Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Fidji Guy Laroche de dama

Fidji Guy Laroche de dama

Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini Fidji Guy Laroche de dama Imagini

Fidji de Guy Laroche este un parfum Floral de dama. Fidji a fost lansat in 1966. Creatorul acestui parfum este Josephine Catapano. Notele de varf sunt stanjenel, galbanum, zambila, bergamot, lamaie si tuberoza; notele de mijloc sunt violeta, radacina de stanjenel, iasomie, cuisoare, ylang-ylang, trandafir, note condimentate si aldehide; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, paciuli, mosc, lichen, vetiver si rasini.

stanjenel galbanum zambila bergamot lamaie tuberoza

violeta radacina de stanjenel iasomie cuisoare ylang-ylang trandafir note condimentate aldehide

lemn de santal ambra paciuli mosc lichen vetiver rasini

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Fidji by Guy Laroche.

Y
Oscar

Fidji Recenziile parfumurilor

leila_mic
leila_mic

uuupppssss ... eu l-am gasit intre parfumurile mamei mele, cumparat de o gramada de ani, folosit doar putin ... l-am deschis si dupa ce l-am mirosit, mi-am spus ca a expirat si l-am aruncat ... sticluta originala cumparata de mama mea din franta, de muuuulta vreme ... si ma gandesc acum ca s-ar putea sa fi fost mirosul lui :( ...

Incepe citric-mentolat, urmand ca apoi sa se instaleze aldehidele, care, alaturi de zambila si lacramioare, dau un aer usor distant, insa nu inecacios. Desi parfumul are un aer clar retro, el nu este greu de purtat deloc. Simt si ceva condimente in acest parfum, care, mai apoi, se aseaza pe o baza lemnos-aromatica si usor rasinoasa. Se preteaza tinutelor elegante, clasice, insotite neaparat de tocuri cui. Parfumul are siaj foarte bun si persistenta mare.
Nota mea: 6/10

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Testul unei mostre dintr-o sticla vintage
E un parfum care, in dispozitiile mele mai retro, l-as purta cu o fusta in carouri si niste pantofi neaparat cu bot si toc patrate!Si cu o "jacheta", tricotata, neaparat, si cu nasturi sau fermoar de sus pana jos. Preferabil totul pe nuante de maro.
De ce? Pt. ca parfumul straluceste prin el insusi si ESTE definitiv retro (pt. mine). Bine mixat, dintre numeroasele note ale compozitiei percep o zambila, doar cu un cap mai inalta decat stanjeneii si violetele care o pudreaza. De superbul lutensian Bas de Soie il deosebesc mai multe aspecte: complexitatea compozitiei (fara sa detectezi multe nuante anume, simti ca parfumul asta e complex, pa cand Bas de Soie are definitiv note superbe, dar doar doua mari si late); Fidji ramane pentru mine ancorat intr-o anumita epoca, platind tribut pragului anilor '60-70, pe care nu il sare;
un aspect cauza-efect (oul si gaina) cu incadrarea sa temporala este prezenta aldehidelor cu iz "cuconesc", care efectiv imi fac parul infoiat, tapat, imi patratesc tocurile la pantofi, ba chiar m-ar obliga sa vad de vreo blana de ceva, fie si numai o nurca acolo! daca ma inspir de la Lutens, as purta ciorapi de matase. daca nu, ceva dinaintea descoperirii Lycrei si DENilor! Aldehidele sunt si dezavantajul cel mai mare pe care-l vad eu la Fidji. Sunt exact cele pe care le intalnim si in Y de la YSL, in vechile Nina Ricci, dar care astazi sunt stapanite mult mai bine de parfumeuri, de ex. in Citizen Queen. Usor pudrat-prafuit-dulcegi-stralucitoare...si teribil de inecacios-plictisitoare! Cateoadat am chef de asa ceva. Si, sa nu uit, ochelari de "nerd", ideal de bagà, rama groasa!Asta ca sa ma readuca in prezent, bagati de seama ;-))!!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Guy Laroche Fidji fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Guy Laroche Fidji, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Fidji dupa Guy Laroche. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Fidji de Guy Laroche reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Cartier Must de Cartier Lalique Lalique Le Parfum Nina Ricci L'Air du Temps Lancome Poeme Givenchy Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Christian Dior Hypnotic Poison Dolce&Gabbana Dolce&Gabbana Pour Femme Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Calvin Klein Obsession Laura Biagiotti Roma Burberry Body DSQUARED² She Wood Estée Lauder Youth-Dew Pierre Balmain Ambre Gris Hermes Elixir des Merveilles Houbigant Quelques Fleurs Royale Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Lancome Magie Noire Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her