Designeri » F-H » Oriental Condimentat « Grupuri

Shalimar Guerlain de dama

Shalimar Guerlain de dama Videouri Shalimar Guerlain de dama Videouri Shalimar Guerlain de dama Videouri
Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini Shalimar Guerlain de dama Imagini

Shalimar de Guerlain este un parfum Oriental Condimentat de dama. Shalimar a fost lansat in 1925. Creatorul acestui parfum este Jacques Guerlain. Notele de varf sunt citrice, mandarina, cedru, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt stanjenel, paciuli, iasomie, vetiver si trandafir; Notele de baza sunt pielarie, lemn de santal, opoponax, mosc, zibeta, vanilie, tamaie si boabe de tonka.

citrice mandarina cedru bergamot lamaie

stanjenel paciuli iasomie vetiver trandafir

pielarie lemn de santal opoponax mosc zibeta vanilie tamaie boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Shalimar by Guerlain.

Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique
Shalimar Eau de Toilette
Fleur Oriental
Bijou Romantique
Noir

Shalimar Recenziile parfumurilor

otisv
otisv

Imi plac toate flanker-urile sale, dar Shalimar mi se pare inegalabil. E singurul decant pe care il port in poseta in fiecare zi. Nu ii vine foarte des randul, dar atunci cand vreau sa ma regasesc il caut. E un masterpiece!

cateyes

Dana Maria, nu stiu cum de ai curaj sa dai o recenzie daca nu ai avut curaj sa il pulverizezi pe hartie.

cateyes

Offf, nici nu stiu cu ce sa incep si parca nici nu as indrazni sa scriu ceva. O sa incep cu ce se deschide parfumul- niste citrice, care in general nu imi plac la parfumuri in prim plan (le accept mai bine ca note atenuante), dar aici, eiii...e cu totul alta poveste.
Shalimar nu te lasa prea mult sa le simti, pentru a apoi miroase a lemn vechi, iar acel miros de mucegai de care pomeneste Dana, il percep a fi de o finete si o noblete aparte (e miros de carti vechi, de biblioteca).
Shalimar imi sopteste o poveste de mult apusa, in care arma femeilor era misterul si cochetaria. Ma transpune in cu totul alte vremuri la care nici nu indraznesc sa visez in mod obisnuit, pentru ca revenirea brusca la realitate este inevitabila si cu atat mai dureroasa cu cat realizez frumusetea acelui fugit irreparabile tempus...

Dana Maria
Dana Maria

Daca mi-ar placea mirosul de mucegai, as sta intr-o camera cu peretii mucegaiti. Nu am avut curaj nici macar sa il pulverizez pe o hartiuta din parfumerie, atat de tare duhnea a mucegai doar mirosind sticluta. O fi vechi, o fi bun... dar nu. Nu pentru mine. Ii mai dau sanse, desigur. Dar ma indoiesc ca o sa ajung sa il plac.

kristinuta80
kristinuta80

Cand l-am testat pe piele am zis : nuuuu ! Mi s-a parut un parfum tare si... atat. L-am mirosit dupa o ora si m-am indragostit de el. Miroase incredibil de bine, nu mi-a venit sa cred ca este acelasi pe care il aplicasem cu o ora in urma. Il ador !!!

Alexandra13
Alexandra13

Recenzie pentru primul Shalimar aparut: Nu! Nu pentru fete/doamne pana in 50 de ani.Cand miros Shalimar mi se formeaza o anume imagine: o doamna de o varsta venerabila,pudrata pana la refuz,cu manusi de dantela pana la cot pe timp de vara si nelipsita palarie a acelor vremuri.Shalimar miroase a rujuri,a pudra,a blanuri si a fum.Nu pentru aceste ultime decenii.Specific din nou ca recenziile mele sunt strict bazate pe propriile-mi pareri,testate pe propria-mi persoana si in legatura cu parfumuri pe care le detin sau le-am detinut la un moment dat.Semnez si imi asum cele scrise.

Kristal
Kristal

Nu este propriu zis o recenzie, ci mai mult o constatare:candva pe parcursul anului trecut Guerlain a reformulat Shalimar edp dandu-i o fata noua. Sticlele produse din 2015 incoace pot fi recunoascute dupa codul care incepe cu cifra 5, gravat sau stantat pe fundul cutiei si flaconului. Batch-ul de Shalimar 2015 e mult mai cremos si mai putin incarcat de piele si celebrele note "medicinale". Formula e, dupa parerea mea, minunata si cred ca aceasta varianta va conveni si placea celor ce il gaseau inainte prea scortos si vintage. Acum e f f purtabil, seamana mult mai bine cu ce se producea in anii '80, inainte de toate reformularile impuse de normativele IFRA.

A fost modificata radical nota de civeta, e mai putin pregnanta si da doar o adancime si o seriozitate parfumului, lamaia e mai temperata, pielea abia se simte, vanilia este foarte cremoasa. In special notele de varf au fost ameliorate. Dry downul parfumului este un vis frumos de vanilie si de pudra aristrocratica. Siajul/longevitatea nu sunt grozave pe piele (pe haine rezista insa cu saptamanile si mirosul se simte de catre cei din jur).

Deci, cand testati in magazine uitati-va la codul stantat pe fund si asigurat-va ca e editia 2015 la tester sau la sticla pe care o cumpararti, pt ca in multe magazine am vazur la raft tester vechi in paralel cu flacoane noi sau tester nou si pe raft flacoane vechi, produse chiar si in 2012. Shalimar nu se vinde prea bine si multe parfumerii au stocuri de flacoane nevandute si de ani de zile, asa ca e f posibil sa mirositi ceva si sa cumparati altceva daca nu sunteti atente.

Pe online, evident, varianta 2015 nu e disponibila, cea mai recenta sticla am gasit-o eu pe esentedelux si era produsa in iunie 2014.

lily13ana

Deci Shalimar este the perfume pentru mine. Caut de ani de zile parfumul perfect (disparut odata cu reformularea lui HP edt) si pe masura ce am testat noi arome de pe piata mainstream sau de nisa, nu cred ca am mai intalnit ceva atat de complex si care sa aiba o evolutie ata de frumoasa. E ca si cand te-ai da cu un parfum acum si ai mirosi a cu totul altul la finalul evolutiei sale.

Un parfum ce a facut istorie, un oriental misterios, cu accente lemnoase si de pielarie, un melanj de note orientale si pudrate, ce creeaza un parfum extrem de rafinat, dar destul de greu de purtat, fiindca are si note animalice, ce se simt inca din deschiderea parfumului. Este deci un oriental-lemnos-pudrat si mai putin condimentat din punctul meu de vedere, intrucat eu nu il simt aproape deloc spicy. Dar este un parfum foarte bogat, potrivit pentru iarna si toamna tarzie si foarte, foarte , foarte bine facut. Siaj si persistenta bune. Evaluare: 9/10

Alina B
Alina B

Shalimar-cu siguranta cel mai frumos nume de parfum.Un cuvant care sugereaza prin muzica lui sobra,nu numai fantezia celor o mie si una de nopti,ci si privelistea templului Taj Mahal sub clar de luna;un cuvant care mai reverbereaza obsedant si dupa ce sunetul i s-a stins demult. O denumire perfecta pentru un parfum scaldat in atmosfera de taina a Orientului.

Creat in 1925,Shalimar a fost conceput spre a fi declarat oriental. Un chimist pe nume Justin Dupin tocmai reusise sa trezeasca interesul lui Jaques Guerlain pentru un nou ingredient sintetic,botezat vanilina. Vanilina era un derivat din seva unor conifere si ajunsese sa miroasa mai tare a vanilie decat vanilia insasi.Bunicul Jaques fusese convins dintotdeauna ca vanilia e un puternic afrodisiac si un ingredient indispensabil pentru parfumurile orientale.A luat pe data putin din senzational de populara sa creatie Jicky,un amestec revolutionar de ierburi,citrice si lavanda,i-a adaugat o doza generoasa de vanilina,plus lemn de santal,mirodenii,tamaie, mosc si se simte un miros navalnic si ..voila! Asa s-a nascut Shalimar. A fost asezat intr-un superb flacon de cristal Baccarat si catapultat cat ai clipi in pozitia de vedeta absoluta,a devenit parfumul oriental prin definitie.

Numele si l-a luat de la gradinile Shalimar din Lahore,in nordul Indiei,create de sahul Jehan,cel bolnav de iubire,in amintirea sotiei sale favorite Mumtaz Mahal(cea pentru care fusese inaltat maretul mausoleu Taj Mahal-templul iubirii eterne). Shalimar este,prin urmare,un obsedant tribut adus frumusetii unei femei care a inspirat o iubire eterna. este o adevarata minune-un parfum languros,sfasietor prin nostalgie. Ajunge sa-i pronunti numele ca vraja lui sa te cuprinda pe de-a intregul.

Imi pare rau, insa daca nu sunteti sofisticata,spirituala,seducatoare si de un romantism incurabil,atunci e mai bine sa uitati ca exista Shalimar! Fireste ca focurile sale de artificii nu sunt pentru cele extrem de tinere,insa femeile mature vor fi incantate de el caci poseda acea rara abilitate de a dezvalui,magulind-o,intreaga aura de fascinatie a unei persoane. Este un mare seducator si pretinde vesminte si culori convingatoare si intense,chiar o usoara tenta de extravaganta. Intrucat emana permanent un licar de pietre pretioase,culorile pe al caror camp stie cum sa evolueze vor fi rosul intunecat,purpuriul,indigoul, nuantele misterioase de smarald si de ametist,de topaz si de turmalina-nimic spalacit si fad,prin urmare.Shalimar e un aristocrat si se poarta cu matasuri si brocarturi somptuase,cu catifea,dantele si blanuri. Are o preferinta pentru intimitatea si pasiunile nocturne si isi revarsa farmecul mai ales toamna si iarna sau in orice alt moment cand aerul e imbatat de putere de seductie.

CARTEA PARFUMURILOR - JOHN OAKES

Eu si casa Guerlain am fost paralele pana acum. Am testat toate variantele de Insolence, L'Instant, La petite robe noire, Shalimar Parfum Initial... nimic. Pe pielea mea totul mirosea groaznic.Old fashioned, plicticos, strident, a cocota ieftina si batrana, tacam complet :) Nu doar parerea mea, din pacate, ci si a celor din jur. Ma obisnuisem cu ideea ca nu voi avea niciodata un Guerlain, fiindca nu ma plac parfumurile lor si basta.
Shalimar EDP l-am incercat intr-o doara, dintr-un esantion al unei colege, cu o grimasa apriorica intiparita pe figura. Apoi am ramas WOW. Dupa ce mi-am mirosit vreo ora incheietura in disperare, i-am confiscat mostra si am folosit-o si acasa.
Azi am primit, gratie unei colege forumiste, sticla MEA de parfum. Un singur cuvant: DEMENTIAL!! De la prima la ultima nota, parfumul asta ma iubeste, creste frumos pe mine, raspandeste un siaj cum n-am mai incercat de la Opium si Alien Essence Absolue, si dureaza la fel de mult. E de-a dreptul hipnotic. Ma simt incalzita la propriu, dar totodata simt cum radiez caldura asta.
Sunt incapabila sa discern notele, ma scuzati! E o simfonie dulce, invaluitoare, care ma face sa plutesc si sa ma simt mai femeie ca niciodata.
N-am cunoscut senzatia data de droguri, dar cred ca e foarte apropiata de aceasta. Pentru mine, Shalimar EDP are nota 10 din 10, pentru sentimentul de plenitudine pe care mi-l da.
Merci bien, Monsieur Guerlain!

manuelag
manuelag

Am probat in paralel Shalimar Parfum Initial și o ediție vintage Shalimar pentru care țin a-i mulțumi Herthei.
Ce pot spune este ca sunt total diferite, însă frumoase amândouă.
Primul este clar mai dulce și mai sintetic. În prim plan are vanilie și Tonka și este mult mai pudrat. Dar cam prea dulce pentru mine.
Al doilea și cel dintâi este absolut ....mie îmi place rău. ..rău.
Debutul este clar citric, însă cu un fond de vanilie. Vanilie care îmi place. Nu este sintetica...Ori dacă este sintetica eu cred ca parfumierul a lucrat-o cu multa dibăcie, căci a reușit sa ascundă acest aspect. Offf...si câte schimbări suferă. Pielărie și nota ușor afumata îl face sa fie aproape unisex.
Este ciudata asemănarea dintre el și Jicky. Cred ca și aici a rămas niscaiva lavandă, însă nu chiar toată și în plus fata de predecesor are un fond mult mai spicy și afumat.
Pe lângă Shalimar -ul de la rafturi este mai puțin opulent, dar ăsta îl face sa fie mult mai frumos.
Dacă as pune mana pe o sticla...Ah! Dar nu mi-l doresc decât pe acesta . Vintage. Este mai ușor de purtat și zic eu, mai lemnos.
Purtătoarea : atemporal.atipic.asadar...Purtătoarea o găsesc fără o vârstă anume. Nu mi se pare urat sub nici o forma. Dar...are un aer vintage.
Locatie: Outdoor. De seară. În ciuda faptului ca-i fistichiu poate fi purtat fără ocazii speciale sau serate dansante.

ala2006
ala2006

Am vrut sa-l cumpar blind pentru ca am zis ca are 90% din ingredientel care imi plac, deci o sa fie ok. Din fericire am reusit sa-l testez si sa constat ca as fi facut o greseala imensa. Eu nu ma impac cu tamaia in general, pana la stadiul in care mi se face rau de la mirosul ei. Am sperat ca aici sa nu fie cazul, ca poate e in cantitate mica sau intr-un amestec care sa o atenueze. Dar nu! Doar pe ea o simt si mirosul de piele.
In concluzie, eu si Shalimar ne vom respecta reciproc de la o distanta suficient de mare pentru a nu intra in sfera de confort a celuilalt.

teo
teo

Il am de vreo opt ani deja si nu mai vreau altceva, mi se pare atit de complet ca nu mai simt nevoie de alt parfum, tin Chanel no 5 neatins de vreo 5 ani, uneori mai schimb vara cu ceva mai floral caci, da, nu prea e de vara. Marturisire intima: ma dau cu parfum seara la culcare chiar cind sint singura, pentru mine, ca sa ma simt bine. Am descoperit si unul din motive: bergamota din notele de virf e foarte relaxanta, dar in plus asa cum spunea cineva mnai sus , iti da incredere,self-confidence, e un parfum regal, discret si opulent in acelasi timp. Te GINDESTI la el, nu cred ca treci pe linga cineva mirosind a Shalimar si poti fi ignorata, dar nu este DELOC ostentativ. Imi place si faptul ca da senzatia de vechi, de conservator in cel mai bun sens, de stabilitate si echilibru, fiindca si e stabil si echilibrat. Imi dau seama ca asta suna ca o declaratie de dragoste, dar cred ca chiar este :-)

lily13ana

Oh nici nu stiu cu ce sa incep!
L-am mirosit pentru prima oara acum 2 ani, cand, dupa ce ma saturasem sa citesc despre el si sa-mi imaginez cum miroase, m-am dus la parfumerie chitita sa il testez. Am ramas socata de mirosul puternic de bautura (mirosea a coniac). Am plecat dezamagita rau, gandindu-ma ca daca nici asta nu e parfumul perfect, nu stiu ce-o sa ma fac. Au trecut anii, am continuat sa citesc recenzie cu recenzie aici si pe fragrantica.com, dar atat de dezamagita am fost ca nu l-am mai testat. Pana acum doua zile, cand m-a izbit iarasi in nas mirosul de bautura. Am zis ca trebuie sa rezist la faza asta, si am rezistat, si dupa aceea am stat cu bratul lipit de nas pana cand a trebuit sa fac dus, si inca il mai simteam. Nu are rost sa mai descriu cum miroase, pentru ca oricum nu stiu, dar este divin, este cel mai frumos parfum pe care l-am mirosit vreodata si il voi avea intr-un fel sau altul pana la sfarsitul verii.

Elena Helen
Elena Helen

Zilele trcute mi-am achizitionat parfumul datorita voua si recenziilor splendide.M-am dus direct,l-am cumparat fara testare,fara nimic,am ajuns acasa,eu cu mine si l-am savurat,apoi am iesit seara simtindu-ma plina de incredere.Este divin.Atat.

iuliatundre
iuliatundre

iubire si eleganta asta inseamna shalimar ,il iubesc !este parfumul care ma reprezinta si imi da siguranta in orice moment si imprejurare, il folosesc din 1995 si este mereu surprinzator este dragoste la prima vedere si pentru totdeauna!

Addict
Addict

În colecţia mea ''Guerlain'' s-a oprit şi acest MARE parfum,la fel de mare ca şi DIVA al cărei unic parfum a fost:GRETA GARBO-frumoasă,inteligentă,MISTERIOASĂ,despre care lumea ştia totul,dar de fapt nu ştia nimic! Parfumul acesta este la fel:zici că îl cunoşti după una-două ''purtări'' ...iar la a treia e altfel...te învăluie,te năuceşte şi...te doboară dacă nu ştii să îl porţi. Eu l-am primit cand aveam mai puţin de 30 de ani şi nu am ştiut a-l purta,iar el s-a ''răzbunat'' şi nu mi-a dezvăluit toate armele sale...poate, în viitor,mă va ierta şi vom avea un nou început!!!

Shalimar EDP, un parfum legendar care azi se confunda cu eleganta, bunul gust si un stil clasic desavarsit. Si cand te gandesti ca-n perioada aparitiei sale la mijlocul anilor `20 era purtat de flapper girls, nascand pasiuni prin vestiarele cabaretelor pariziene...In fine, timpul trece, moda se schimba, dar ce e bun dainuie si peste decenii - Shalimar sparge barierele si se impune si-n ziua de azi, colosal si mare prin duetul ametitor ce continua sa uimeasca: pielarie si vanilie.

Cand ridici capacul bleumarine de care sta legat cochet un snur subtire din piele neagra, prima nota pe care o simti e direct vanilia. O vanilie intensa dar nu dulce.
Nu fi naiva :), nu e doar vanilie...cu ea doar te seduce. Ai pus deja un puf pe piele, esti pierduta. Iti garantez ca rar vei intalni alt parfum capabil de transformari mai radicale. In notele de varf vei simti (pe langa vanilia care domina toate fazele) bergamota, acea nota citric-amaruie foarte intensa ce pare a colora in verde crud totul in jur. Peste bergamota se asterne o adiere de santal, multe rasini ce par acum scurse din trunchiurile copacilor, rasinile sunt intense, parfumate, misterioase.
Si da, parfumul are nevoie de zibeta, oricat de odioasa pare pentru unii nota animalica, fara ea Shalimar n-ar fi nimic. Zibeta nu e baubau, iar Jacques Guerlain stia cum se face parfumerie. Cu timpul nota de pielarie prinde vanilie din urma, dar nu o depaseste.

Este un parfum de iarna, dar va zic sincer ca astea sunt reguli rigide de care un adevart iubitor de parfumuri nu tine seama. Il poti purta si in serile de vara, imagineaza-ti o cina romantica la lumina lumanarilor intr-o gradina si Shalimar plutind in jurul tau. Il vei percepe ca pe un sal fin din matase pe umerii tai de zeita. Si nu te mira daca vei primi multe complimente.

Este un parfum fara varsta, atemporal si asa va ramane pentru totdeauna.

SLUMY
SLUMY

parfumul bunicilor,dar foarte inmiresmat,cu o aparenta infatisare de chihlimbar,si recipient clasic,un adevarat rasfat pentru actualele generatii ,si dainuie peste timp.Pentru colectionari mai ales..nu reconad tinerelor cosmopolite.

mariaionita94
mariaionita94

un parfum care te face sa mirosi a doamna, este de iarna sau seara fiind foarte puternic si cu un aer old. miroase a pile cu tamaie

Shalimar Perfume by Guerlain, 1 oz Eau De Toilette Spray for Women
Shalimar by Guerlain EDT Spray 1.7 oz for Women
Shalimar Perfume by Guerlain, 2.5 oz Eau De Cologne Spray for Women
Shalimar Perfume by Guerlain, 2.5 oz Eau De Cologne Spray for Women
Eau De Toilette 3oz
Shalimar Perfume by Guerlain, 3 oz Eau De Toilette Cologne Spray Tester for Women
Shalimar by Guerlain, 2.5 oz Eau De Cologne Spray for Women
Shalimar by Guerlain, 3 oz Eau De Toilette Spray for Women
Shalimar by Guerlain EDT Spray 3 oz for Women
Shalimar by Guerlain EDT Spray 3 oz for Women
Eau De Parfum 1.7oz
Shalimar by Guerlain Eau de Parfum Spray 1.7 oz Maxi Lash Mascara 01 Noir .28 oz for Women
Guerlain Shalimar Eau De Parfum Spray 30ml 1oz
Eau De Parfum 3.4oz
Shalimar Souffle by Guerlain Eau de Parfum Spray, 3.4 oz
Shalimar Souffle by Guerlain Eau de Parfum Spray, 3.4 oz
Parfum 0.25oz
Shalimar Parfum By Guerlain, .25 Oz.
Shalimar Parfum By Guerlain, .25 Oz.
Shalimar by Guerlain Eau de Parfum Spray Refill 1.7 oz for Women
Guerlain Shalimar Eau de Parfum 1.7 oz Eau de Parfum Spray
Parfum 0.25oz
Guerlain Shalimar Parfum 0.25 oz Parfum
Guerlain Shalimar Parfum 0.25 oz Parfum

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Shalimar fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Shalimar, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Shalimar dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Shalimar de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Guerlain Samsara Eau de Parfum Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Chanel N°5 Eau Premiere By Kilian Back to Black Yves Saint Laurent Opium Christian Dior Hypnotic Poison Guerlain Insolence Amouage Memoir Woman Bottega Veneta Bottega Veneta Chanel Coco Mademoiselle Serge Lutens Chergui Tom Ford Tobacco Vanille Agent Provocateur Agent Provocateur Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Lancome Poeme Thierry Mugler Womanity