Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Jardins de Bagatelle Guerlain de dama

Jardins de Bagatelle Guerlain de dama

tuberoza
Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini Jardins de Bagatelle Guerlain de dama Imagini

Jardins de Bagatelle de Guerlain este un parfum Floral de dama. Jardins de Bagatelle a fost lansat in 1983. Creatorul acestui parfum este Jean-Paul Guerlain. Notele de varf sunt aldehide, violeta, iasomie, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt magnolie, tuberoza, floare de portocal, gardenie, orhidee, ylang-ylang, lacramioare, trandafir si narcisa; Notele de baza sunt tuberoza, paciuli, mosc, vetiver, neroli si cedru.

aldehide violeta iasomie bergamot lamaie

magnolie tuberoza floare de portocal gardenie orhidee ylang-ylang lacramioare trandafir narcisa

tuberoza paciuli mosc vetiver neroli cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jardins de Bagatelle by Guerlain.

Giorgio
Jardin Blanc

Jardins de Bagatelle Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Guerlain -Jardins de Bagatelle sau Maitre Parfumeur et Gantier-Jardin Blanc? Inceputul lor este atat de asemanator incat ai zice ca e acelasi parfum cu doua editii diferite. Sau ca vreunul este flankerul celuilalt. Sau poate ca au acelasi tata. Toate variantele pica desigur...
Nu stiu daca e ok, insa le voi face recenzia impreuna, caci amandoua mi se par niste buchete mari de flori colorate in alb si galben, in care toate narcisele, tuberozele, iasomiile si caprifoiul se regasesc in perfect echilibru. Poate ca singura mai patimasa este tuberoza, insa nu se simte ca in cele mai multe florale cu ea listata. De obicei este peste toate celelalte flori.Uneori enervant de prezenta. Aici din contra...o sesizezi dar nu te sugruma. Ca si cum tijele cele mai lungi ale ei ar iesi din buchet, ar fi mai la suprafata, ar fi primul miros pe care il simti, dar care este urmat de acel val floral-opulent foarte indeaproape.
In partea de mijoc incep sa difere, Jardins de Bagatelle fiind mai cremos si mai dulceag pe cand Jardin Blanc este mai alb si usor mai verde, insa amandoua raman in aceeasi sfera floral-cremoasa. Poate ca JdB este mai patimas, eu gasind-ul mai potrivit pentru seara, iar pe JB l-as purta mai degraba ziua. Cred ca ar fi prea mult sa le ai pe amandoua totusi, iar daca ar ffi sa aleg as alege cu ochii inchisi Jardins de Bagatelle, pe care il gasesc mai complet ca si floral. Mai opulent este cu siguranta si de asemenea si mai longeviv. Criteriul de selectie ar fi partea cremoasa din JdB versus partea verde din JB. Cu toate ca nici JB nu este verde. Dar are o tenta mai aerisita. De retinut ca Jardin Blanc este totusi o gradina mai luminoasa, surprinsa in primul moment al zilei, pe cand Jardins de Bagatelle este tot nectarul florilor in amurg.
Ceea ce imi place mult este ca nici unul dintre ele nu devine lemnos. Raman absolut florale...
Din pacate pe Jardins de Bagatelle il caut de ceva timp si nu dau de el nicaieri. Am inteles ca afara e facil de gasit, insa in Romania nu ...
Siaj JdB 8/10
Longevitate JdB 8/10
Parfum JdB 9/0

andrasb
andrasb

De orice or fi aceste 'jardins', numai de Bagatelle nu, cel putin nu in sensul propriu al cuvantului, adica 'fleac', 'usurel', 'de nimic'. JdB este o alcatuire aproape exploziva de flori albe, puternice, carnoase, a caror avalansa e imblanzita, daca se poate spune asa, aproape incredibil, de... lamaie! Un fel de 'Giorgio' cu Guerlinade, acesta e JdB, in care tuberoza,magnolia, floarea de portocal, narcisa defileaza orbitor, aruncand literalmente pe margini urmele de trandafir sau violeta. Cred ca am identificat si niste aldehide - nu ca ar fi fost nevoie de ele, dar reusesc cumva sa plaseze parfumul in sfera clasicelor.

Jardins de Bagatelle ramane imaginea gradinii 'secrete' pariziene care l-a inspirat, o imagine a Parisului idilic, de altadata, pe care reuseste sa ni-l inapoieze pentru cateva clipe, ca intr-un film sau ca intr-un vis frumos din care te trezesti insa prea repede. Pentru ca nici Parisul nu mai e acelasi, nici noi, nici parfumeria... Sper sa ramana, insa, intact, Jardins de Bagatelle!

Un adevarat parfum clasic cu un miros floral extraordinar de bine construit! Desi parfumul este aldehidic, ele nu se simt decat foarte putin, cat sa-i dea distinctie. Buchetul floral pe care-l simt se compune din tuberoza, gardenie si lacrimioare. Simt si o nota dulce ca de miere, insa nu vad asta in lista oficiala a ingredientelor. In schimb, paciuli nu simt deloc, si imi pare bine.
Parfumul este creat in stilul anilor 80, insa asta nu ma deranjeaza deloc, iar Guerlain ramane Guerlain... Siaj si persistenta excelente! Nota mea: 9/10

O poarta din fier forjat se deschide spre o gradina inundata de flori. Pare o imagine usor ireala, la fel cum si parfumul e putin exagerat ca intensitate, de parca ingredientele ar fi analizate sub lupa. Florile din el sunt puternic accentuate, supradimensionate. Sunt intr-o dispozitie romantica de un timp, iertati-mi elanul dar am tendinta sa privesc Jardins de Bagatelle prin ochelari roz de indragostita. E un buchet fulminant de note florale dupa moda anilor `80 desigur, dar care si azi poate fi purtat cu usurinta daca iti place stilul. Nu miroase nicidecum demodat, dar daca faci un salt direct din parfumurile mainstream actuale spre un Guerlain clasic, socul va fi mare oricum. Asadar, purtabil, dar de catre cine e deja familiarizat cu parfumurile celebre ale casei.

JdB incepe verzui floral cu violete si bergamota. Poate mai bine spus codite de violete. E floral, clasic, feminin, in genul Miss Dior clasic, Chanel No19 EDT, Chamade, Arpege, parfumuri care emana multa distinctie si rafinament.
Dupa debutul fresh, urmeaza florile si ele vor domina de acum incolo parfumul. Simt tuberoza (oho, o noua fateta a divei albe), gardenie, multe lacramioare cu iz un pic sapunos si aldehide cat sa le dea stralucire. Aldehidele sunt pasnice aici, nu cred ca ar putea crea cuiva vreun disconfort.

Cum spuneam, este extraordinar de puternic si elegant, un parfum ca o zi senina de primavara. Din nefericire, este si tot mai greu de gasit. Recent am vazut ca au retras din vanzare in parfumeriile mainstream clasicele de la Guerlain (doar Shalimar mai sta neclintit pe baricade).

Deodorant 3.4oz
Jardins De Bagatelle by Guerlain Deodorant Spray 3.4 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Deodorant Spray 3.4 oz for Women
Eau De Parfum 1.7oz
Jardins De Bagatelle Perfume by Guerlain, 1.7 oz Eau De Parfum Spray Refill for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray Refill 1.7 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray Refill 1.7 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain EDT Spray Refill 3.1 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain EDT Spray Refill 3.1 oz for Women
Eau De Parfum 3.4oz
Jardins De Bagatelle Perfume by Guerlain, 3.4 oz Eau De Parfum Spray Tester for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray 3.3 oz Tester for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray 3.3 oz Tester for Women
Jardins De Bagatelle Perfume by Guerlain, 3.4 oz Eau De Parfum Spray for Women
Jardins De Bagatelle Perfume by Guerlain, 3.4 oz Eau De Parfum Spray for Women
Deodorant 3.4oz
Jardins De Bagatelle Deodorant by Guerlain, 3.4 oz Deodorant Spray for Women
Jardins De Bagatelle Deodorant by Guerlain, 3.4 oz Deodorant Spray for Women
Eau De Parfum 1.7oz
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray Refillable 1.7 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray 3.3 oz for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain Eau de Parfum Spray 3.3 oz for Women
ThePerfumeSpot.com
Jardins De Bagatelle by Guerlain, 3.3 oz Eau De Parfum Spray for Women
Jardins De Bagatelle by Guerlain, 3.3 oz Eau De Parfum Spray for Women
Eau De Toilette 3oz
Jardins De Bagatelle Perfume by Guerlain, 3 oz Eau De Toilette Spray Refill for Women
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Parfum Spray Refill 50ml 1.7oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Parfum Spray Refill 50ml 1.7oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Toilette Spray Refill 93ml 3.1oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Toilette Spray Refill 93ml 3.1oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Parfum Refillable Spray 50ml 1.7oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Parfum Refillable Spray 50ml 1.7oz
Macys.com
Eau De Toilette 3.1oz
Guerlain Jardins de Bagatelle Eau de Toilette Gold Canister Refillable Spray, 3.1 oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Toilette Refillable Spray 93ml 3.1oz
Guerlain Jardins De Bagatelle Eau De Toilette Refillable Spray 93ml 3.1oz
Macys.com
Guerlain Jardins de Bagatelle Eau de Parfum, 3.4 oz
Guerlain Jardins de Bagatelle Eau de Parfum, 3.4 oz

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Jardins de Bagatelle fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Jardins de Bagatelle, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jardins de Bagatelle dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jardins de Bagatelle de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Carnal Flower Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Frederic Malle Lipstick Rose By Kilian Back to Black Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Hermes 24 Faubourg Amouage Dia pour Femme Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Frederic Malle Musc Ravageur Puredistance Opardu Amouage Memoir Woman Xerjoff Lira Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Visa 2007 Robert Piguet Rose Perfection Christian Dior Dune Robert Piguet Fracas Sospiro Perfumes Erba Pura