Designeri » F-H » Oriental Lemnos « Grupuri

Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar Guerlain de dama

Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar Guerlain de dama

Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar Guerlain de dama Imagini

Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar de Guerlain este un parfum Oriental Lemnos de dama. Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar a fost lansat in 2012. Notele de varf sunt citrice, mandarina, cedru, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt stanjenel, paciuli, iasomie, vetiver si trandafir; Notele de baza sunt pielarie, lemn de santal, opoponax, mosc, zibeta, vanilie, tamaie si boabe de tonka.

citrice mandarina cedru bergamot lamaie

stanjenel paciuli iasomie vetiver trandafir

pielarie lemn de santal opoponax mosc zibeta vanilie tamaie boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar by Guerlain.

Shalimar

Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar Recenziile parfumurilor

Este un Shalimar mai balsamic si mai vanilat fata de editia initiala, dar tot frumos. Ceea ce m-ar putea deranja putin este nota foarte evidenta animalica pe care o capata inca din notele de mijloc. Varianta vaniliei de Mexic, pe care eu o am este mai citrica si putin mai condimentata, iar nota de tamaie o face irezistibila pentru mine, dar nu are nici siajul si nici persistenta vaniliei de Madagascar pe care acum o testez. Deci, acesta de fata este un parfum bogat, opulent cu o vanilie densa dar nu prea dulce, imbracata intr-o nota animalica evidenta, plus notele obisnuite din Shalimar-ul clasic. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 8/10

E mai putin aspru, mai cald si mai rotunjit decat clasicul Shalimar edp datorita dozei mai generoase de vanilie. E pastrata deschiderea citrica insa bergamota e inlocuita aici de o lemonada indulcita cu un strop de miere, iar pielaria din baza clasicului a fost inlaturata. Ode a la Vanille pare dupa mine o varianta intensa a parfumului Eau de Shalimar din care de asemenea pielaria a fost scoasa si s-a acordat atentie citricelor si vaniliei. Spre deosebire insa de Eau de Shalimar, baza lui Ode nu este pudrata, ci balsamic dulce cu iz de crema de prajituri cu aroma de vanilie. Are o proiectie remarcabila, un singur puf mi-a aromat intreaga seara. O editie frumoasa, dar daca ai deja Shalimar sau Eau de Shalimar, sau pe ambele cum e cazul meu, nu vad rostul sa investesti si in acesta. Celelalte doua sunt diferite intre ele, Ode e pe undeva la mijloc de drum fata de ele. Curaj, Shalimar! Imbraca-te in piele data viitoare, din cap pana in picioare!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Serge Lutens Jeux de Peau Frederic Malle Musc Ravageur Penhaligon`s Violetta Hermes Hiris Guerlain Cruel Gardenia Ormonde Jayne Vanille d'Iris Robert Piguet Fracas Puredistance I A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Estée Lauder Private Collection Amber Ylang Ylang Frederic Malle En Passant Jul et Mad Paris Stilettos on Lex Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu Frederic Malle Lipstick Rose Kenzo Flower by Kenzo Lorenzo Villoresi Teint de Neige