Designeri » F-H » Lemnos « Grupuri

Vol de Nuit Guerlain de dama

Vol de Nuit Guerlain de dama

Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini Vol de Nuit Guerlain de dama Imagini

Vol de Nuit de Guerlain este un parfum Lemnos de dama. Vol de Nuit a fost lansat in 1933. Creatorul acestui parfum este Jacques Guerlain. Notele de varf sunt portocala, floare de portocal, galbanum, mandarina, bergamot, narcisa si lamaie; notele de mijloc sunt aldehide, stanjenel, narcisa, vanilie, violeta, garoafa de Indonezia, iasomie si trandafir; Notele de baza sunt condimente, lemn de santal, mosc, radacina de stanjenel si lichen.

portocala floare de portocal galbanum mandarina bergamot narcisa lamaie

aldehide stanjenel narcisa vanilie violeta garoafa de Indonezia iasomie trandafir

condimente lemn de santal mosc radacina de stanjenel lichen

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vol de Nuit by Guerlain.

Vol de Nuit Recenziile parfumurilor

Este un parfum cu iz pronuntat vintage, cu un miros ca de ”statut”, probabil ca acesta este mirosul guerlinadei. Miroase a pod din lemn, plin cu vechituri, praf, Trebuie intr-adevar sa porti cu usurinta parfumuri vintage, ca sa il poti aprecia! In realitate este o nota pronuntata de galbanum,mixata cu licheni si narcise, plus asa-zis-a Guerlinada! Mie imi place, imi aduce aminte de un parfum ce il simteam pe una din rudele mele acum vreo douazeci de ani, poate este chiar acelasi parfum! Este incredibila memoria olfactiva!! Este rece, dar cald in acelasi timp, suav, nu te izbeste, ci provoaca nostalgii, stari de meditatie. Se contopeste cu mirosul pielii, devine al tau, pare ca izul se impregneaza foarte repede in tot ce atingi si lasa dare...Este foarte puternic, atat ca siaj, cat si ca persistenta!
Nota mea: 7/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Dupa recenzia scrisa de Rose nu stiu ce as mai putea spune...ea a surprins atat de frumos esenta acestui parfum!
Voi incerca totusi.

Am asteptat ceva timp pana sa am sansa sa incerc Vol de nuit. Asteptarea a meritat, parfumul e o capodopera desavarsita.

Vol de nuit e un parfum diferit, nu are inceput si nu are sfarsit. Nu ii pot distinge notele de varf, s-a asezat pe pielea mea si m-a cuprins cu totul, m-a atras intr-un iures nebun, o aroma perfecta pe care as vrea sa o simt in fiecare clipa. Irisul apare pudrat si totusi cumva balsamic, apoi simt si o nota usor picanta, doar cat sa ma tina in stare de alerta pentru a nu pierde nimic din frumusetea acestui parfum.

Da, Vol de nuit nu e pentru domnisoare copilaroase cu obrajii rumeni, e pentru femeile care ascund in spate un trecut pe care numai in dulcea imbratisare a noptii sunt gata sa il dezvaluie. Izul usor invechit al acestui parfum ii da o nota melancolica, dar e acea tristete dulce care te cuprinde in momentele cand iti pui intrebarea "ce ar fi fost daca...?"

Baza parfumului este uleioasa, cu usoare note de pamant.
Vol de nuit pastreaza misterul pe toata durata purtarii lui si e de o frumusete ravasitoare. E ca si cum in zborul catre stele, in mijlocul noptii, ai vazut un inger, dar cuvintele tale sunt nevrednice de frumusetea lui.

Vol de Nuit are o fragilitate enigmatica si este poate cel mai nostalgic parfum din cate am incercat. O melancolie dulce, ca amintirea inca vie a unori vremuri fericite demult stinse.
Celebra nota "guerlinada" este aici prezenta in prim plan (exista chiar un parfum numit astfel, Guerlinade, dar n-am avut inca sansa sa-l testez), asadar celui care gaseste vechile creatii Guerlain greu de adaptat stilului actual de viata,
nu-i pot recomanda Vol de Nuit.

Este vorba despre o mixtura de galbanum si iris ce da o nota "verde" foarte pudrata si intensa care invaluie restul compozitiei.

Exista si ceva uleios in el, dar nu reusesc sa determin de unde provine, e ca un ulei in prima faza care in timp se transforma in pudra...Narcisele sunt singurele flori mai pronuntate si au darul de a reda o usoara tenta de pielarie.

Lasa impresia de praf fin asternut peste gramofonul din care rasunau swing-urile ce animau petrecerile de altadata. Un oriental-floral pudrat care a stat in umbra legendarului Shalimar, parfum ce a reusit sa sfideze trecerea timpului si sa ramana actual. Vol de Nuit e pentru cei care zambesc cand plang.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guerlain Vol de Nuit fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guerlain Vol de Nuit, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vol de Nuit dupa Guerlain. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vol de Nuit de Guerlain reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain French Kiss Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Honour Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Rose Nacree du Desert Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Guerlain Mon Precieux Nectar Atelier Cologne Vanille Insensee Puredistance White Bottega Veneta Bottega Veneta Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Cuir Beluga Chanel Les Exclusifs de Chanel No 22 Guerlain Jicky Prada Infusion d'Iris Xerjoff Bouquet Ideale Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride