Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Nahema Guerlain de dama

Nahema Guerlain de dama

Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini Nahema Guerlain de dama Imagini

Nahema de Guerlain este un parfum Oriental Floral de dama. Nahema a fost lansat in 1979. Creatorul acestui parfum este Jean-Paul Guerlain. Notele de varf sunt aldehide, note verzi, piersica, bergamot si trandafir; notele de mijloc sunt liliac, iasomie, zambila, ylang-ylang, lacramioare si trabdafir bulgaresc; Notele de baza sunt balsam de Peru, maracuia, lemn de santal, vanilie si vetiver.

aldehide note verzi piersica bergamot trandafir

liliac iasomie zambila ylang-ylang lacramioare trabdafir bulgaresc

balsam de Peru maracuia lemn de santal vanilie vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Nahema by Guerlain.

Fantasia de Fleurs

Nahema Recenziile parfumurilor

Guerladd
Guerladd

Un parfum deloc dulce, old fashion si cu un trandafir cerat si cu miros luxos, ca mai toate parfumurile Guerlain dealtfel.
Mie imi place

Eu am pe mana varianta EDP. Este un trandafir creat in stil clasic vintage, completat de doar un strop de zambila si ceva mai mult vetiver, care ii da caracterul lemnos-amarui-acrisor. De asemenea este si suculent de la piersica zemoasa ce se simte in fundal.
Poate fi considerat un parfum greu de purtat, pentru cei ce nu agreeaza parfumurile vintage... mie imi pare frumos si cred ca aranjeaza foarte bine. Eh... de varianta parfum pur nu am auzit lucruri prea frumoase.. cum ca ar fi cerat, prea uleios, greu... dar EDP mie imi pare frumos. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 8/10

oviadimax
oviadimax

Chiar astazi am reusit sa detin un NAHEMA original un vintage in flacon de cristal ce pot sa spun o raritate
Un miros fin intradevar floral elegant specigic casei GUERLAIN
Chiar mi-a placut
Varianta originala nemodificata destul de rar intalnita

Adelinasworld
Adelinasworld

Am incercat cu emotie Nahema - apa de parfum. Tocmai eu, care nu apreciam trandafirul in parfumerie, am ajuns sa il venerez.

Nahema incepe cald, cu un trandafir deschis, ale carui petale presarate cu suc de piersica si roua se intind catre soare. Parfumul nu este unul aerist, insa este oarecum luminos, te face sa vrei sa il mai simti iar, si iar. Pielea mea l-a tinut aproape de ea, ca o tanara indragostita care nu vrea sa ii dea drumul iubitului de teama ca nu se va mai intoarce.

Am reusit sa disting si nota lemnoasa a vetiverului care face baza parfumului sa imi placa mai mult decat deschiderea. E ca si cum petalele carnoase au absorbit energia Soarelui si acum stau culcate pe un pat de vetiver.

Penru mine Nahema e purtabil, l-am incercat chiar si la temperaturi mari. Ii iubesc caracterul romantic si imi place fiindca atunci cand il port se impleteste cu gandurile mele.

Miniatura mea Nahema in concentratie parfum pur prezinta un trandafir fara blandete crescut sub un clopot de sticla, cu petale burgund groase si pline de condens. Cand il inspir simt cum o mana invizibila de vrajitoare imi baga ghearele in gat si ma sufoca. E o vaza plina cu trandafiri ofiliti si incremeniti care absorb restul aerului din incapere. Are o tenta uleioasa sau de ceara grea si asupritoare, poate de la combinatia cu balsamul de Peru. Catastrofa e incununata cu notele de zambila si lacramioara care slefuie spinii ascutiti ai trandafirului morbid. Pe piele e nemuritor, si se impregneaza ca un tatuaj (din acela marinaresc kitschos cu un trandafir in jurul unei inimi).

Varianta apa de parfum: aici e ceva mai bine, chiar mult mai bine. E doar un trandafir nastrusnic pus pe sotii cu note suculente de piersica si cu baza lemnoasa mai pronuntata unde vetiverul se detaseaza frumos si da putina luminozitate. Mai fructat si mai catifelat ca varianta parfum pur, evident si mai purtabil, astfel ca mai am o sansa sa ma apropii de unul din cei mai celebri trandafiri din istoria parfumeriei.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Nahema fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Nahema, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Nahema dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Nahema de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain L'Heure Bleue Guerlain Chamade Amouage Amouage Lyric Woman Keiko Mecheri Loukhoum Amouage The Library Collection Opus III Amouage Ubar Molinard Habanita Eau de Parfum Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Chanel No 19 Poudre Rance 1795 Avant le Jour Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Prada Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue Guerlain L'Instant de Guerlain Boucheron Boucheron Chanel Les Exclusifs de Chanel 1932 Chanel Cristalle Eau de Toilette Chanel Chanel N°5 Guerlain Jardins de Bagatelle Guerlain Mon Precieux Nectar Chanel Chanel N°19