Designeri » F-H » Chypre Fructat « Grupuri

Mitsouko Eau de Parfum Guerlain de dama

Mitsouko Eau de Parfum Guerlain de dama

scortisoara

Mitsouko Eau de Parfum de Guerlain este un parfum Chypre Fructat de dama. Mitsouko Eau de Parfum a fost lansat in 1919. Creatorul acestui parfum este Jacques Guerlain. Notele de varf sunt citrice, iasomie, bergamot si trandafir; notele de mijloc sunt liliac, piersica, iasomie, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt condimente, ambra, scortisoara, vetiver si lichen.

citrice iasomie bergamot trandafir

liliac piersica iasomie ylang-ylang trandafir

condimente ambra scortisoara vetiver lichen

Longevitate redusa -1

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Mitsouko Eau de Parfum by Guerlain.

Mitsouko Eau de Toilette
Diaghilev
Femme Rochas

Mitsouko Eau de Parfum Recenziile parfumurilor

cateyes
cateyes

Mitsouko sigur era prietenul bun cu alura de confident sau de ce nu, amantul femeilor bogate de la inceputul lui 1900 si ceva.
Condimentat, impunator, dar cald si deosebit de respectuos si stilat, sigur lua locul colierelor si al bratarilor, pentru ca este o adevarata bijuterie vintage.
Mitsouko in contextul actual nu isi mai gaseste locul si nici iubirile, dar ramane un amant la fel de bun, caruia nu ii place sa se afiseze, ci sa imparta cu purtatoarea doar momentele de intimitate absoluta, sa ii sarute incheietura fina cand sta rezemata in palme si priveste nostalgic spre departari si timpuri in care poate nici nu a fost vreodata, dar in iluzia carora Mitsouko o indeamna sa traiasca.

Mitsouko este un parfum greoi, dar cu substanta. Ar putea fi considerat babesc de vreun nasuc sensibil, si este adevarat ca este greu de purtat astazi, insa este un vintage bine facut, pentru femeile cu personalitate, sau pentru excentrice, asa cum si Manuela spune mai jos. Este un chypre-fructat dus la extrem, unde lichenul violent se impleteste cu piersica si scortisoara, creand un parfum de o melancolie dulceaga si prafoasa, cu doar un iz de picanterie, dat de notele spicy din compozitie. Este un parfum exclusiv pentru iarna, purtat pe caldura te poate lasa fara aer, la propriu! Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

vincentium
vincentium

raportate vremurilor lor, intre parfumuri rar ai creatii atit de bune precum Mitsouko, Fracas, Le Parfum de Therese...
sfat: este inutila orice concentratie sub edp sau cantitate sub 75 ml, altfel nu ai cum sa-nveti adevarata limba Mitsouko...Guerlain in speta.

ps: are o statura impecabila purtat intr-un conac/palat/castel.

danyela
danyela

Toata lumea pare sa laude acest parfum, asa ca intr-o nota entuziasta m-am lasat dusa de val si l-am testat azi.

Sincer eu nu stiu ce miros in el. Miroase ca interiorul unei posete sau truse de fard. Stiti unde depozitezi creioanele si fardurile de ochi si pudrele si rezultatul e un miros difuz si totusi distinct.

Un miros feminin, cu siguranta! L-as purta pe strada? Nu prea stiu, mai trebuie sa ne imprietenim.

manuelag
manuelag

TOT ceea ce dredeam eu despre un Chypre s-a modificat instant dupa Mitsouko. Nu are sens sa mai adaug ca este cu totul altceva decât imi imaginam. Vintage? Oh da! Dar vintage pentru hipsteri nu pentru old ladies! Un parfum pentru artisti, pentru excentrici...poate putin neintelesi!
Debuteaza citric, cu un amalgam de note acrișoare. In debut apar si note lemnose, note ce imi amintesc de Guerlain-urile masculine. Poate de Habit Rouge. Asadar un vintage de excepție. Rand pe rand apar note noi (simt iasomie si condimente, insa nu regasesc trandafirul, ceea ce ma bucura) note care il rotunjesc, care ii creeaza persoalitatea distincta. Finalul este fara doar si poate fructat matur. Piersica rămâne în prim plan alaturi de lichen, amestecul fiind usor sapunos, dar de mare clasa. L-am pulverizat la distanta de 15 minute pe o mana si apoi pe cealaltă pentru o comparatie mai buna. Este incredibil cum se transforma si cum ramane. Este un drum lung si întortocheat. Nu cunosc povestea lui, dar cred ca este tare complicata daca ma gandesc la evolutia pe piele.
Purtătoarea: nu stiu de ce, dar il găsesc potrivit pentru Iulia Albu. Aparențe inselatoare. O veritabila fllaper girl contemporana, cu o poveste mai mult decat interesanta in spate. Citind printre rânduri, lucrurile sunt cu mult mai frumoase!
Locatia: ei bine...locatia nu conteaza. It's all about attitude! Musai o piesa vintage pentru completare!
Longevitate...peste 10 ore.
Siaj: opulent in prima ora de la pulverizare. Apoi se mai cuminteste!
Love it!

Adelinasworld
Adelinasworld

Mitsouko este inca o capodopera Guerlain si totodata parfumul in care imi place nota de piersica, o nota redata perfect de aceasta data. Da, iubesc parfumurile vintage, le simt aproape de sufletul meu si imi aduc cea mai mare bucurie.

Barca s-a desprins usor de tarm, cu miscari unduitoare. Inauntrul ei, tanara statea in genunchi, iar mainile ei mici si albe tin un cos plin cu piersici acoperite de un puf moale. In parul ei intunecat, dar cu sclipiri de arama cand e sarutat de soare, se odihneste un tradafir de un roz palid.

Priveste in urma si undele lasate de barca ei micuta ii spun ca s-a indepartat de tarm si este acum mai aproape de EL. Inchide pentru o clipa ochii si parca vede aievea cum picioarele ei vor pasi pe iarba cruda, mainile vor simti lichenii de pe scoarta copacilor, iar in graba ei, poate o piersica aromata va cadea din cos spre a-si gasi culcus pe iarba de culoarea sperantei.

Si iata-l, o asteapta. Ochii LUI zambesc, desi buzele au incremenit la gandul ca EA e prea frumoasa ca sa fie a lui. Se intinde sa-i culeaga trandafirul din par si fata simte ca mainile lui au miros cald, de scortisoara. Petalele trandafirului cad molatic si se pierd printre suvite... Mitsouko...se aude soptind apa.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Mitsouko Eau de Parfum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Mitsouko Eau de Parfum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Mitsouko Eau de Parfum dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Mitsouko Eau de Parfum de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain L'Heure Bleue Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Chamade Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Coco Noir Robert Piguet Fracas Guerlain Mon Precieux Nectar Chanel Allure eau de parfum Givenchy Pi Christian Dior Dune Chopard Casmir Boucheron Boucheron Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Tom Ford Black Orchid Yves Saint Laurent Cinema Christian Dior Miss Dior Le Parfum By Kilian Back to Black Lancome Poeme Guerlain Mitsouko Eau de Toilette