Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

L'Heure Bleue Guerlain de dama

L'Heure Bleue Guerlain de dama

L'Heure Bleue Guerlain de dama Imagini L'Heure Bleue Guerlain de dama Imagini L'Heure Bleue Guerlain de dama Imagini L'Heure Bleue Guerlain de dama Imagini

L'Heure Bleue de Guerlain este un parfum Oriental Floral de dama. L'Heure Bleue a fost lansat in 1912. Creatorul acestui parfum este Jacques Guerlain. Notele de varf sunt anason, coriandru, neroli, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt garoafa, orhidee, iasomie, cuisoare, neroli, heliotrop, ylang-ylang, trabdafir bulgaresc, violeta si tuberoza; Notele de baza sunt stanjenel, lemn de santal, mosc, rasina benzoica, vanilie, vetiver si boabe de tonka.

anason coriandru neroli bergamot lamaie

garoafa orhidee iasomie cuisoare neroli heliotrop ylang-ylang trabdafir bulgaresc violeta tuberoza

stanjenel lemn de santal mosc rasina benzoica vanilie vetiver boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about L'Heure Bleue by Guerlain.

Sacrebleu Intense
Shem - el- Nessim
Esprit d’Oscar

L'Heure Bleue Recenziile parfumurilor

Varianta EDP a celebrului clasic este un pudrat-lemnos melancolic, care imbina note de heliotrop, santal, cuisoare si multe note florale, pe o baza rasinoasa, orientala. Este un parfum grei de inteles si acceptat in zilele noastre, la fel ca si altele vintage de la Guerlain, insa are rafinament, ingrediente de calitate, iar daca este purtat in anotimpurile reci, cu adevarat poate incalzi. Pentru unii poate fi imbacsit, babesc, insa pentru mine este unul din cele mai rafinate parfumuri vintage, alaturi de altele de la Guerlain si toate cele de la casa Chanel. Sunt multe alte case care au incercat sa faca copii nereusite ale celebrelor parfumuri vintage, insa rezultatul a fost dezastruos. Numai cele de la aceste doua case mainstream imi par cu adevarat rafinate!
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 9/10

andrasb
andrasb

De cate ori am trecut pe langa el, l-am ignorat iar acum, cand mi s-a trezit interesul pentru Guerlain-urile vintage, nu am mai avut ocazia sa-l testez… pana cand, prin bunavointa unei bune prietene de pe forum, am intrat in posesia unei mostre. Marturisesc ca m-am apropiat de el ca de o legenda, cu oarecare reverentiozitate, ma asteptam sa gasesc o “piesa de muzeu”, buna de pastrat in “vitrina” memoriei olfactive, fara sa ajunga niciodata pe raftul cu parfumurile scoase la purtare. Asta a fost si prima impresie, de altfel, influentata insa de o serie de alte testari aproape simultane, de parfumuri contemporane. A doua testare, insa, a avut loc intr-un moment mult mai propice, in orele linistite ale serii si abia atunci mi-a dezvaluit L’heure bleue motivul pentru care nu este o simpla piesa de muzeu.

Parfumul se deschide cu o nota mentolat-camforata, probabil anasonul in combinatie cu coriandrul si citricele. Daca nu reusesti sa treci de nota asta, in mod sigur ti se va parea un parfum total nepurtabil in zilele noastre, dar ea este doar o avanpremiera pentru ceea ce reprezinta, de fapt, aceasta capodopera a parfumeriei. Miezul este floral, in care heliotropul domina scena si da acel aer vintage-elegant, in combinatie probabil cu cuisoarele. Dar ceea ce pe mine m-a cucerit definitiv a fost baza - balsamica, profunda, puternica… Cred ca L’Heure Bleue este stramosul lui Dune, pentru ca am simtit aceeasi ambra vascoasa, calda, dulce si ametitoare (ambra nu e listata, dar efectul probabil vine din combinatia vaniliei cu rasina benzoica si irisul). Eram de multa vreme in cautarea unui vintage Guerlain perfect (inclusiv pentru sticluta iconica) si acum sunt sigura ca l-am gasit!

sigrid
sigrid

Splendid, glorios si atat de clasic!
Putin probabil de a mai putea fi “frecventat” ca parfum semnatura de femeia moderna , cu job de 10 ore si fitness de 3 ori pe saptamana . Aceasta il poate avea in dulapiorul ei parfumat, doar ca il scoate de acolo destul de rar, pentru maxim un puf , obligatoriu atunci cand este singura acasa. Mai mult o bijuterie lichida , decat un parfum, atat mi se pare de instrainat de ceea ce intr-o (prea) larga acceptiune numim “parfum” in 2015.
Notele ( oh! intr-un numar atat de mare) creeaza un parfum dens care s-ar fi putut numi cu succes nebun POISON, pe cand lui Poison de la Dior nu i se nascusera inca nici macar parintii.
Creat in 1912, L’Heure Bleue este parfumul unei epoci al carei farmec este imposibil de reinviat, este parfumul unei femei frumoase si mature, educata atat de strict incat nu ar putea schita un zambet altui gentleman in afara de sotul ei ( cu care sigur ca nu s-a maritat din amor) .
In mintea mea, este parfumul purtat de milionara Molly Brown la imbarcarea in 1912 (!) pe transatlanticul Titanic.
Recenzia este pentru varianta EDP .

manuelag
manuelag

Imi pare rau sa constat ca recenziile mele starnesc balonase si totodata disparitia balonaselor! A nu se intelege ca doresc balonase ci doresc sa nu-mi dispara recenzia intrucat nu le salvez nicaieri si le trimit de aici catre diverse site-uri. Acest fapt denota intr-adevar ca multi dintre noi le luam personal. DAR:
Mda...din păcate acest parfum imi evoca exact anul creatiei lui...1912. Ceea ce nu găsesc deloc minunat. Cred ca singurul de la care mai poți trage speranta ramane Shalimar-ul

Debutul este floral-picant. Ramane picant si pe parcurs iar partea orientala eu nu o găsesc. Imi aminteste de toate de acest gen...Boucheron, Mitsouko...chiar si Shalimar. Are un calapod vechi...ca un condur. Față de stilletto este doar o umbra a ceea ce a fost frumos cândva. Este complex si schimbator dar mie nu imi foloseste. Deloc. Cred ca trebuie studiat ca atare. Luat prin comparatie este lipsit de sens. Reducand la maxim...de ce sa nu folosești Alien, Body, Ydille sau L'instant daca tot exista? Nu mai vorbesc de altele.
Nu reflecta nici cerul albastru nici o stare meditativ-reflexiva de liniste interioara. Este doar desuet.
O avea sau nu violete. ..nu contează! Melanjul nu il gasesc atractiv sau feminin. Pot spune ca se simte cat de cat o violeta aproape ofilita si multe garoafe (pe care le detest) ...oricum sunt sugrumate de ceva condimentat-picant.
Purtatoarea: chiar am discutat pe tema lui in mai multe ocazii...Dar cea mai draguta comparatie a fost făcută de cineva pentru Shalimar, comparație pe care eu o atribui acestuia...un dulap de baba plin cu molii. :)
Locatia: vezi mai sus.
Sper sa nu gaseasca nimeni vreo nota personala in aceasta recenzie. Este exclusiv părerea mea atunci cand imi apropii mana de nas.

Adelinasworld
Adelinasworld

Ah! L'Heure Bleue, melanj de vise uscate risipite in zari. Cum sa descriu minunea albastra? Cum sa ii zugravesc frumusetea? L'Heure bleue nu a fost al meu, eu am fost a lui, m-a ingenunchiat prin maretia lui, mi-a luat in brate sufletul, l-a sarutat si mi l-a dat inapoi stigmatizat cu amintirea lui. Cat il iubesc!

Parfumul are un aer melancolic, dar este o melancolie atat de dulce! Ma pierd in adancimea ei dulce-amaruie.

Nici nu stiu cum sa descriu notele imbinate atat de perfect, de rafinat. Irisul, heliotropul, garoafa si tuberoza traiesc in simbioza, ar muri una fara cealalta si ar ramane in urma doar fum...

Rasinile si vanilia se alatura compozitiei si rotunjesc parfumul adaugandu-i totodata si mai mult mister. Spre final simt santalul destul de bine printre alte note pe care nu le pot individualiza. Amestecul este prea omogen, notele se cotopesc molcome spunandu-si povestea. Trandafirul il simt foarte vag... e mai mult o umbra, o amintire.

As purta L'Heure Bleue la nunta mea. E melancolic, dar e pentru miresele care pentru o clipa inchid ochii si lasa sa se scurga o lacrima de dragul lucrurilor lasate in urma de timpul ce s-a scurs.

L`Heure Bleue imi evoca celebra nuanta de albastru a lui Yves Klein, regal si catifelat, albastrul cerului la asfintit prin care artistul si-a lasat semnatura in istoria artei. Parfumul este la fel de catifelat si bogat in expresivitate. Mirosul este floral si dens, cu o usoara tenta lemnoasa. Melanjul este atat de omogen incat mi-e greu sa separ notele, parfumul ramanand aproape neschimbat in desfasurarea lui. Este ca si cum ai tine la piept un buchet din irisi, heliotrop, garoafe si ylang-ylang si l-ai inspira tot de-odata...rezultatul este coplesitor si intoxicant, pudrat si un pic sapunos. La inceput poate parea usor medicinal si vintage (eu zic ca tot heliotropul e devina, e o floare cu multe calitati si fatete, in aproape toate parfumurile cu heliotrop, am parte de o deschidere medicinala urmata apoi de o dulceata pralinata fenomenala). Pe urma apar discret si in cantitati infime santalul si ceva rasini, oferind o usoara impresie orientala, dar adevarata vascozitate orientala se datoreaza tot amestecului floral care e foarte robust si opulent.
Nu este un parfum care place oricui si care poate fi purtat cu usurinta zi de zi. Este matur si pretentios, un parfum caruia daca ii descoperi frumusetea nu te mai poti satura de el.
Eu am varianta EdP (by the way ce frumos nume "ora albastra"), daca as fi ales EdT cred ca n-as fi fost la fel de indragostita, EdT e o ora albastra trista si mohorata. Foarte mare diferenta intre cele doua!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain L'Heure Bleue fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain L'Heure Bleue, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica L'Heure Bleue dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre L'Heure Bleue de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain L'Instant de Guerlain Chanel Allure Sensuelle Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dior Addict Keiko Mecheri Loukhoum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Chamade By Kilian Back to Black Molinard Habanita Eau de Parfum Amouage Memoir Woman Agent Provocateur Agent Provocateur Boucheron Boucheron Guerlain Nahema Chanel Chanel N°5 Lorenzo Villoresi Teint de Neige Caron Aimez - Moi Robert Piguet Fracas Juliette Has A Gun Citizen Queen Amouage Amouage Lyric Woman Frederic Malle Portrait of a Lady