Designeri » F-H » Oriental Lemnos « Grupuri

Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama

Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama

Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Videouri Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Videouri
Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini Samsara Eau de Parfum Guerlain de dama Imagini

Samsara Eau de Parfum de Guerlain este un parfum Oriental Lemnos de dama. Samsara Eau de Parfum a fost lansat in 1989. Creatorul acestui parfum este Jean-Paul Guerlain. Notele de varf sunt note verzi, piersica, ylang-ylang, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt stanjenel, violeta, radacina de stanjenel, iasomie, trandafir si narcisa; Notele de baza sunt stanjenel, lemn de santal, boabe de tonka, ambra, mosc si vanilie.

note verzi piersica ylang-ylang bergamot lamaie

stanjenel violeta radacina de stanjenel iasomie trandafir narcisa

stanjenel lemn de santal boabe de tonka ambra mosc vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Samsara Eau de Parfum by Guerlain.

Life Threads Ruby
Danger
Venezia 2011
Beloved
Dune

Samsara Eau de Parfum Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Elegant,puternic,ROSU,miroase exact cum arata.O capodopera a casei Guerlain,total diferit de parfumurile lor de referinta(gen Shalimar).Oricum,dupa umila mea parere,nu merge pentru categoria sub 25 ani.Un parfum pentru o femeie puternica,hotarata,o femeie de cariera,o femeie care stie ce vrea.Il "ingrijeste" mama pana ma decid eu sa-l port.

leila_mic
leila_mic

Este vorba despre SAMSARA EDP - L-am cumparat dupa reviews de pe fragrantica, dupa parerile si sentimentele voastre ... nu pot spune ca-mi pare rau, ci SUNT FERICITA ca mi l-am luat si va multumesc pentru toate parerile

Nu-l consider pentru toamna - si ieri l-am purtat, si azi il port - ma linisteste, ma calmeaza si-mi da o stare euforica, senina si ... asta e tot ce conteaza!

Da, inceputul este lemnos pregnant, as spune ca-mi miroase a lemn ud, rece, dupa ploaie ... dar e un miros superb, ma poarta cu gandul si amintirile in natura, in liniste si aer curat - dupa 2-3 ore se schimba usor, incet si gratios, aparand florile fin parfumate, florile galbene ... si dureaza multa multa vreme
Este un parfum fara varsta, fara eticheta asupra purtatoarei - este o stare SAMSARA ... o traire, un vis, un gand ... care mi-as dori sa dureze la nesfarsit

andrasb
andrasb

Samsara e exact asa cum ii e numele: un drum nesfarsit, o reverie, e unul dintre parfumurile cu "capacitate de teleportare". Este o simfonie atat de bine alcatuita, incat, se pare, fiecare simte alte note la prima mirosire, dar toate se confunda apoi in acel acord desavarsit, dominat de vanilie si santal. Eu simt in primul rand iasomia, prea putin din notele de varf, si un pic din boabele de tonka (acea nota usor pudrata si delicat aromata pe care unii il confunda cu garoafa, ca si mine pe la inceputurile vietii de "parfumista", de altfel :) ). Santalul si vanilia (dar mai ales santalul) sunt cele care raman... si raman... si raman... Samsara (EDP) e parfumul meu pentru ocazii speciale, dar si pentru teatru, pentru ca, in compania fotoliilor de plus rosu si a semiintunericului din sala de teatru, imi da o senzatie de intimitate nemaipomenita in mijlocul multimii, ma invaluie intr-o perdea de aroma si raman doar eu, parfumul, si jocul actorilor.

Darkangel112
Darkangel112

Se spune despre marile parfumuri ca nu tu le alegi pe ele,ci ele te aleg pe tine...Asta mi s-a intamplat cu Samsara..Am purtat mult timp Dolce Vita,dar,de cand a fost reformulat nu mai e la fel..vraja s-a spulberat...asa ca trebuia sa-mi gasesc un alt parfum semnatura..Am cules nenumarate mostre,dar cu gandul doar la Shalimar,Alien,Angel..Speram sa-mi placa unul dintre ele..Ajunsa acasa,am luat mostrele si,fara sa citesc numele lor,am inceput sa le miros,ascultand muzica..unele m-au atras mai mult,altele mai putin..pana la una dintre ele..Parca,asa cum foarte frumos a descris Rose,o soapta intensa,venita dintr-un megafon,accentuata,m-ar fi chemat..prin labirintul unui palat oriental stravechi..mirodenii,ambra,lemn pretios si flori care-si dezvaluie aroma imbatatoare in arsita noptii orientale..apoi,dupa un timp,mirosul greu,oriental,se disipeaza,ca o ceata,ca un abur,lasand doar o umbra diafana de flori umezite de roua diminetii si un strop de vanilie..apoi,odata cu trecerea diminetii,soarele incepe iar sa arda mirodeniile si lemnul pretios..si ciclul se repeta la nesfarsit,obsedant..Ca o chemare..Mi-am gasit,in sfarsit,parfumul care ma completeaza..care m-a ales..Samsara...

Addict
Addict

"Samsara" a fost primul meu parfum...adevărat...acum
100 de ani,o,Doamne!
L-am mirosit în '92,în studentie,între paginile unei reviste franțuzești și l-am primit de la sotul meu în '95.
Atunci am devenit "addict".
Dacă mă gandesc "retroactiv",n-ar fi fost un parfum potrivit pt. varsta mea:opulent,mult prea "încărcat de experiență".
Dar îmi venea bine și l-am IUBIT.Dovada?:Mai păstrez și acum cateva pufuri pe fundul sticluței...care arăta altfel decat cea de-acum...și mirosul este diferit,de aceea nu l-am mai cumpărat niciodată...rămane prima iubire...si-atat!

manuelag
manuelag

eu nu sunt foarte sigura daca are sau nu are sau ce fel de aldehide are, insa Samsara imi place, spre deosebire de altele care au aldehide si care imi provoaca greata instant, dureri de cap si au miros de sapun Duru...:D

arianperfume
arianperfume

Intotdeauna mi-a placut Samsara. Prima oara l-am testat cand eram la liceu prin clasa a zecea si mi-am promis ca o sa mi-l cumpar cand voi avea cu ce. Anii au trecut si in sfarsit prin 2008 am facut prima achizitie. Astazi sunt la a doua sticluta inceputa de EDP si il iubesc ca in prima zi:)Fata de prima oara cand l-am testat prin 1998, este un pic diferit, fata de varianta actuala a apei de parfum atunci era mult mai dulce si mai ''rotund''. Formula din prezent este mai aspra dar cu toate astea ramane unul din preferatele mele. Debuteaza cu aldehide din belsug iar pe masura timpului se dezvolta o combinatie de flori albe insotite de santal. Principalele note resimtite sunt iasomia, narcisa si santalul. Mai am si o versiune vintage a apei de toaleta(cea cu sticluta transparenta), dar preferata mea ramane apa de parfum. Am mirosit mai demult la o colega varianta parfum pur si mi s-a parut superb, asemanator editiei din 1998, astept cu nerabdare sa il adaug in garderoba...

Samsara....Samsara...una din noi s-a schimbat mult de la prima noastra intalnire.

Prima oara cand l-am mirosit nu o pot numi testare adevarata, deoarece a fost vorba doar de o picatura de parfum intr-o pagina de Marie Claire prin anii `90. Stiu ca mi s-a parut absolut divin atunci.

De cumparat insa am facut-o abia anul trecut, o sticluta mititica de 30 ml. Cred ca mi-l doream in baza a cum mi-l aminteam din trecut. Nici nu cred ca l-am mai testat prea atent in ultimii ani, asa ca habar n-aveam ca e reformulat. Din pacate ceea ce am acum, Samsara de azi, nu mi se mai pare atat de deosebit ca atunci. De asta spun, nu stiu 100% ce s-a modificat in el, sau, daca eu l-am idealizat doar in anii astia. Realitatea nu mai coincide cu amintirea mea. Posibil insa sa fie valabile ambele ipoteze in fond, de ce nu?

E greu si indesat pentru o apa de toaleta (desigur exista si edp si parfum pur, dar n-am curaj sa trec mai departe de edt desi pentru Insolence de exemplu sunt gata de orice sacrificii). I s-a pus numele Samsara care in hinduism semnifica ciclul vietii (nastere/moarte/renastere) si nu este prima data cand Guerlain se inspira din cultura indiana, Shalimar fiind alt celebru exemplu.

Samsara este un oriental desavarsit. Nu-l iubesc, nu-l port des, nu e nici macar genul meu, dar felul cum este realizat deovedeste o maiestrie ireprosabila. Emana un miros pur sange oriental, cald, balsamic si catifelat. Este construit pe doua note masive de ylang-ylang si santal inconjurate de vanilie si ambra. Felul in care se contopesc formeaza o baza lemnoasa dar extrem de feminina. Nu are nicio asperitate si nicio stridenta, in schimb este foarte opulent.

E interesant contrastul dintre crema si finetea notelor si greutatea siajului. De parca auzi printr-un difuzor dat la volum maxim o soapta sau un murmur de voci. Un pic straniu, dar agreabil. Asa il percep eu azi. Face parte din parfumurile pe care le pot incarda strict intr-un sezon, Samsara fiind ideal de purtat toamna, pe sub pardesiul elegant intr-o zi ploioasa.

contesaNo1
contesaNo1

Adevarat ca este cam sufocant...insa gusturile nu se discuta mi l-am dorit candva insa am avut ocazia sa primesc un tester micut la achizitionarea altui parfum si atunci am vazut ca nu prea mi se potriveste...

Liviu
Liviu

Intr-adevar Samsara de acum nu mai e ca cea de odinioara. Ramane totusi un parfum foarte bun! Formula actuala chiar e mult mai usor de suportat decat varianta originala (il cunosc foarte bine deoarece este nelipsit din garderoba)! Personal il pun in topul celor mai bune parfumuri facute vreodata!

Daisy17
Daisy17

Legendarul Samsara...evident vizibil schimbat in urma reformularii. Insa ramane un parfum minunat, elegant, de seara, de ce nu de lady. Primele note pe care le resimt pe pielea mea sunt lemnul de santal care se armonizeaza perfect cu iasomia, nefiind nicidecum sufocant.Asta poate si pentru ca l-am folosit pe vreme rece. Fata de varianta de dinaine de reformulare este vizibil mai putin persistent, cu siaj mediu. Ma duce cu gandul la 1001 de nopti.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Samsara Eau de Parfum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Samsara Eau de Parfum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Samsara Eau de Parfum dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Samsara Eau de Parfum de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Givenchy Organza Thierry Mugler Alien Christian Dior Hypnotic Poison Christian Dior Dolce Vita By Kilian Back to Black Guerlain Shalimar Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Chanel Coco Mademoiselle Guerlain L'Instant de Guerlain Kenzo Kenzo Amour Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Allure eau de parfum Yves Saint Laurent Cinema Christian Dior Midnight Poison Hermes Elixir des Merveilles Chanel Chanel N°5 Lancome Poeme Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum