Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Shalimar Souffle de Parfum Guerlain de dama

Shalimar Souffle de Parfum Guerlain de dama

Shalimar Souffle de Parfum Guerlain de dama Imagini Shalimar Souffle de Parfum Guerlain de dama Imagini

Shalimar Souffle de Parfum de Guerlain este un parfum Oriental Floral de dama. Acesta este un parfum nou Shalimar Souffle de Parfum a fost lansat in 2014. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Notele de varf sunt bergamot, lamaie si mandarina; notele de mijloc sunt iasomie Sambac si floare de portocal; Notele de baza sunt mosc alb, vanilie indiana si vanilie de Tahiti.

bergamot lamaie mandarina

iasomie Sambac floare de portocal

mosc alb vanilie indiana vanilie de Tahiti

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Shalimar Souffle de Parfum by Guerlain.

Shalimar Souffle de Parfum Recenziile parfumurilor

Chamade
Chamade

Un Shalimar care incearca sa se alinieze cu finete in randul bombelor glicemice olfactive, "La vie est belle" fiind liderul absolut. Doar numele si forma sticlutei amintesc de parfumul iconic, "Souffle de parfum" nu este cameleonic, lipindu-se usor si dulceag pe piele de blonda sau bruneta,nu se inaspreste sau se indulceste odata cu schimbarea anotimpurilor (l-am purtat atat vara cat si toamna, astept totusi sa vad ce i-ar putea rezerva raceala iernii).
Il percep usor gurmand, siajul si persistenta foarte bune (pe pielea mea).
Imi place si mi-as dori sa-l am permanent in "garderoba", cu toate ca nu-i prevad viata lunga.

Rose_selavie
Rose_selavie

Guerlain Shalimar Souffle de Parfum e un fel de Eau de Shalimar regandit, recroit pe alocuri, cu cateva diferente semnificative in plus. Sau mai bine spus in minus. Ceea ce remarc diferit fata de vechiul si discontinuatul Eau de Shalimar e faptul ca Souffle are o asprime destul de clar conturata (si m-as avanta sa o descriu ca unisex) care provine din esenta de neroli (nota regasita de altfel in multe parfumuri barbatesti) suprapusa peste niste note citrice, iar tonul shalimaresque de vanilie e dus undeva in background, fiind mult mai difuz, or pentru mine nu exista Shalimar fara vanilie. Nu are acelasi efect de serbet de lamaie indulcit cu vanilie ca Eau de Shalimar. Ii lipseste luciul, claritatea. Eau de Shalimar era ca un evantai din dantela alba parfumata, un flanker perfect, racoros, de efect si feminin in acelasi timp. Souffle e o editie care ma dezamageste tocmai pentru ca l-a impins afara din serie pe cel vechi care era cu mult mai bun decat el, neoferind nimic ravasitor in schimb ca sa-l pot ierta.

Aceasta varianta nu are absolut nimic in comun cu clasicul Shalimar, sau cu vreuna din variantele lui, aparute ulterior... Pe pielea mea, acest parfum este unul banal, un floral oarecare, nememorabil. Nu are ceva ce sa ma impresioneze, nici macar calitati tehnice grozave: siaj si persistenta moderate. Evaluare: 6/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Shalimar Souffle de Parfum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Shalimar Souffle de Parfum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Shalimar Souffle de Parfum dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Shalimar Souffle de Parfum de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Elie Saab Le Parfum Chanel Allure Sensuelle Guerlain L'Instant Magic Amouage Honour Woman Bvlgari Jasmin Noir Lalique Lalique Le Parfum Guerlain L'Instant de Guerlain Amouage Amouage Lyric Woman Yves Saint Laurent Cinema Amouage Amouage Epic Woman Guerlain Idylle Thierry Mugler Alien Essence Absolue Bvlgari Bvlgari Pour Femme Guerlain Mon Precieux Nectar Chanel Coco Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady Christian Dior Miss Dior (new) Christian Dior Poison Hermes 24 Faubourg Christian Dior Midnight Poison