Designeri » F-H » Chypre Floral « Grupuri

Il am: 4 Avut: 5 Semnatura mea: 1

miere
aldehide
Rose Barbare Guerlain unisex Imagini

Rose Barbare de Guerlain este un parfum Chypre Floral unisex. Rose Barbare a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Francis Kurkdjian. Notele de varf sunt aldehide si trandafir; notele de mijloc sunt trandafir si schinduf; Notele de baza sunt miere, paciuli si note lemnoase.

aldehide trandafir

trandafir schinduf

miere paciuli note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Rose Barbare by Guerlain.

L'Arte di Gucci
Rose Etoile de Hollande

Rose Barbare Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

You naughty bad teacher.

L-am descoperit acum mai bine de un an (thx again, sweet Avalon :)), timp in care mi-am sucit parerile despre el de repetate ori plecand de la dezaprobare totala, trecand mai apoi prin hai sa-i zicem un soi de faza de indiferenta ca sa ma trezesc acum cu el pe... lista de dorinte. Pentru astea pe Rose Barbare l-as baga in acelasi dosar cu Portrait of a Lady, Lyric si mai cateva parfumuri (care din pura intamplare sunt tot despre trandafiri!) pentru care dragostea a venit treptat si numai asa, trecand cu ele prin diverse etape am ajuns sa le inteleg, sa ne solidificam "relatia" fara cale de intoarcere.

Va voi povesti in continuare ce am simtit pentru Rose Barbare in fiecare din stadiile astea.

Initial cand l-am mirosit, si facand abstractie de pedigree-ul lui, de sticla, pret, nume, parfumier, you name it…am conchis cum era si firesc: oh nu, nu INCA un trandafir cu paciuli. Pai nu avem destule? Dar asta a fost prima eroare. Nu, la ora la care Rose Barbare a iesit ca un duh cu miros rozaliu-paciulat/ dulce intunecat din eprubeta kurkdjiana NU se formase inca trendul rose/patch. Nici vorba. Exista desigur un Voleur de Rose si se stia ca Angel e cel mai tare paciuli ever, dar in rest liniste deplina pe radar. Astia erau ca niste piloni importanti, diferiti in definitiv intre ei. Fiecare avea drumul lui in viata si fani devotati. Lucrurile nu se amestecau, nu se confundau, nu se puteau inca face comparatii.

Gandindu-ma la astea am inteles, am acceptat, necesitatea acestui trandafir aproape gurmand dar neindoios inca pe deplin sobru, parand o somitate, ca un profesor doctor care ia noaptea la 2 pe intuneric o lingurita de miere pentru energie si fericire ca apoi sa continue sa citeasca examenele la lumina slaba, sa nu o deranjeze pe madame. Dincolo de dulceata lui dozata prudent Rose Barbare ramanea un scortos, ce sa mai! Si scortosii de felul lor ma blazeaza.

Pana intr-o zi baby, cand gratie unor socuri paciulat-trandafirii incasate din alte parti in special sub forma de gloante de la JHaG plus alte rafale Tom Ford-iene (Noir de Noir), Boadicea-niene (ah, tu Ardent!) cu acelasi duet olfactiv misto de tot expus mi-am spus, ia uite, notele astea chiar pot avea pana la urma o multime de fatete. Da-mi oricand asa ceva in loc de fruitchouli!!

Si uite asa, inarmata cu multe cunostinte noi dobandite la seminariile rose/patch din ultimul timp ca o adevarata studenta silitoare si serioasa m-am intors spasita la profesorasul meu Rose Barbare descoperind in el acum o forta ascunsa, o pasiune mocnitoarea gata oricand sa izbucneasca. Dintr-o data vedeam dincolo de planul rece, glacial, venit dinspre aldehidele debutului (trenciul lui gri sters, demodat?)…si ce vedeam? Vedeam un trandafir rosu si matur, brazdat putin de vreme, dar in mijloc e atat de cald si sublim de sa te pierzi in invelisul lui. Aproape de-odata cu trandafirul se simte si o amareala fina si intunecata de paciuli care impresioneaza si convinge. Cred ca are si niste licheni nelistati pe acolo, e o briza rece in el, taioasa care nu are cum sa vina de la niciuna din notele oficiale, nici chiar de la aldehidele care sunt doar pasagere si recognoscibile in varf.

Chiar si dupa ce am facut acest cert pas inainte cu el inca simt acea distinctie si solemnitate dar totodata chichotesc ca i-am descoperit latura…barbara. Ha! Al meu e! Daca va plac parfumurile cu trandafiri si paciuli neaparat incercati-l. Ofera altceva. Si a fost printre primii, repet, practic a pus bazele unei noi categorii. Kurkdjian a reluat oarecum aceeasi tema in mai recentul sau Lumiere Noir, ambele avand aceeasi eleganta. Ah si sa nu uit, mai e si Sisley Soir de Lune de Ropion creat la un an dupa Rose Barbare, care mizeaza la randul lui totul pe aceeasi carte surpriza a elegantei sublime nascute in mod neasteptat dintr-un cuplu nabadaios dar simpatic, ai nostri, vesnicii…trandafirul si paciuliul.
Pe Rose Barbare l-am descoperit tarziu cand deja aveam capul plin de prejudecati ca apoi in final sa-mi dau seama cat e de colosal. Dar…mai bine mai tarziu decat nicidata, asa-i?

Este un parfum despre un trandafir atins de miere si invaluit bine intr-un paciuli usor aspru, dar revigorat de un strop de aldehide.
Parfumul are pe pielea mea un iz vintage destul de evident, pe tot parcursul lui,(probabil stropul de aldehide), insa este departe de a putea fi numit "barbar" trandafirul ce-l contine. Nota de miere nu este evidenta, ci doar indulceste putin melanjul si mai taie din asprimea notei de paciuli.
Mai bine il numeau "Vintage Rose". S-ar fi potrivit mai bine titlul cu continutul :)
Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 7/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Rose Barbare fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Rose Barbare, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Rose Barbare dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Rose Barbare de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Sospiro Perfumes Opera Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu Juliette Has A Gun Moon Dance Serge Lutens Chergui Nobile 1942 Ponte Vecchio W Amouage Beloved Guerlain French Kiss Amouage Honour Woman Guerlain Mon Exclusif Cartier Must de Cartier Frederic Malle Portrait of a Lady WIDIAN IV Amouage Amouage Lyric Woman Tom Ford Noir de Noir Carner Barcelona Cuirs Puredistance White Chanel Chance Eau Fraiche SoOud Nur Juliette Has A Gun Vengeance Extreme