Designeri » F-H » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Mon Precieux Nectar Guerlain de dama

Mon Precieux Nectar Guerlain de dama

migdale

Mon Precieux Nectar de Guerlain este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Mon Precieux Nectar a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Notele de varf sunt petit grain si migdale amare; notele de mijloc sunt iasomie si floare de portocal; Notele de baza sunt lemn de santal, lemn de guaiac, tamaie, vanilie si mosc alb.

petit grain migdale amare

iasomie floare de portocal

lemn de santal lemn de guaiac tamaie vanilie mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Mon Precieux Nectar by Guerlain.

Guimauve
Granada

Mon Precieux Nectar Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Uneori, oricat de tare m-as chinui sa disec recenziile negative sau sa trag o concluzie din ele, simțul meu olfactiv refuza cu orice chip sa le înțeleagă.
De notat la acest parfum este ca nu Thierry Wasser este creatorul lui, ci o gagicuta pe nume Randa Hammami. Ea este trecuta ca și parfumeur principal pe toate site-urile de profil pentru acest parfum. Pe mine mă bucura. Căci eu nu sunt fan nicio vanilie a lui T. Wasser oricat de mult as citit adulatiile la adresa lui (aici moneda e invers ) El a lucrat la reformularea parfumului....dar drumul fusese bătătorit deja.
Parfumul asta îmi place cap -coada oricat de dulce sau oricate defecte de originalitate i-ar găsi cârcotașii pe diverse forumuri. Am tot citit despre el și constat a nu știu câta oară ca ne naștem cu gusturi proprii, în ciuda faptului ca ne cultivam continuu în acest sens.
Parfumul nu evoluează mult. Ba chiar e liniar. În sensul ca mierea florilor migdalato-vanilata o simți din debut. Este clar un parfum dulce și aceasta chestiune ar putea sa obosească. Eu sunt la a cincea testare. Mi se pare frumos și văra și iarna. Îl găsesc și eu tot dulce, dar gândit frumos. Ii simți floricelele, dar mai mult ca la un nectar intr-adevăr . Pare ca parfumierul a folosit doar seva aceea din mijlocul lor, foarte concentrata și intensa. Nu îl văd deloc girly, dar nici pe mama purtandu-l. Este totuși in opinia mea un parfum cu "vârsta" ca sa zic așa. Dar...Dacă ar fi sa o gândesc "la rece" pana la urma, dacă dragostea nu are vârste, nu vad de ce ar avea un parfum :))
Cu toate pasiunea mea nebuna pentru el, as începe întâi cu un decant și apoi m-as risca la o sticla de 125 ml. Deși. .. :))
Siaj : 8/10
Longevitate : 8.5/10
Parfum 9/ 10 (O sa ridic sau sa cobor nota după prima purtare. Pe incheietura este foarte frumos. Sa vedem dacă și purtat e la fel) 9 ...După doua purtari. Este frumos, nu foarte inventiv, but I've seen better. Nota este subiectiva căci îmi place parfumul. Altfel...ar fi un parfum de 7.5 /10. Nu e nici Alpha nici Omega.

ala2006
ala2006

Primul cuvant venit in minte cand am testat acest parfum a fost "fin"! Este fin si extrem de elegant! Nu ai cum sa nu iubesti parfumul asta!
Descrierea lui a facut-o foarte bine Rose asa ca nu are rost sa repet in cuvinte sarace si putine ce a spus ea atat de frumos. Dar pot spune in plus ca parfumul asta iti alege tinuta pe care o vei imbraca alaturi de el :). Chiar daca porti haine de vara sau iarna, eleganta e cuvantul de baza si cere neaparat o esarfa aranjata cu stil.
Dupa 8 ore inca il simt foarte bine iar siajul e facut sa fie perceput de cei pe care ii primesti in conversatii intime.
Ma bucur foarte mult ca am avut ocazia sa-l testez!
Nota mea: 10 din 10

andrasb
andrasb

Un parfum adorabil, undeva intre "ladylike" si girly, aproape idilic in gingasia lui, de o finete si delicatete incredibile. Imi evoca un set de portelan de la 1900, cel mai fin care se putea gasi, asezat pe o fata de masa din cea mai pretioasa muselina. Nu e melancolic, ca L'Heure Bleue, nici inovator ca Mitsouko, nici distant ca majoritatea celor de la Chanel. E o poezie, un pastel, o dantelarie de note, iar drydown-ul dulce-pudrat este o feerie. E un parfum fara varsta, merge la fel de bine purtat de o fetita si de o bunica. Imi aminteste de Petit Fracas, dar acela e mai indraznet, fusta e mai ridicata cu cativa centimetri.
Persistenta mare (peste 24 de ore in piele), siaj discret.

Am observat ca colectiile private ale caselor Chanel si Guerlain nu ma dau pe spate... nu pentru ca nu ar avea ingrediente de foarte buna calitate, ci din cauza persistentei si siajului... adica nu pot da sute de euro pe parfumuri care dureaza trei ore pe piele si pe care le simt doar daca bag nasul in incheietura... De aceea iubsesc eu casele Montale, Tauer, Mancera, Profumum Roma... pentru ca le simt parfumurile foarte bine, chiar si dupa 12 ore!
De exemmplu, iubesc din suflet Cruel Gardenia de la Guerlain, este o gardenie absolut fina si fantastica... dar cand vad cat e de slabut parfumul, ma doare inima sa dau banii sa il cumpar.
Dar sa revenim la parfumul de fata: este un oriental-floral autentic, ce aduce o floare de portocal amestecata cu migdale si un strop de vanlie. Alte ingrediente listate nu prea simt, poate doar ceva iasomie. Parfumul este cremos, bine facut si deosebit de rafinat, dar nu ma face sa sparg pusculita sa il cumpar, pentru ca nu imi pare ceva nemaivazut (sau nemaimirosit) dar si pentru ca are siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

Guerlain m-a transformat in eterna amanta a vaniliei rafinate din Shalimar, m-a facut sa ador melancolia gratie lui L`Heure Bleue, sa cochetez mai des cand port La Petite Robe Noir, sa descopar fragezimea si poezia naturii in Apres l`Ondee…iar cu Mon Precieux Nectar Guerlain mi-a prins incheieturile cu panglici de matase si m-a legat de el pentru totdeauna.

Guerlain a atins teritoriile gurmande de nenumarate ori, vanilia si migdalele regasindu-se in multe din compozitiile lor clasice, dar si in cele actuale. Totusi, se simte o diferenta remarcabila intre cele doua perioade si anume daca pentru fabulosul L`Heure Bleue de exemplu Jacques Guerlain si-a imaginat o pasta de marzipan onctuoasa ca piedestal peste care a presarat pudra de irisi, nu la fel apar migdalele sub bagheta magica a lui Thierry Wasser - acesta reducandu-le mult din amploare prin juxtapunerea lor cu tonuri deosebit de luminoase. Efectul s-a dovedit de succes si astfel Mon Precieux Nectar se bucura de un loc special in inima multor fani ai acestei case.

De fapt gresesc, initial nu a avut prea multi fani, fiindca MPN a aparut pentru prima data in 2009 sub forma unei editii in numar foarte limitat (cred ca 100 in total) si la un pret exorbitant: un flacon-fantana de 500 ml din cristal la 6000 euro. Ii deplang pe cei care s-au repezit atunci sa se imbogateasca (si sa saraceasca in acelasi timp) cu valoroasa piesa, pentru ca la nici trei ani distanta, Guerlain decide sa le traga o palma incluzand parfumul - cu formula neschimbata - in colectia permanenta in celebrul flacon cu albinute. E drept, doar la 125 ml, nu 500 ml, dar deja lucrurile arata mai bine, mai uman, deja te raportezi la el ca la un parfum si nu o piesa de muzeu si nu depaseste ca pret un Creed sau un Clive Christian, unde mai pui ca este totusi un parfum pur, nu apa de parfum. Daca ma gandesc bine e chiar ieftin pentru un parfum pur la 125 ml.

Lasand aspectul acesta la o parte, compozitia in sine este o capodopera. Nu-mi pot imagina nectarul floral mai bine redat decat in Mon Precieux Nectar. Este pur, de o dulceata fina, palpabila, care iti curge lent in suflet…Eu simt cu precadere esenta de flori de portocal floral-mieroasa, injectata de un extract verzui-citric. Baza o constituie migdalele crude, cu miros de lapte de migdale si mai putin de martipan. Nu este martipanul din L`Heure Bleue sau cel cu aroma de cirese din La Petit Robe Noir, ci o adiere suav-pudrata cu un vag accent gurmand cat sa te zapaceasca nitel, iar cuvantul care imi vine in minte pentru a-l descrie este ADORABIL. Este un parfum care ma incarca pozitiv. Acum stiu cum miroase nectarul zeilor.

My precioussss…

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Mon Precieux Nectar fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Mon Precieux Nectar, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Mon Precieux Nectar dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Mon Precieux Nectar de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Guerlain French Kiss Isabey Isabey La Route d'Emeraude Terry de Gunzburg Ombre Mercure Puredistance Opardu Frederic Malle Portrait of a Lady Xerjoff Lira Boadicea the Victorious Ardent Guerlain Shalimar Parfum Initial Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Serge Lutens Nuit de Cellophane Amouage Memoir Woman Frederic Malle En Passant Amouage Amouage Lyric Woman Juliette Has A Gun Lady Vengeance Puredistance White Xerjoff Bouquet Ideale Robert Piguet Visa 2007