Designeri » F-H » Oriental Fougere « Grupuri

Jicky Guerlain de dama

Jicky Guerlain de dama

Jicky Guerlain de dama Imagini Jicky Guerlain de dama Imagini Jicky Guerlain de dama Imagini Jicky Guerlain de dama Imagini Jicky Guerlain de dama Imagini

Jicky de Guerlain este un parfum Oriental Fougere de dama. Jicky a fost lansat in 1889. Creatorul acestui parfum este Aime Guerlain. Notele de varf sunt rozmarin, mandarina, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt boabe de tonka, lavanda, radacina de stanjenel, busuioc si iasomie; Notele de baza sunt condimente, pielarie, lemn de santal, ambra, rasina benzoica, vanilie si lemn de trandafir brazilian.

rozmarin mandarina bergamot lamaie

boabe de tonka lavanda radacina de stanjenel busuioc iasomie

condimente pielarie lemn de santal ambra rasina benzoica vanilie lemn de trandafir brazilian

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jicky by Guerlain.

Jicky Recenziile parfumurilor

Un parfum frumos cu lavanda. Defapt unul din putinele parfumuri feminine cu lavanda.
Debuteaza foarte mentolat, urmand ca apoi sa simt lavanda usor vanilata si usooor pudrata. Parfumul are iz vintage dar destul de soft, nu credca ar deranja pe nimeni. Oricum parfumul nu deranjeaza pe nimeni fiindca nu are siaj deloc, iar persistenta este moderata. In afara de A Taste of Heaven de la Kilian, (care este absolut superb si pe care l-as purta chiar daca e listat ca barbatesc), eu nu am intalnit alt parfum cu lavanda care sa aiba longevitate si siaj decente. Chiar si Brit Rythm de la Burberry, ar fi frumos daca ar avea minime calitati tehnice.
Evaluare: 7/10

manuelag
manuelag

Cat am așteptat dupa el, nu se mai pune! Din octombrie pana in mai am incercat sa-mi imaginez cum poate fi...asadar un blind buy...
Debuteaza cu o bergamota mentolata...senzația racoritoare nu stiu cui se datorează, insa stiu sigur ca este acolo. Ciudat cum se transforma.Are un moment in care apare o nota ciudata, usor chimica, dar pe care o sesizezi usor. Noroc ca nu tine prea mult.:) Dupa cateva minute aerul devine usor vanilat si mai apoi apare lavanda, care rămâne fruntasa pana la final. Așadar avem de-a face cu o lavanda vanilata, completata perfect de radacina de stanjenel...imi amintește de papusile umplute cu lavanda, pe care le tinem in camera copilului pentru un somn linistitor. Da, acesta este un parfum linistitor, usor pudrat, fermecător skin scent! Siaj mic spre mediu, longevitate medie ( o sa mai revin asupra acestor aspecte-astea sunt primele impresii)
Purtatoarea ( caci nu il găsesc deloc unisex asa cum se scrie despre el), o lady like, iubitoare de arome pudrate cu stanjenei si zahar, o gasesc a fi ultra feminina, insa mai degrabă la modul simplu, nativ, fara stiletto si ruj rosu. Peste 25. Poate fi un parfum semnătura cu usurinta. Poate parea comun, si cu siguranta aminteste de Teint de neige sau Iris, insa are ceva al lui...acea lavanda atat de diferita fata de altele.
Locatia: ei bine...nu vei face senzatie cu el! Nu vei o femme fatale! Nu vei lasa dara in urma ta si nici bale pe asfalt, tocmai de aceea il gasesc intim si nepretuit. Pentru sanul familiei!
Masterpice! Imi place!

Adelinasworld
Adelinasworld

O alta perla in siragul purtat cu maretie de Guerlain. Parfumurile cu lavanda ma intrigau, dar nu ma apropiam usor de ele deoarece majoritatea sunt prea masculine, aspre, le simt reci. Cu Jicky e alta poveste... L-am asezat incet pe incheietura mainii si am lasat notele construite frumos, ca niste soapte blande spuse la ureche, sa-si depene povestea.
Lavanda apare aici cu o noua infatisare, e proaspata, aerisita dar totodata dulceaga, are acel "ceva" menit sa o faca speciala. Rozmarinul apare gratios si impodobeste parfumul cu delicatetea sa. Inima parfumului se rotunjeste, pielaria si condimentele il incalzesc, iar santalul ii da o nota usor sapunoasa, discreta.
Jicky e ca o juna blonda, atinsa de pistrui. Ea danseaza pe iarba, in timp ce poarta coronita de violete pe pletele sarutate de soare.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Jicky fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Jicky, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jicky dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jicky de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Serge Lutens Ambre Sultan Prada Infusion d'Iris Frederic Malle Carnal Flower Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum Guerlain French Kiss Terry de Gunzburg Ombre Mercure Annick Goutal Un Matin d`Orage Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Alameda Guerlain Shalimar Parfum Initial Puredistance Opardu Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain La Petite Robe Noir Guerlain Vol de Nuit A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Serge Lutens Sa Majeste la Rose Serge Lutens Bas de Soie Serge Lutens Daim Blond Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin