Designeri » F-H » Oriental Vanilat « Grupuri

Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Guerlain de dama

Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Guerlain de dama

caramel
Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Guerlain de dama Imagini

Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique de Guerlain este un parfum Oriental Vanilat de dama. Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Parfumul prezinta caramel, ciocolata, tamaie, stanjenel, opoponax, vanilie si boabe de tonka.

caramel ciocolata tamaie stanjenel opoponax vanilie boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique by Guerlain.

Shalimar

Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Recenziile parfumurilor

Aceasta varianta a celebrului clasic, prezinta un parfum oriental, asemanator cu cel initial, aduce in plus vanilia, ce se simte mult mai pronuntat decat in clasic, iar nota animalica este diminuata aici foarte mult. In plus, simt aici mai pregnant si notele citrice, desi nu le vad listate, ele cu siguranta exista. Nu est deci mare diferenta intre cele doua, insa clasicul EDP este mai rezistent si are siaj mai mare, dar si mult mai animalic. De asemenea si nota de pielarie este scoasa din acest parfum desi si pe ea imi pare ca o mai simt suav...)
Siaj si persistenta moderat-bune. Evaluare: 9/10

tubykap20
tubykap20

Am asteptat ceva timp sa pot scrie recenzia despre el...De ce? Pt ca pe pielea mea se simte ft intens la inceput tamaia combinata cu irisul.Mai mult de atat nu am simtit pt o perioada buna de timp.Mai e o faza,dupa 10 minute de la aplicare,cand apare o nota destul de intepatoare pt mine,banuiesc ca e opoponax,desi habar nu am cum ar trebui sa miroasa.Totusi,nu m-am speriat pt ca stiam ce se ascunde dedesubt...
Azi am realizat ca e diferenta mare intre testul facut pe incheietura,cand stai cu nasul acolo si astepti notele sa se dezvolte si momentul cand efectiv il porti si incepi sa-l simti din cand in cand cum isi arata cate o fateta,mai dulce sau mai pudrata.
Shalimar-ul asta pt mine e cam...pervers...Si aici ma refer la faptul ca ma agata pur si simplu in faza finala cu o vanilie careia nu ii pot rezista.Apoi apare discreta si ciocolata...Asta chiar e slabiciunea mea! Stiu sigur ca ma va atrage zilnic ca un magnet doar din dorinta de a ma lasa surprinsa de evolutia lui.
Uitandu-ma la cutia minunata in care e asezat,la sticla si la licoarea mea "perversa" aproape ca ma simt vinovata ca doar ele reusesc sa imi bucure atat de multe simturi deodata...Oare e cazul sa imi fac griji? :))))

lily13ana
lily13ana

Mi-am gasit in sfarsit varianta de Shalimar dorita. Este cel mai frumos parfum al meu; este dulce, cald, usor pudrat. Eu simt Shalimarul clasic cu doza potrivita de vanilie care il rotunjeste perfect. Pacat ca pe pielea mea se simte cam 6 ore. poate cand e rece afara se comporta diferit.

bibiutza
bibiutza

Singurul parfum care la propriu îmi încălzește pielea:) îmi face sângele sa fiarbă :))
Eu simt dulceață din vanilie si...scorțișoară îmi place este un parfum frumos și fierbinte.

andrasb
andrasb

Nimic mai mult de spus dupa recenzia Daturei! Un parfum linistitor si in acelasi timp opulent, luxos, dar fara sa fie "tiranic". O capodopera.
Edit: pe pielea mea, spre drydown, devine evidenta nota de tamaie, care, in combinatie cu vanilia, e divina.

Datura
Datura

E un Shalimar mai onctuos, mai fara asperitati, cu o frumoasa vanilie. Nu este atat o vanilie dulceaga (nimic gurmand in aceasta editie limitata) cat o vanilie profunda, usor ambrata. O simti aurie, densa, invaluitoare. Nu e o vanilie dulce in mod pueril, este foarte distinsa vanilia asta, o vanilie rafinata, mai rafinata ca in edp standard. Rafinament, acesta e cuvantul care revine si revine si care descrie sentimentul pe care il lasa acest parfum. Nu e un parfum propriu-zis cremos, ci parca un Shalimar edp mai rafinat, mai neted. Miroase foarte scump, aproape opulent, lasa impresia de parfum dincolo de lux. Parca e o pantera care toarce. Forta, frumusete, daca vrea poate fi mortala, numai ca ea se multumeste sa toarca si sa doarma! Un pic mai multa dulceata in debut, apoi se simte ca Shalimar 100%, minus asperitatile pielii. Pielea exista si in Mexique, insa mult secundara.

Imi place mai mult ca Shalimarul edp standard, mi se pare efectiv o capodopera si ma felicit ca am cumparat-o. Siajul e parca mai plapand, longevitatea e buna insa dupa primele ore se transforma in skinscent unde persista mult, mult de tot. E drept, si edp si edt fac la fel pe pielea mea si rezista mult mai bine pe haine, deci nu ma deranjeaza acest aspect.

In comparatie cu Shalimar edt este mai plin, mai rotund, mai lipsit de transparenta. Mult mai putina lamaie, mult mai multa vanilie.

Verdict personal: obligatoriu de avut pentru iubitorii si colectionarii de Shalimar, ideal de avut pentru cei care tanjesc dupa editia princeps Shalimar edp din anii '80, perfect pentru cei care nu se impaca bine cu pielea mai aspra din edp. Inutil de avut daca Shalimar edp va atrage prin asperitatile piele/citrice. Daca editia edp va satisface in cel mai inalt grad, probabil ca aceasta vi se va parea o varianta prea dulce si prea "neteda".

Inca ceva: e in Mexique Guerlinada aceea fantastica, asa cum mi-o amintesc eu din parfumurile dinaintea reformularilor din ziua de astazi, un amestec vanilie-pudra-bergamota absolutamente divin!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Lorenzo Villoresi Teint de Neige Montale Sweet Oriental Dream Amouage Dia pour Femme Guerlain Insolence Christian Dior Hypnotic Poison Thierry Mugler Alien Essence Absolue Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Cartier La Panthere Serge Lutens Datura Noir By Kilian Back to Black Sospiro Perfumes Erba Pura Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Frederic Malle Iris Poudre Guerlain Eau de Shalimar Juliette Has A Gun Lady Vengeance Montale Roses Musk Keiko Mecheri Loukhoum Amouage Honour Woman