Designeri » F-H » Chypre Floral « Grupuri

Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama

Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama

Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama Imagini Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama Imagini Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama Imagini Shalimar Parfum Initial Guerlain de dama Imagini

Shalimar Parfum Initial de Guerlain este un parfum Chypre Floral de dama. Shalimar Parfum Initial a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Notele de varf sunt bergamot, portocala si note verzi; notele de mijloc sunt vetiver, stanjenel, iasomie, paciuli si trandafir; Notele de baza sunt mosc, boabe de tonka, vanilie si caramel.

bergamot portocala note verzi

vetiver stanjenel iasomie paciuli trandafir

mosc boabe de tonka vanilie caramel

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Shalimar Parfum Initial by Guerlain.

Dior Homme Intense

Shalimar Parfum Initial Recenziile parfumurilor

Ariana.b
Ariana.b

Un parfum care m-a invatat ce inseamna sa te indragostesti treptat, fara acei fluturi din burtica de la inceput sau alte dragalasenii adolescentine. Prima data m-a atras, insa acea nota ciudata, pe care nu o puteam defini la acea vreme, m-a impiedicat sa ii vad frumusetea. Gandul imi era mereu la el, imi spuneam ca vreau un dulce special, care sa fie pentru mine, fara vanilii si ciocolati stridente.

Declicul a fost cand am primit o mostra si pur si simplu am fost fermecata de complexitatea lui, de puterea si modalitatea in care se schimba de-a lungul orelor pe piele. La inceput e tamaios, cu o nota destul de puternica de fum, dar e si pudrat, fapt ce ii domoleste stridenta initiala. Apoi savoarea vine impreuna cu notele dulci, imbatatoare de vanilie si mai ales caramel. Eu il vad ca o intalnire a unei lumi vechi, apuse de demult, redata de celebrul Shalimar, si o lume moderna a gurmandelor, care vrem nu vrem ne intra sub piele.

Imi pare atat de rau ca a fost discontinuat, am o sticluta de 100 de ml, dar parca o voce interioara imi spune sa imi mai iau una... asa, sa stiu ca il voi avea multi ani de acum incolo.

cateyes
cateyes

Daca pentru mine batranul Shalimar e parfumul femeii mature, nu neaparat batrane, ci doar ajunsa la o solida experienta parfumistica, acesta este parfumul unei domnisoare cochete, capricioasa, pretioasa, cu o putere de seductie foarte mare, de curtezana, mascata sub aparenta indiferentei sau de ce nu, a tabuurilor sociale- un fel de Otilia a lui G.Calinescu.
Shalimar Initial este pentru a potenta frumusetea feminitatii in evolutie, care aspira la libertate si care doreste sa iasa de sub matricea clasicului Shalimar, iar pretentiile nu o lasa sa aleaga decat ceva pe masura si asta pentru ca farmecul Shalimarului Initial subjuga si nu poate fi definit.

Simo
Simo

Sofisticat, cameleonic, fin..Incepe citric cu un miros pot spune ciudat - noroc ca eu iubesc in general citricele! intai de toate m-a bulversat, nu am stiut cum sa-l interpretez, miros citric puternic aromat, oarecum neplacut, oarecum intrigant, poate interesant prin izul oriental ce se intrevede...mi-a captat atentia si simturile, si am avut rabdare. Si a inceput sa se dezvolte din ce in ce mai frumos. Mirosul lui se transforma total, cel putin pe pielea mea.
Nu mi s-a parut un parfum cu proiectie, dupa primele 2 ore simt mirosul foarte aproape de piele, insa miroase divin! L-as clasa ca pe un parfum de budoir, de o senzualitate desavarsita.
Ca si longevitate insa pe mine persista foarte mult, chiar daca discret, l-am simtit 24 de ore si reuseste sa miroase superb pe tot acest parcurs! Se potriveste atat de bine chimiei pielii mele. Il vad purtat nu doar iarna sau toamna, ci si primavara, mai putin vara pe canicula. Parfum Initial m-a cucerit!

Varianta aceasta reprezinta practic o reformulare a originarului, pentru a putea fi purtat aacum: fara note animalice, cu un iz pudrat mai accentuat, dar si mai dulce, cu note gurmande de caramel si tonka. Dupa un debut citric-vanilat, se pudeaza imediat si devine si cremos in acelasi timp. Este destul de rafinat si destul de usor de purtat in perioadele reci ale anului. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 9/10

manuelag
manuelag

Ah...ăsta chiar e dulce. În ciuda debutului sau citric -vanilat , pe măsura trecerii orelor se transforma în prăjitură. Parcă acum câțiva ani mi-a plăcut. Acum as avea senzația ca miros a gogoșarii, unde toate esențele sunt făcute într-un laborator ultramodern cu toate mașinăriile din inox lustruit precum oglinda . Acea sta senzație nu mi-a creat-o și tatăl lui, pare-se ușor mai sobru și mai scorțos. Din nefericire eu am aceasta varianta. Sticla maaare. ..sa-mi torn si' cap.
Ei bine...nu doar ca nu îl găsesc rafinat sau bine făcut- e drept ca nu îl compar cu Katy Perry - dar am totuși alte speranțe la Guerlain. Sincer...speranțele le am pentru faptul ca este o casa cu vechime și renume. Dar nu am nici o pasiune pentru nici una dintre creațiile parfumierului actual. Sincer acum! Știți voi vreuna fără vanilie în exces? Poate doar Alegoriile. Dar și alea au ...ma rog. Asta este impresia mea. Nu...nu îi critic munca. Doamne ferește! Doar ca este cam la fel. Mă rog...pasionații pot vedea și lucruri care nu exista dincolo de literele șerpuite frumos. Btw! Logo-ul lor chiar este frumos! Un touch feminin de linii sinuoase fără cap și fără coada...aproape un simbol celtic.
Aceasta semi -recenzie o fac mai mult pentru ca am un semn de întrebare asupra unor lucruri. Spre exemplu. ..Shalimar are note comune cu Jicky. Parfum Initial are note comune cu Shalimar. La Petit Robe Noir are note comune cu Shalimar Parfum Initial. ..găsesc în chestiunea asta ceva nu tocmai ok...
Știu. ..mulți veți spune...Guerlaniada. Acesta este stilul casei. Hmmmm. ..mdea! Apoi nu sunt de acord. As înțelege o linie. ..sa zicem Shalimar în 13520056 de variante cu acea Guerlaniada. Dar sa o luam logic. L'heure bleue este un fel de Mitsouko mai mic...Acestea de mai sus au clar aceleași note excluzand o cireașa. ..o vișina ...un caramel și cam atât. Dacă ar păstra același nume și un număr la coada as mai înțelege. Dar 17 ediții sau 25 de Petit Robe Noir chiar nu înțeleg. Cum nu înțeleg nici variantele moderne și reluate ale unor parfumuri care erau mai ok în varianta inițială.
Știu ca în urma acestor impresii îmi voi atrage de la sine antipatii...dar asta-i forumul.
Iar sa cumperi LPRN și Shalimar Parfum Initial și eventual și formule EDT și EDP mi se pare o risipa în detrimentul unor parfumuri chiar de excepție.
Oooo...nu e ciudat sa ai succes cu o formula...în cazul de fata însuși Shalimar și sa o tot freci pana îi ies ochii din cap? Este lucru mare din Shalimar sa ajungi la LPRN. ..dar...pe undeva...au niște chestiuni much alike.

ala2006
ala2006

Ahhh! De cand caut acest miros dulce-diafan-pudrat asa cum bine spunea Rose_selavie! L-am mai intalnit cumva asemanator la un alt Guerlain, in La petite robe noir si aici trebuia sa astept cateva ore pana sa apara intr-o varianta mult mai palida.
L-am testat abia ieri si clar a fost nu dragoste la prima vedere ci intalnirea cu acel miros pe care il asteptam de foarte mult timp si care m-a facut sa strig in gura mare expresia: " in sfarsit!"
Cu tristete am aflat ca va fi discontinuat, deci trebuie sa fac rezerve serioase.

notmenoeb
notmenoeb

Fata de Shalimar - parfumul original creat in anii 1920 - Parfum Initial este oarecum mai contewmporan in sensul ca a fost estompata nota predominanta de tamaie din parfumul original. Fiind categorisit ca parfum chypre floral, este putin departe de aceasta categorie, fiind unul mai degraba floral/oriental condimentat. Aceasta versiune este foarte similara ca siaj si proiectie cu varianta EDT a originalului. Calitativ, Shalimar Parfum Initial EDP ofera cumparatorului doar longevitatea unui EDT [pe mine miroase cam 4 ore, din care ultimele doua mirosul este foarte aproape de piele, fara proiectie; in timp ce Shalimar versiunea veche EDP miroase cam 6-7 ore, din care doar ultimele 2 mai potolit]. Dar, din ce am observat, majoritatea caselor/producatorilor au cam 'diluat' concentratiile parfumurilor lansate recent, toate fiind mai slabe la acest capitol fata de creatiile din anii precedenti. Poate este constrangerea IFRA de a folosi doar anumite mmaterii prime, poate este politica de marketing, cert e ca pe piele nu dureaza mult nici acesta.

Shalimar Parfum Initial [concentratia EDP] este in notele de varf putin chimic, in faza de inceput parfumul este o cacofonie de note din care nu prea se distinge una, iar nota generala este una dezordonata. In faza de mijloc deje ies notele de baza si parfumul devine unul liniar, cu nota de tamaie prezenta [desi nu o vad listata printre ingrediente] si putin mai cald, mai dulceag/vanilie decat originalul. Mie imi place sa il port vara pentru ca, dupa faza notelor de varf, devine un parfum oarecum 'racoros' putin dulceag. Oricum, nu il voi recumpara, ma intorc la Shalimar cel 'batran'.

Datura
Datura

Un parfum superb pe care il iubesc si pe care il venerez ca pe putin altele.
Il consider unul din cele mai reusite parfumuri moderne, nu doar de la Guerlain. L-am purtat vara, iarna, primavara, oamna, totdeauna a fost la inaltime si in nicio ocazie nu a parut nepotrivit. Este elegant, se simte in formula lui Shalimar, insa dulce si feminin, cu adaos de vanilie diafana si de stanjenel pudrat, cu doar o umbra de caramele, dovada ca se poate face parfumerie cu note gurmande si in acelasi timp stilate, cum se intampla si la Prada Candy, alta mare reusita!Il iubesc pentru elganta lui aristocratica, pentru felul in care il repovesteste pe Shalimar in stil modern, fara a-l copia si fara a-l duce in derizoriu. E adevarat ca seamana cu Dior Homme Intense, foarte frumos si acela, insa pudra Guerlain este SUBLIMA.

L-am cumparat dintr-un duty free austriac si vanzatoarea de acolo ( cam saraca ea cu duhul, probabil) s-a mirat ca il cumpar desi sunt asa tanara???!!!!! Saraca de ea, nu avea pe semne notiunea valorii daca isi imagina ca trebuie sa iesi la pensie ca sa porti lucruri de calitate.

But madame, this is a perfume for old ladies, mi-a spus la sfarsit, disperata sa ma convinga sa NU il cumpar si sa iau, in schimb, ceva ce-i placea ei, parca un parfum Aqua di Gioia de la Armani.
No, my dear, this is a perfume for smart ladies! Numai asa am reusit sa ies cu el de-acolo si din ziua aceea nunne'am mai despartit!

ancaan
ancaan

Am vrut atat de mult sa iubesc acest parfum, insa nu am reusit! Am comandat o mostra Shalimar Initial si am fost atat de nerabdatoare sa il incerc... Din pacate, pentru mine este prea aromat, prea puternic, prea...ciudat. Fara nicio indoiala, are o aroma unica, greu de egalat, un miros aparte, luxos. Felicitari doamnelor care au in colectie un astfel de parfum si carora li se potriveste si stiu sa il poarte!

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Pentru mine,e unul din parfumurile"bijuterie".Sa il simt,imi provoaca bucurie,desfatare chiar.Intradevar nici la mine nu persista si nici nu il consider un parfum puternic.Pentru mine e perfect, asa cum este.

lily13ana
lily13ana

Parfum Initial are o sticla superba, poate cea mai frumoasa din colectia mea, insa pe cat de tare este mirosul sau la inceput, pe atat de slab ramane dupa o jumatate de ora. Ramane foarte aproape de piele si aproape ca nu se mai simte nimic pana cand, dupa 5 ore dispare coplet. Fiind adepta parfumurior puternice si persistente, sunt dezamagita de acest parfum care la prima inhalare pare promitator.
As putea spune ca Lalique le Parfum, pe care l-am luat blind la jumatate de pret fata de acesta, a devenit unul din preferatele mele; pe cand SPI pe care mi l-am dorit de cand a aparut nu merita nici macar suma pe care am platit-o pentru Lalique. Poate mi-am luat eu teapa, l-am cumparat in varianta set cadou edp 100ml+crema de corp 75 ml...sau poate va deveni mai tare cu timpul ( asta am patit cu mai multe parfumuri).

Valentina1
Valentina1

Acest parfum e "la pièce de résistance" din colecția mea de parfumuri. A fost dragoste la primul "puf". Îl iubesc și aș vrea să nu mi se termine niciodată. E un parfum uimitor, frumos, complex, matur (dar nu în sensul de bătrânesc).

Adelinasworld
Adelinasworld

Guerlain nu se dezminte nici de aceasta data si imi incanta simturile cu Shalimar Parfum Initial!
Deschiderea incepe citric, parfumul miroase crud, usor amarui. Faza aceasta tine ceva timp, apoi simt nota de caramel care e nitel egoista si acapareaza parfumul, dar acest lucru nu imi displace. Spre final compozitia devine tot mai pudrata, violeta isi ia cu gratie locul de onoare si alaturi de vanilie incalzeste parfumul si il face "cremos".
Shalimar PI este potrivit pentru domnisoarele cochete, cu stil si bun gust care inca nu se pot apropia de Shalimar, dar viseaza sa o faca intr-o zi.

claude77
claude77

IL ADOR!!!! Nu credeam ca imi va placea atat de mult, tinand cont ca este un parfum puternic.Indiferent ce parfum folosesc,aproape zilnic imi bag nasul in sticluta sa-i simt aroma.Este minunat.

Guerlain a reusit cu Shalimar Initial sa produca o varianta calitativa si tinereasca a clasicului Shalimar. Intre mine si Shalimar era deja aprinsa scanteia amorului cand a aparut Initial anul trecut, asadar n-aveam nevoie de un antrenament cu Initial ca sa ma apropii de marele Shalimar (Initial este creat pentru a introduce tinerele in atmosfera Shalimarului clasic).

Dar n-am sa le compar intre ele, ma rezum strict asupra mirosului acestei variante: Initial se agata fidel de piele fara multe schimbari, doar in primele secunde simt o bergamota un pic amaruie si revigoranta, care apoi dispare si ce ramane este ce ai pana la sfarsit: un parfum tandru, carnal, pudrat, cu miros de make-up si budoir.

Mult mosc, iris dulce, caramel...Shalimar Initial are o anumita cochetarie ingenua, e ca o domnisoara aeriana si plictisita de lectiile de pian care incepe sa flirteze cu profesorul.
Il vad ca varianta feminina pentru Dior Homme Intense, au aceeasi aura dulce-diafan-pudrata, probabil de la iris.

ana-ana
ana-ana

DIVIN!!! Miros persistent si sticluta e foarte draguta, arata foarte bine in colectia de parfumuri.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Shalimar Parfum Initial fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Shalimar Parfum Initial, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Shalimar Parfum Initial dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Shalimar Parfum Initial de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dune Guerlain La Petite Robe Noir Guerlain Insolence Eau de Parfum Amouage Honour Woman Christian Dior Hypnotic Poison Guerlain L'Instant de Guerlain Lorenzo Villoresi Teint de Neige By Kilian Back to Black Chanel Allure Sensuelle Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Coco Eau de Parfum Gucci Gucci by Gucci Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Christian Dior Dior Addict Guerlain Insolence Givenchy Ange ou Demon