacao proaspat desfacuta. Apoi aparitia unei arome autentice de rom m-a facut sa zambesc si sa-mi aduc aminte de fraternitatea noastra indelunga cu Franta, aici legatura fiind facuta intre un parfum din colectia de lux a casei Guerlain si arhicunoscuta noastra ciocolata cu rom :). Vanilia ii da savoare, rotunjeste parfumul si ii confera eleganta de care avea nevoie. Hmm, iar la astfel de ingrediente, un praf de condimente spicy duc desertul la perfectiune.
E greu, e tare, te conduce el pe tine, dar e absolut superb!
Tinuta asortata e obligatoriu eleganta, cand mergi brat la brat cu acest minunat misel. Ma duce cu gandul la cea purata de Audrey Hepburn in filmul Breakfast at Tiffany's. :)
Parfumul, cu siaj mare si persistenta excelenta, primeste nota 10/10.

Ivy
Ivy

In sfarsit, un parfum despre ciocolata in care aceasta chiar se distinge clar, nu se confunda cu pulberea de cacao.
Este un gurmand pe gustul meu, plin de rafinament, aristocratic si lipsit de stridenta.
Ciocolata amaruie, cacaua catifelata, vanilia fina si cateva picaturi de rom parfumat sunt un deliciu.
Latura spicy este foarte subtila, aproape imperceptibila.
Cred ca este perfect pentru vara, cand, incalzit de razele soarelui, trimite adieri fermecatoare.

Mmmmmmmm, un gurmand adevarat... Cacao, ciocolata, vanilie si doar un strop de rom. Mai simt usooor ceva condimente, dar ciocolata cu rom se simte cel mai pregnant. Dar e bine facut, nu e greu deloc, e ca un desert frantuzesc, extrem de fin, minunat. Are siaj moderat, dar dureaza bine pe piele. Nu este pentru cei din jur, este un rasfat personal :)
Evaluare: 9/10

Desi pare inimaginabil, am pasit cu stangul in relatia cu el. Cand l-am testat prima data nu i-am prins sarmul. Am inchis dosarul si mi l-am scos din agenda. Am calatorit inspre alte zari, in cautarea parfumurilor cu flori albe si o buna bucata de vreme am uitat aproape complet de slabiciunea mea pentru gurmande.

Un an mai tarziu…

Caile destinului ne aduc din nou fata in fata. Hei, cum sa fii in fata parfumurilor Guerlain din linia exclusivista si sa nu vrei sa mai retestezi Gourmand Coquin? La urma urmei cate nu ne schimbam pararea de multe ori in bine despre un parfum care intai nu ne-a spus nimic? Asa ca l-am testat acum pe indelete intr-un aeroport, avand de asteptat cateva ore o legatura, deci timp suficient ca sa-i urmaresc evolutia.

Se numeste Coquin - obraznic pe buna dreptate, e de o dulceata de-a dreptul impertinenta! Incepe intr-un fel absolut imbatator cu un shot de rom cu parfum cald si aromat, nota fiind total cuceritoare si originala. Apoi apare ingredientul central al compozitiei, ciocolata, care iti pune imediat simturile in alerta, nu mai mirosi parfumul ci il adulmeci, pupilele ti se dilata si esti invadat de endorfine…Nota e redata magistral, natural, e ciocolata belgiana cea mai fina care ti se topeste in gura.

Esti invaluit ore bune in aceasta mantie de arome delicioase care uimesc, atrag si seduc…Cand imi misc gatul prind si niste adieri de vanilie mai tarziu. Ma bucur asa de mult ca i-am mai acordat o sansa. E perfect! Nu este un parfum de toata ziua, evident, e ca un mic rasfat pe care ti-l acorzi uneori. Am mai descoperit tot acum si un parfum de purtat oricand tot de la Guerlain din aceeasi linie, dar am sa vorbesc despre acela in alta recenzie.

Gourmand Coquin miroase splendid, asa ceva nu gasesti in parfumurile obisnuite, e dulce dar deloc greu, are o suplete remarcabila, parand echivalentul olfactiv al unui desert de mare rafinament, de stele Michelin. Ah, tipic Guerlain...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Elixir Charnel Gourmand Coquin dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Elixir Charnel Gourmand Coquin de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Noir de Noir Puredistance Opardu By Kilian Back to Black Frederic Malle Musc Ravageur Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Amouage Lyric Woman Keiko Mecheri Loukhoum Serge Lutens Chergui Puredistance White Montale Chocolate Greedy Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain La Petite Robe Noir Frederic Malle Carnal Flower Guerlain French Kiss Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Fracas Chloe Chloe Eau de Parfum