Designeri » F-H » Oriental « Grupuri

Tonka Imperiale Guerlain unisex

migdale
tabac
Tonka Imperiale Guerlain unisex Imagini

Tonka Imperiale de Guerlain este un parfum Oriental unisex. Tonka Imperiale a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Thierry Wasser. Notele de varf sunt bergamot, migdale amare si rozmarin; notele de mijloc sunt iasomie, boabe de tonka si tutun; Notele de baza sunt tamaie, cedru si pin.

bergamot migdale amare rozmarin

iasomie boabe de tonka tutun

tamaie cedru pin

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Tonka Imperiale by Guerlain.

Tonka Imperiale Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Sunt campioana mondiala la dat rateuri cand testez pe viteza mult prea multe parfumuri de-odata in oras. Nu raman cu nicio idee clara despre parfum si ma trezesc cu un manunchi de blottere nescrise, invalmasite in poseta si prin buzunare de mi-e mai greu decat la jocul mostrelor anonime sa-mi dau seama ce e pe fiecare. Grav e cand ma amorezez acasa de cate un parfum de pe aceste blottere, dar nu pot sti care a fost caci deja eu simt drydownul si in parfumerie cand testam niciunul nu mirosea parca asa. Pune-te si cauta-l iar!

Si acum gandeste-te ca am jumatate de ora libera in parfumeria Jelmoli din Zürich. Cu ce sa incep? Cum sa ma impart? Ce sa nu ratez? Ah, intai merg la Cartier Les Heures. Apoi la Chanel si dupa aceea clar, un pit stop la Jovoy. Totul pe rapid ca sa am mai mult timp pentru Guerlain. Ajung la standul cu exclusivisme. Ridic capacele rand pe rand. Sprayez pe blottere. E cald, ma incing in jacheta. Ah, unde am pus deja blotterul cu Double Vanille? Nu conteaza, sa incerc acum Mon Exclusif. Mmm e bun, cred ca e genul meu. Mi-ar placea o mostra sa ma dumiresc acasa. O, stai! Ia sa vad si Tonka Imperiale cum e. "Pot sa va ajut cu ceva? Cunoasteti parfumurile Guerlain?" Please...nu incepe...no no no....pacat de timp. Ok, am scapat, are alta clienta.

Deci Tonka Imperiale. Hm e cam intepator, nu ma asteptam sa fie asa. Pacat. Testez French Kiss, ahhhhh juicy fluffy pinkish lipstick, my kind of smell. Din spate: "Hai draga sa plecam, vii altadata cand avem mai mult timp." Si iaca asa, mergand cu spatele spre iesire si privirea melancolica spre L`art et la Matière pa si pusi, pe altadata. Mereu intalnirile mele cu parfumurile astea sunt pe fuga. Ba intr-o sambata la ora inchiderii, ba intr-un aeroport....Dar de acum GATA, FINITO, nu merge Mahomed la munte ci vine muntele la Mahomed, adica de luna viitoare vor fi disponibile la sub 1 km de mine toate raritatile Guerlain de o sa le stiu pe de rost si imi voi da si doctoratul in Guerlainistica.

Dar pana atunci.... intamplarea face sa am in sertar o mostra de Tonka Imperiale si cum sunt intr-o perioada de inspectare a unor mostre ignorate din varii motive l-am incercat azi. De fapt am descoperit cu uluire mostra in sertar caci nici nu mai stiam ca o am. Bucuria a fost imensa, ca si cum azi as fi primit-o.

Nici vorba ca-i intepator! Bine, drept e ca de felul ei boaba de tonka :) e cam rebela ea asa si are un iz cam ascutit, nu-i ca vanilia de dulce si fina desi are ea niste tente vanilate. E clar un miros de condiment. Lasata de capul ei prin compozitii, nesflefuita si necontrolata isi cam face de cap si impinge mirosul spre ceva cam masculin de obicei. Insa in Tonka Imperiale nu este cazul. Nu e un parfum monotematic.

Tonka e super usor de recunoscut aici dupa mirosul ei de cumarina si biscuite uscat cu un subton usor ca de fan dulce, amintind parca de parfumul unei dupa amiezi aurii de final de vara. Martzipanul apare apoi imediat de dedesubt egaland aproape in intensitate nota da tonka si cele doua domina in mod clar stratul superior al compozitiei. In rest simt o tamaie foarte subtil dozata, ca un firicel subtire ce se strecoara pe sub usa salonului unde valseaza tonka si migdala. Ajunge langa ele si le invaluie intr-o mantie misterioasa de nu mai pot discerne niciun contur clar, nu mai exista nicio delimitare intre note, toate se contopesc intr-o crema fina, onctuoasa, demi-dulce.

Peste multe ore crema asta se transforma intr-o pulbere/pudra, parfumul capatand o textura matasoasa. E un parfum cald-condimentat, numai bun pentru un sfarsit de octombrie cand fosneste sub tocuri un covor de frunze intr-un caleidoscop de nuante.

Ivy
Ivy

O potiune foarte concentrata, dar echilibrata, astfel incat sa nu devina sufocanta.
Evident, boabele de tonka sunt in prima linie. Parfumul are si un subton gurmand. Miroase cand a turta dulce, cand a fursecuri cu migdale sau miere delicioasa.
Tutunul ii imprima nota masculina si il impiedica sa devina prea dulce.
Perfect pentru zilele reci si gri, cand ai nevoie de ceva reconfortant.

Un oriental foarte placut, cu miros delicios de migdale, vanilie, putin bergamot acrisor si o nota fina de tutun de buna calitate. Simt si iasomia, insa mai simt parca si alte note fructate, usor exotice, dar nu le vad listate, poate doar mi se pare...
Parfumul este frumos, insa nu este extrem de rafinat sau inventiv, drept pentru care nu l-as cumpara. Siaj moderat, persistenta buna. Nota mea: 7/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Tonka Imperiale fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Tonka Imperiale, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Tonka Imperiale dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Tonka Imperiale de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Serge Lutens Chergui Guerlain Bois d'Armenie Parfumerie Generale PG21 Felanilla Guerlain Spiritueuse Double Vanille Tom Ford Noir de Noir Tom Ford Tobacco Vanille By Kilian Back to Black Penhaligon`s Artemisia Frederic Malle Musc Ravageur Serge Lutens Fourreau Noir Amouage Amouage Lyric Woman Sospiro Perfumes Opera Guerlain Rose Nacree du Desert Frederic Malle En Passant Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Guerlain L'Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme Lubin Akkad J.F. Schwarzlose Berlin Trance Amouage Honour Woman Diptyque Philosykos