Designeri » F-H » Oriental Lemnos « Grupuri

Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati

Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati

Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati Imagini Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati Imagini Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati Imagini Habit Rouge Eau de Toilette Guerlain de barbati Imagini

Habit Rouge Eau de Toilette de Guerlain este un parfum Oriental Lemnos de barbati. Habit Rouge Eau de Toilette a fost lansat in 1965. Creatorul acestui parfum este Jean-Paul Guerlain. Notele de varf sunt portocala, , busuioc, bergamot, lemn de trandafir brazilian, lamaie, lamaie verde si mandarina; notele de mijloc sunt garoafa, lemn de santal, paciuli, scortisoara, iasomie, cedru si trandafir; Notele de baza sunt labdanum, pielarie, ambra, rasina benzoica, lichen si vanilie.

portocala busuioc bergamot lemn de trandafir brazilian lamaie lamaie verde mandarina

garoafa lemn de santal paciuli scortisoara iasomie cedru trandafir

labdanum pielarie ambra rasina benzoica lichen vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Habit Rouge Eau de Toilette by Guerlain.

Habit Rouge Eau de Toilette Recenziile parfumurilor

sinestezie
sinestezie

Habit Rouge - "vechiul nou" stil ce denota masculinitate, incredere in sine, dar mai ales profunzime si rigurozitate. Ce poveste de parfum...ce maiestrie si ce complexitate. Considerat un esec cand a fost lansat, astazi Habit Rouge este unul dintre cele mai vandute parfumuri masculine din lume si cel mai vandut Guerlain dedicat barbatilor. Habit Rouge este atat "animus" cat si "anima". Te completeaza, te diferentiaza, dar mai ales te defineste pentru ca iti da dreptul la un "statement" pe care il transmiti. Imi place sa il port oricand si oriunde. Nu cred in conceptul de "dressed up by fragrance" ci mai degraba in conceptul de "asta e starea mea, deci asta port". Habit Rouge este parfumul pe care il vei aprecia de la prima purtare. Adevarat este ca la inceput pare demodat, trecut, perimat, dar mai apoi, cand incepi sa il intelegi, ai sa revii iar si iar la el. Perfect pentru birou, intalniri romantice, teatru, gale, petreceri, intalniri casual etc, Habit Rouge va fi mereu in fata sau in urma ta, niciodata langa tine. Bogat, luxos, opulent, ales, usor excentric, Habit Rouge este parfumul care iti aminteste de maniere, de jovialitate si de solemnitate.

10/10

Rose_selavie
Rose_selavie

E interesant destinul lui Shalimar. Si-a facut debutul prin cabaretele pariziene parfumand cu esenta lui orientala pielea mladioaselor flapper girls, iar apoi aparea din ce in ce mai des in cercurile inalte cuibarandu-se discret pe esarfele Hermes ale doamnelor din intreaga lume. Devenise cu timpul epocal, neegalat, dorit pretutindeni. A cunoscut apoi si gustul amar al concurentei cand au aparut alte potiuni magice precum Femme de Rochas, Diorella, apoi Opium…dar in timp toate si-au gasit pozitia pe scena succesului si publicul fidel.

Ducand o viata de vedeta, Shalimar a facut abia la 40 de ani primul copil, un fecior, pe Habit Rouge care i-a mostenit foarte mult din caracter. E un Shalimar cu trasaturi mai aspre, barbatesti. Dar aceeasi sobrietate orientala, iar acee piele fina la fel ca la mama e marcata tot de o vanilie pastaioasa redusa doar ca volum si conturata de un amestec proaspat de hesperide.

Azi Habit Rouge e un parfum in toata firea, un clasic, purtat de domni eleganti care pretuiesc valorile trecutului. O piesa clasica ce nu se demodeaza. Lucrul bine facut. O structura clara, puternica, in care orientul se impleteste cu occidentul. Din fiecare cate ceva in raport perfect.

Imi place sa-l savurez cum se desfasoara incepand cu debutul cu miros taios de coji de citrice rase, trecand prin hatisuri si desisuri aromatice, invelindu-se intr-o panza transparenta de vanilie si-apoi BAZA, baza aceea cu miros de sofa de piele Chesterfield, vintage daca se poate ;). Uzura face ca multe piese sa devina si mai frumoase. Iar timpul a dovedit ca ce e frumos frumos ramane. Dovada mama si fiul din familia Guerlain.

KatalynStephan
KatalynStephan

Asemanator TF Noir

Brian
Brian

Desi mi s-a parut neplacut si demodat in deschidere, Habit Rouge este un parfum magnific.

Prima impresie dupa pulverizare a fost dezamagitoare, prea multe note care se ciocnesc iar lamaia, pielea si busuiocul predomina. Aducea putin cu Azzaro Pour Homme care nu-mi place deloc.

Dar pe masura ca parfumul se usuca pe piele, notele de vanile, ambra si scortisoara isi fac din ce in ce mai simtita prezenta.Aici imi aminteste de batisoarele parfumate Nag Champa (Cele in cutie albastra si scris rosu).

Sunt uimit de frumusetea si complexitatea acestui parfum pe care nu am simtit niciodata impulsul sa-l testez. Multumesc alinush27 pentru recenzia de mai jos care m-a facut curios.

Habit Rouge este un parfum care nu merita ignorat, sper sa sa-l adaug in colectie cat mai repede. Dupa parerea mea este cel mai bun Guerlain pe care l-am incercat pana acum.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Habit Rouge Eau de Toilette fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Habit Rouge Eau de Toilette, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Habit Rouge Eau de Toilette dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Habit Rouge Eau de Toilette de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

L`Occitane en Provence Eau des Baux Serge Lutens Jeux de Peau Guerlain Samsara Eau de Parfum Bvlgari Black Yves Saint Laurent Opium Pour Homme By Kilian Back to Black Christian Dior Fahrenheit Guerlain Insolence Tom Ford Tobacco Vanille Lolita Lempicka Lolita Lempicka Lanvin Arpege Pour Homme Robert Piguet Fracas Hermes Terre d'Hermes Yves Saint Laurent M7 Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Musc Ravageur Thierry Mugler A*Men Pure Havane Fendi Fan di Fendi pour Homme Chanel Antaeus Lubin Korrigan