Designeri » F-H » « Grupuri

Elixir Charnel Le Boise Torride Guerlain de dama

Elixir Charnel Le Boise Torride Guerlain de dama

Elixir Charnel Le Boise Torride Guerlain de dama Imagini Elixir Charnel Le Boise Torride Guerlain de dama Imagini

Elixir Charnel Le Boise Torride de Guerlain este un parfum de dama. Elixir Charnel Le Boise Torride a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Christine Nagel. Notele de varf sunt bergamot, mandarina si fructe rosii; notele de mijloc sunt iasomie, floare de portocal african si marshmallow; Notele de baza sunt paciuli, cedru de Virginia si mosc alb.

bergamot mandarina fructe rosii

iasomie floare de portocal african marshmallow

paciuli cedru de Virginia mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Elixir Charnel Le Boise Torride by Guerlain.

Elixir Charnel Le Boise Torride Recenziile parfumurilor

Lexa
Lexa

Nu imi place Guerlain Exclusif,nu! Nu imi place Guerlain clasic,mainstream,deloc! Nimic nu m-ar incanta mai mult decat sa nu am de-a face cu aceasta casa.Stiiiiu,ma injurati,dar poti sa contesti gusturile omului? E unul dintre putinele lucruri pe care nu le poti face! Si in timp ce dau din gura si din mana scriind recenzia propriu-zisa imi adulmec cu nesat proaspat achizitionata sticla de Le Boise Torride aici de fata...pai cine sa ma mai inteleaga cand pana si eu am abandonat lupta?! Ok...acest parfum este altceva.Nu poarta din punctul meu de vedere Adn-ul casei Guerlain si foarte bine face! Este frumos,dulce-acrisor,fructat si in acelasi timp floral,simti bezeaua aia combinata cu fructe,e un melanj de-a dreptul fermecator prin simplul fapt ca il simti,ceea ce nu pot spune despre multe exclusive care zici ca tin cu ursu',stau lipite de piele de nici nu-ti vine sa le testezi macar!Si ma gandesc ca e discontinuat si atunci inteleg! Ce rost are sa tii un parfum bun pe piata? Cand poti face exces de French Kiss si de alte minuni pe care nu le poti numi parfumuri,ci skin scent-uri...pai daca acesta este viitorul parfumeriei,atunci imi pare tare rau, nu pare stralucit!Le Boise Torride este un parfum,cu persistenta buna si siaj moderat,un parfum pe care il ador si pe care o sa incerc sa-l tin cat de mult pot in garderoba,nu de alta,dar atunci cand n-o sa mai fie decat ramasitele parfumeriei de odinioara ,sa ma pot bucura de el asa cum merita!

Michelle
Michelle

Din câte am înţeles, deja trebuie să vorbim la trecut despre acest parfum. De ce s-or fi hotărât cei de la Guerlain să scoată din producţie Le Boise Torride e o chestiune care pe mine mă depăşeşte, pentru că eu îl găsesc a fi foarte reuşit, foarte frumos, fin, elegant, tineresc chiar, dar nu girlie.
E (era) o combinaţie foarte reuşită de fructe roşii şi marshmallow pe o bază de paciuli. Mariadid are dreptate, e un "fruit-chouli", dar cu ingrediente de foarte bună calitate!
Siaj moderat, persistenţă bună. Nu că ar mai conta...
Păcat!

Am testat "blind " acest parfum, nestiind ce note cuprinde :) Din start l-am simtit ca pe un "fruit-chouli" creat in stilul Mugler. Initial l-am confundat si cu parfumul semnatura al casei Jimmy Choo, si cu el se aseamana bine, dar mai tarziu mi-am dat seama ca este muuult mai rafinat decat acela.
Parfumul incepea fructat, insa nu am simtit bergamota, ci doar fructe rosii din plin, zemoase, dulci-acrisoare si intense. In nici jumatate de minut isi face aparitia nastrusnicul pachouli, care domina compozitia de acum incolo. Dar este un paciuli calitativ, nu ma ustura nasul de la el si nici nu e prea medicinal, ci este doar lemnos-aspru si aromat. Peste alte cateva minute, apare un iz pronuntat de cacao (l-am simtit foarte bine, desi nu este listat), iar parfumul se aseamana cumva ca stil si miros cu Angel TOF, plus fructe rosii.
Cand am descoperitparfumul am fost surprinsa sa aflu ca parfumul cuprinde tuberoza si iasomie, eu as fi simtit mai degraba un trandafir suav bordo. Dardaca ma straduiesc, poate simt un strop (dar doar unul mic) de iasomie, dar tuberoza defel.
Bineinteles, ca nota de marshmallow ii asigura nota duuuulce si delicioasa pe tot parcursul parfumului, initial am vrezut ca dulceata vine de la vanilie, dar totusi este mult mai dulce decat vanilia... este dulce ca zaharul pe bat! Cedru nu am simtiti deloc si nici mosc.
Per total, este un parfum usor de iubit, creat in stilul actual, dar foaaarte rafinat, are doar un pret imens si... la bani muult mai putini iti poti lua orice Mugler, cu multe din parfumurile acelei case se aseamana foarte bine!
Siaj si persistenta moderat-bune. Evaluare: 8/10

Cand am ajuns in fata exclusivelor de la Guerlain cred ca aveam acea licarire in priviri ca un copil cand intra intr-un magazin cu dulciuri. Eram in lumea idilica a aromelor de lux definitiv si mai ca trebuia sa fiu piscata de obraz sa nu cred ca e un vis. Pentru oricine iubeste enorm parfumurile, aceste colectii high-end produse de Guerlain pot insemna un lucru desavarsit.

Dar problema e ca, atunci cand ai ocazia sa le mirosi nu prea stii ce sa alegi. Bune sunt toate, oricum nu dai gres. Eu am zis sa merg pe o carte sigura, cum imi priesc mult parfumurile gurmande m-am decis in final pentru Gourmand Coquin si nu regret - momentele cand imi misc capul si simt in par mirosul acela delicios de vanilie si praline sunt inegalabile. Dar nu e un parfum de zi cu zi, eu il rezerv doar zilelor cand am nevoie de o extra doza de confort. Pentru toata ziua si usor de purtat este acest Boise Torride si am fost in extaz cand am primit atunci un decant nesimtit de mare de 20 ml inclus intr-un etui fumuriu si saculet din catifea neagra - asa te rasfata Guerlain.

Incredibil ca exista si un parfum purtabil la orice ora si ocazie intr-o astfel de colectie de esente originale. E adorabil. Un parfum eclatant fructat-zemos in care simt aroma fructelor si nu e deloc dulce. Are un avant flusturatic, foarte vesel si plin de optimism, putin piscat de un paciuli pamantiu ce pare ca-i pus acolo ca sa-l coboare de pe norisorii roz, dar fara a-l inhiba definitiv. Are si o tenta afumata in spate care-l aranjeaza foarte bine si il maturizeaza atat cat trebuie ca sa nu para infantil.

Combinatia asta de fructe puse pe flirt cu note adanci, serioase, e senzationala si il face deosebit de versatil. Am primit multe complimente pentru el si e chiar mai apreciat decat Gourmand Coquin. Zau ca nu pricep de ce vor sa-l scoata din productie, e diamantul neslefuit al colectiei.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Elixir Charnel Le Boise Torride dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Elixir Charnel Le Boise Torride de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain French Kiss Puredistance Opardu Tom Ford Noir de Noir Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Portrait of a Lady Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Serge Lutens Chergui Serge Lutens Fourreau Noir Xerjoff Bouquet Ideale Puredistance White Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Guerlain Cuir Beluga Lorenzo Villoresi Teint de Neige Jul et Mad Paris Stilettos on Lex Robert Piguet Alameda Guerlain Rose Nacree du Desert Guerlain Le Plus Beau Jour de Ma Vie