Designeri » F-H » Floral Aldehidic « Grupuri

Caleche Hermes de dama

aldehide
Caleche Hermes de dama Imagini Caleche Hermes de dama Imagini Caleche Hermes de dama Imagini Caleche Hermes de dama Imagini Caleche Hermes de dama Imagini

Caleche de Hermes este un parfum Floral Aldehidic de dama. Caleche a fost lansat in 1961. Creatorul acestui parfum este Guy Robert. Notele de varf sunt aldehide, chiparos, floare de portocal, mandarina, neroli, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt stanjenel, gardenie, iasomie, ylang-ylang, lacramioare si trandafir; Notele de baza sunt lemn de santal, boabe de tonka, ambra, mosc, lichen, vetiver si cedru.

aldehide chiparos floare de portocal mandarina neroli bergamot lamaie

stanjenel gardenie iasomie ylang-ylang lacramioare trandafir

lemn de santal boabe de tonka ambra mosc lichen vetiver cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Caleche by Hermes.

Amouage Gold pour Femme
Fleurs de Rocaille

Caleche Recenziile parfumurilor

Se pare ca in ultima vreme incep sa-mi placa aldehidele, de care fugeam ca de dracu' inainte. Citindu-i doar descrierea notelor de mijloc, Caleche ar fi trebuit sa ma puna si el pe fuga, din moment ce nu sunt deloc prietena nici cu gardenia, nici cu ylang-ylang, iar irisii nu prea infloresc pe pielea mea, ci mai degraba mucegaiesc...
Dupa o prima aplicare, m-a intrigat. Dupa a doua testare, mi-a placut. Acum sunt la a treia si deja m-a vrajit.
Sa va spun ca nu discern decat aldehidele, santalul si moscul? Asta-i adevarul, nasul meu are o singura nara, probabil, dar aia e incantata de ce a simtit.
Are un aer fin, de sapun de lux amestecat cu crema, il percep foarte feminin si total neagresiv, l-as purta cu placere.
Chiar daca n-am coc si nici pastelurile nu sunt stilul meu :D

Privit mai din avion seamana cu Chanel No5, insa la o testare mai atenta diferentele se remarca. Nu sunt diferente majore, practic tot aldehidele domina si in Caleche si tot un miros de sapun de lux se distinge din ce in ce mai clar cu trecerea timpului, la fel ca si in Chanel No5, insa ceva imi spune ca parfumul Caleche are un pic mai multa caldura.

Caleche e depasit, nu prea mai aduna aplauze la ora actuala. Exista Kelly Caleche acum, modernul care ii fura show-ul. Hermes ar trebui sa-i reanimeze putin imaginea si lui Caleche, sa-l readuca in prim plan. Uneori o reclama bine ticluita ajuta mult.

Caleche e un floral sofisticat, aristocratic. Un parfum demn, semet, stralucitor, un melanj de flori si note verzi pe un pat de aldehide. Rasinile il mai inveselesc un pic pe final, dandu-i acea latura umana, calda de care ziceam. Miroase a parfum bun. Frumoasa e si trena lui olfactiva, are un siaj puternic care umple camera.

E mirosul acela lasat in urma de o doamna eleganta, imbracata in deux-piece pastel, ingrijita si pieptanata cu coc. Matusa buna care te iubea si-ti vorbea despre Kant in timp ce-ti dadea a doua felie de tort. Mie imi place Caleche, cam tot atat cat imi place si Chanel No5. Nu port des genul asta, dar le apreciez istoria si frumusetea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Hermes Caleche fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Hermes Caleche, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Caleche dupa Hermes. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Caleche de Hermes reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Frederic Malle Iris Poudre Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Memoir Woman Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Tom Ford Noir de Noir Frederic Malle Musc Ravageur Cartier La Panthere Guerlain Shalimar Juliette Has A Gun Lady Vengeance Maison Francis Kurkdjian Absolue Pour le Matin Guerlain L'Instant de Guerlain By Kilian Back to Black Frederic Malle Lipstick Rose Serge Lutens Fourreau Noir Givenchy Pi Carner Barcelona Tardes Guerlain Jardins de Bagatelle