Designeri » F-H » « Grupuri

1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama

1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama

1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama Imagini 1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama Imagini 1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama Imagini 1889 Moulin Rouge Histoires de Parfums de dama Imagini

1889 Moulin Rouge de Histoires de Parfums este un parfum de dama. 1889 Moulin Rouge a fost lansat in 2010. Notele de varf sunt scortisoara, prune si mandarina; notele de mijloc sunt pelin si tinctura de trandafiri; Notele de baza sunt mosc, stanjenel si paciuli.

scortisoara prune mandarina

pelin tinctura de trandafiri

mosc stanjenel paciuli

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 1889 Moulin Rouge by Histoires de Parfums.

Iris 39

1889 Moulin Rouge Recenziile parfumurilor

mimifatale
mimifatale

Detest acest parfum, intr-adevar miroase a make-up ranced si a lumanari, dar ma depaseste cum poate placea cuiva asa ceva. Cumparatul orbeste de parfumuri - mai ales unul scump ca acesta - este o prostie colosala!
Daca doreste careva, schimb cu mare placere (si usurare!) o sticla de 120 ml minus 3 pufuri.

andrasb
andrasb

Wow! Miros de make-up (usor ranced, "natural" ca radacina de iris abia scoasa din pamant, nu chimicalele de azi) mixat cu alcool (de prune) categoria I, chiar ca reflecta atmosfera din Moulin Rouge de la sfarsitul secolului al XIX-lea. Pelinul cred ca simbolizeaza absintul care se facea din el si care a distrus multe suflete si trupuri in Montmartre-ul de altadata, pana a fost interzis de autoritati. Un parfum de atmosfera foarte bine facut, poate insoti cu succes orice tablou al lui Toulouse-Lautrec. Chapeau!

ala2006
ala2006

La mine pruna e vedeta. O pruna mai mult decat coapta ce sta gata sa cada din copac. Iar copacul se gaseste intr-un camp de pelin ce asteapta sa fie cules si pe ici si colo apare voios cate un iris.
Dar irisul dispare brusc intr-un nor de praf ce matura tot acel camp dintr-o frumoasa zi de toamna si m-am trezit aruncata violent in cabina supraaglomerata, cu geamuri mari acoperite de perdele grele de catifea, cu oglinzi imense si neoane ce palpaie anemic din cand in cand.
E un parfum care te face sa visezi cu ochii deschisi. Vezi fetele machiate strident, imbracate in costume minuscule si accesorizate cu tot soiul de paiete si pene colorate. Iar in colt, un domn plictisit cu jobenul in brate si trabucul intre dinti, asteapta...oare ce asteapta?
In toata camera vezi masute de machiaj pline de tot felul de pomezi, pensule, pudriere si sticle de parfum de culoarea chihlimbarului, cu dopul cazut langa ele.
Dupa ore de agitatie, efort, veselie sau lacrimi, pruna si pelinul se imbratiseaza pentru un ultim ramas bun.
Fetele pleaca obosite acasa, intrebandu-se si ele ce asteapta acel domn plictist.
Acum m-am trezit si eu din vis. Inca mai am spectacolul in fata ochilor, dar nu stiu cum sa-l adaptez la realitatea de zi cu zi.

Este un parfum pudrat, cu o usoara tenta dulce, cu miros de boudoir, foarte reusit. Este un iris cu trandafir, ca si note dominante; nu simt deloc paciuli sau pruna; simt evental ceva rasini. Parfumul este extrem de frumos in viziunea mea, imi evoca intr-adevat o cabina de machiaj dintr-un cabaret, are un aer retro foarte interesant! Nu-i gasesc niciun cusur, este perfect echilibrat, fara a fi innecacios, prea dulce sau prea uscat. Siaj moderat, persistenta buna. Nota mea: 9/10

Showul incepe in cateva momente...lumea se aseaza in fotoliile din catifea rosie si trabucurile se aprind. Totul se cufunda in intuneric, tensiunea creste, brichetele se invart intre degete, gulerele devin stramte. In aer pluteste un miros de parfum si tabac. Si absinth. Reflectoarele cu lumina lor rece, alb-albastra se aprind si lumineaza scena, cortina rosie e data in laturi si muzica incepe sa rasune. Apar fetele. Siluetele lor perfecte par sculpturale, sunt trase la unison si danseaza divin, praful sarind sub picioarele lor.

Moulin Rouge se deschide usor ascutit, intepator. Irisul e transparent si fresh, iar in primele clipe nu simt nici o urma de dulceata. In amestecul straveziu al notelor de varf apare o nota aspra de paciuli si portocala amara (imi aminteste putin de sapunul Karma soap de la Lush). Peste un timp ma acomodez cu deschiderea provocatoare si incepe sa-mi placa ce vad...Dansul continua si paharele de absinth sunt din nou umplute, oferind un miros vag de fenicul si anason usor caramelizate, cu un miros stralucitor si invaluitor.

Mi-e imposibil sa disting pruna in el, dar se simte o dulceata fructata anonima care pe parcurs se dezvolta timid pe piele. Nu devine mai dulce de atat. In stadiul asta se indreapta spre final. Cred ca daca nota de anason ar fi mai putin pregnanta, as reusi sa recunosc legendarul miros de ruj cu care mirosul acestui parfum e asociat.

Et voilà! Showul s-a sfarsit, intram in culise, in drydown-ul parfumului si ii descopar nota pudrata, aromata si originala. Sub norii de pudra, sub paiete si strasuri, sub machiajul strident si rujul rubiniu, se ascunde o tanara femeie cu ten proaspat si ochi limpezi, care dupa ce paraseste cabaretul isi racoreste tamplele cu apa de trandafiri. Moulin Rouge isi incheie spectacolul burlesc cu un aer nevinovat de trandafiri inocenti, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 1889 Moulin Rouge dupa Histoires de Parfums. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 1889 Moulin Rouge de Histoires de Parfums reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Lipstick Rose Robert Piguet Alameda Panouge Isabey Gardenia Guerlain Insolence Xerjoff Lira Amouage Dia pour Femme Robert Piguet Fracas Guerlain Jardins de Bagatelle Puredistance Opardu Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Juliette Has A Gun Lady Vengeance Keiko Mecheri Loukhoum Serge Lutens Fourreau Noir Serge Lutens La Fille de Berlin Frederic Malle En Passant Cartier La Panthere