Designeri » F-H » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Kelly Caleche Hermes de dama

Kelly Caleche Hermes de dama

Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini Kelly Caleche Hermes de dama Imagini

Kelly Caleche de Hermes este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Kelly Caleche a fost lansat in 2007. Creatorul acestui parfum este Jean-Claude Ellena. Notele de varf sunt lacramioare, narcisa si grapefruit; notele de mijloc sunt tuberoza, trandafir si mimoza; Notele de baza sunt pielarie si stanjenel. Acest parfum este castigatorul premiului FiFi Award Best National Advertising Campaign / Print 2008.

lacramioare narcisa grapefruit

tuberoza trandafir mimoza

pielarie stanjenel

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Kelly Caleche by Hermes.

Kelly Caleche Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Exista si un mare dezavantaj daca stai toata ziua cu nasul in parfumuri: consecinta e ca-ti antrenezi astfel constant mirosul la fel cum, practicand diverse genuri de sport iti antrenezi anumiti muschi de care habar n-aveai ca exista in corpul tau. Ajungi ca testand des parfumuri sa distingi note ce-ti erau pana atunci ascunse si le percepi la o intensitate mult mai puternica. Si asta nu intodeauna e bine.

Un exemplu clar e relatia mea cu Kelly Caleche care mi-a placut destul de mult atunci cand s-a lansat. Imi parea Alfa si Omega a parfumurilor stilate din mainstream. Imi parea modern, afisa noblete...

Problemele au aparut dupa ce am inceput sa simt tot mai mult nota lui bizara de pielarie pe care initial parca doar o prindeam ca accent nicidecum ca nota dominanta. Toata lumea o simte de altfel si majoritatea o lauda, insa din pacate, si aici apare hiba, nu e vorba despre orice nota de pielarie (nu as include-o in aceeasi categorie cu rafinatele Cuir Amethyst, Bottega, Visa, Cuir Beluga si multe altele), ci e o piele de oaie in curs de prelucrare, cruda, cu blana, carne si unsori pe ea, neavand nimic din mirosul acela suav al unei perechi de manusi fine tinute intr-o poseta Hermes.
Recunosc bine acest iz de piele cruda pentru ca am fost intr-un atelier de croit blanuri al unor prieteni de familie sa-mi ia masurile pentru niste pantaloni de piele si-mi amintesc si azi acel miros intepator.

Apare si in Kelly Caleche leitmotivul citric de grapefruit aromat tipic pentru Hermes de cand J. C. Ellena e parfumierul casei, dar el nu arunca decat un suflu racoritor scurt, urmand apoi sa apara pielaria, iar undeva dedesubtul ei razbat firav niste note florale. Trandafirul e incert, irisul asisderea.

Kelly Caleche pentru mine miroase asadar mult prea animalic, a respiratie calda de miel alb si carliontat.

ala2006
ala2006

Un trandafir suav imbracat in piele si asezat pe un cos plin cu grapefruit. Un parfum fin, suav, frumos, pentru care sunt oprita de nenumarate ori pe strada pentru a i se afla numele.
Un parfum care nu va parasi colectia mea.

Este un parfum frumos, cu miros de pielarie, plus ceva flori, ceva citice si o nota picanta. Mirosul de piele de aici este destul de indraznet, insa per total, parfumul miroase ca o creatie de nisa, miroase scump, distins, elegant. Parfumul nu este neaparat usor de inteles si purtat, dar mie imi place foarte mult. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 9/10

Valentina29
Valentina29

E un parfum senzual!! Miroase a piele dar ... Incanta toate simturile! Il vad purtat de o femeie delicata, care stie sa se imbrace.. E un parfum de zi! Nota 10 plus. Il vreau in colectia mea pentru toata viata.

Adelinasworld
Adelinasworld

Pe Kelly Caleche l-am intalnit acum cativa ani. Am citit ca e parfumul preferat al Amaliei Nastase si am fost curioasa cum e.

Parerile sunt impartite, insa cum mie de regula imi place pielaria in parfumuri, mi-a placut si nota iute si ascutita din Kelly Caleche. Da, este intepatoare, picanta, nu e mirosul clasic de pielarie. Pot spune ca e usor sarata pielea aceasta, dar mie imi place si dupa cateva minute incepe sa se aseze si sa devina pudrata, imbracata in flori.

Notele citrice adauga o gura de aer proaspat parfumului si il fac mai usor de purtat. Trandafirul este atipic, nu e dulceag si cu petale carnoase, e destul de verde, imbobocit, frunzele i se impletesc cu petalele.

Parfumul nu se transforma prea mult pe pielea mea, dar imi place asa cum e. Are siaj moderat, persistenta mare.
Candva se va gasi in colectia mea.

Rheea Oana
Rheea Oana

Pentru mine Kelly Caleche nu a fost dragoste la prima vedere ori prima testare.

Cand l-am mirosit prima data la putin timp dupa lansare nici macar nu l-am bagat in seama , nu-mi placea pielea pe atunci si slava cerului ca gusturile se mai schimba.Si mai mult noroc pe mostre -dupa ce am primit una pe care am terminat-o in timp record mi-am luat si o sticla mare!

Kelly Caleche este piele la cutie!
Incepe cu piele continua cu piele dar se termina moale , e tot piele dar care pe parcurs absoarbe din celelalte elemente.

Este o piele moale amestecata cu trandafir si grepfruit roz care ciudat dar chiar se simte -e foarte natural mirosul-si e usor prafuit! Nota asta usor citrica ajunge pana la notele de baza si mie chiar imi place! Eu alte flori inafara de trandafir si cred ca narcisa nu simt(tuberoza nada lacrimioara nici asa si sincer chiar ma bucur).

Eu ador pana la moarte toate creatiile minimale si liniare ale lui Jean-Claude Ellena.(nu toate ) Nu e un parfum care epateaza , nici acesta nu are un siaj puternic, dar ce are e durata!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Hermes Kelly Caleche fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Hermes Kelly Caleche, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Kelly Caleche dupa Hermes. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Kelly Caleche de Hermes reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her By Kilian Back to Black Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Coco Mademoiselle Bottega Veneta Bottega Veneta Hermes L’Ambre des Merveilles Lorenzo Villoresi Teint de Neige Prada Infusion d'Iris Kenzo Flower by Kenzo Guerlain L'Instant Magic Caron Aimez - Moi Christian Dior Dior Addict Guerlain Shalimar Guerlain Samsara Eau de Parfum Christian Dior Hypnotic Poison Cacharel Gloria Frederic Malle Lipstick Rose Guerlain Insolence Eau de Parfum Hermes 24 Faubourg Christian Dior Midnight Poison