Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

1804 Histoires de Parfums de dama

1804 Histoires de Parfums de dama

tropical
1804 Histoires de Parfums de dama Imagini 1804 Histoires de Parfums de dama Imagini

1804 de Histoires de Parfums este un parfum Oriental Floral de dama. 1804 a fost lansat in 2001. Notele de varf sunt ananas, piersica si gardenie; notele de mijloc sunt iasomie, trandafir, lacramioare, cuisoare si nucsoara; Notele de baza sunt lemn de santal, paciuli, rasina benzoica, vanilie si mosc.

ananas piersica gardenie

iasomie trandafir lacramioare cuisoare nucsoara

lemn de santal paciuli rasina benzoica vanilie mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 1804 by Histoires de Parfums.

1804 Recenziile parfumurilor

ala2006
ala2006

Nefiind amatoare de fructe in parfumuri, am tot amanat sa-l testez pe 1804. Recunosc ca si denumirile alese de aceasta casa de parfumuri nu m-au indemnat, gandindu-ma ca o sa tot intalnesc mirosuri grele, prafuite si coplesitoare.
Ei bine, aici am dat in deschidere de un ananas delicios, surprins foarte realist in ipostaza lui de dullce-acrisor. Mi-as fi dorit sa ramana asa cat mai mult pe piele pentru ca efectiv m-a facut sa zambesc. Incep apoi sa apara celelate note, pe rand aproape, cate un pic din fiecare. Putina piersica, ceva paciuli, o petala de trandafir, o adiere de flori albe, rezultand o combinatie floral-fructata calda, usor cremoasa, cu tenta de ruj care ia amploare pe parcursul dezvoltarii lui. Dar oriental nu il percep deloc.
Parfumul e placut, destul de usor de purtat si imi pare ca are un aer retro care ma face sa-l vad mai bine asortat cu acele rochite din franjuri si ghete fine de piele decat cu pantalonii scriitoarei George Sand.
Siaj mediu, persistenta bunicica.

Un ananas ultrarealistic redat, incalzit de o doza generoasa de paciuli, completat de o piersica zemoasa si mangaiat usor de petalele unui trandafir bordo. Are un aer intepator, condimentat, care ii da o alura usor masculina. Siaj bun, persistenta mare.
Nota mea: 6/10

Un fel de punch de fructe ametitor si imbietor, un parfum vesel ca o petrecere improvizata in aer liber (Impromptu - este si titlul unui film despre George Sand). Nota de ananas este atat de reala incat imi lasa gura apa, iar de ea se lipeste un paciuli cald si intens, deloc amarui. Piersica e rascoapta si rupta-n doua, nota amestecata cu parfumul dulceag de miez de sambure si marzipan. O pulbere intepatoare de cuisoare da un pic de picanterie amestecului. Parfumul este dedicat scriitoarei George Sand si cred ca, prin latura nonsalanta si romantica a compozitiei i-a fost redata fidel personalitatea scriitoarei. Plus ca este definitiv un parfum unisex, or ea purta doar costume barbatesti si calarea ca o amazoana. Istoria se impleteste cu arta parfumeriei intr-un mod indraznet si irezistibil.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Histoires de Parfums 1804 fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Histoires de Parfums 1804, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 1804 dupa Histoires de Parfums. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 1804 de Histoires de Parfums reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Panouge Isabey La Route d'Emeraude Panouge Isabey Gardenia Frederic Malle Musc Ravageur Rance 1795 Pres de Toi Frederic Malle Dans Tes Bras J.F. Schwarzlose Berlin Fetisch Byredo Bal d'Afrique Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle En Passant Puredistance Opardu Teo Cabanel Alahine The Different Company Sublime Balkiss LM Parfums Ultimate Seduction Tom Ford Champaca Absolute Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Precious Oud Parfumerie Generale PG05 L'Eau de Circe Jul et Mad Paris Néa Divine L'Infante Salvatore Ferragamo Golden Acacia By Kilian Back to Black