Designeri » F-H » Floral « Grupuri

Quelques Fleurs l`Original Houbigant de dama

Quelques Fleurs l`Original Houbigant de dama

Quelques Fleurs l`Original Houbigant de dama Imagini Quelques Fleurs l`Original Houbigant de dama Imagini

Quelques Fleurs l`Original de Houbigant este un parfum Floral de dama. Quelques Fleurs l`Original a fost lansat in 1913. Creatorul acestui parfum este Robert Bienaime. Notele de varf sunt floare de portocal, note verzi, tarhon, bergamot, lamaie si citrice; notele de mijloc sunt garoafa, tuberoza, orhidee, liliac, radacina de stanjenel, iasomie, heliotrop, ylang-ylang, lacramioare, trandafir, violeta si stanjenel; Notele de baza sunt lemn de santal, boabe de tonka, ambra, mosc, zibeta, lichen, miere si vanilie.

floare de portocal note verzi tarhon bergamot lamaie citrice

garoafa tuberoza orhidee liliac radacina de stanjenel iasomie heliotrop ylang-ylang lacramioare trandafir violeta stanjenel

lemn de santal boabe de tonka ambra mosc zibeta lichen miere vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Quelques Fleurs l`Original by Houbigant.

Antonia

Quelques Fleurs l`Original Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Pana sa citesc si recenzia Herthei am crezut ca nasul ma minte si ca nu pot sa percep/pricep ru delicatețea acestui parfum. Am sesizat inca de la prima nota ceva ce îmi displace total. Un iz sapunos-aldehidic. Tuberoza , iasomia si notele asa-zise verzi nu fac echipa buna pentru mine. Este vintage si exact cum spunea Hertha, recomandabil iubitoarelor de Chanel 5. Este a doua încercare. Alta nu mai primeste de la mine. 300 de ingrediente? Prea multe? Nu si daca nu te orbesc! Nu-mi place ! Ma ustura ochii, ma doare capul si nasul imi trimite impulsuri agresive catre creier.
Debutul este verde si dureaza putin. Intra in forta tuberoza, iasomia si impreuna cu începutul creează senzația de sapun...ieftin. Simt lichen ca si in Mitsouko, dar acolo e
ste altfel. Aici nu e concentrat. E pe fundal si asta il face si mai sapunos. Nu pot vorbi despre locație sau purtatoare. Prezintă riscuri majore de huiduieli. Noooo way!
EDIT: După toate țipetele in cor ale florilor de mai sus apare un dry down purtabil, insa este doar un skin scent...nu înțeleg cum poate sa treaca de la concert in aer liber la muzica de camera. ...
Chiar nu l-as achiziționa niciodată! Ma intreb daca reusesc sa termin mostra oficiala pe care o am. ..

Addict
Addict

Am pus 2 picături pe mană,am mirosit și mi-am spus:"Vintage...n-o să-mi placă!".Presată de timp,am mai adaugat 3-4 picături pe ici,pe colo...și conform zicalei "Ori la bal,ori la spital",am plecat la cumpărături.
Rușine mie,acest parfum merită mult mai mult!
Poate pt. că am pus foarte puțin,cu picătura,dar...nici urmă de vintage!Parfumul s-a deschis și m-a învăluit atat de frumos cu garoafă,iasomie,lăcrămioare(mai mult n-am detectat!).Finalul este și mai frumos,cu miere,santal,mosc și vanilie,care domină florile,dar nu le fac să dispară!
Este un parfum elegant,dar îngăduitor...îl văd purtat și la o tinută de zi,mai deosebită,pentru că e păcat să-l scoti doar rareori din cutie!

Este un parfum floral-sapunos, creat in stilul anilor 1920. Cu toate astea, nu este rau deloc, trebuie doar sa fi familiarizat cu parfumurile vintage ca sa il poti purta cu usurinta! Nu este strident, este usor pudrat, cu miros proeminent de garoafe, liliac si iris. Daca la inceput este destul de aspru, mai tarziu se indulceste putin, cand apare o nota de miere si ceva vanilie. Are siaj frumos si persistenta grozava!
Este un parfum deosebit de elegant, ce se preteaza tinutelor de gala.
Nota mea: 8/10

cris b
cris b

Este cel mai fin,rafinat,elegant parfum pe care l am avut pana azi!

Quelques Fleurs l`Original by Houbigant 3.63 out of 5 based on 10 ratings and 4 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Houbigant Quelques Fleurs l`Original fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Houbigant Quelques Fleurs l`Original, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Quelques Fleurs l`Original dupa Houbigant. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Quelques Fleurs l`Original de Houbigant reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Cartier Baiser Vole Amouage Memoir Woman Robert Piguet Fracas Houbigant Orangers en Fleurs Yves Rocher Lilas Mauve Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge Serge Lutens Nuit de Cellophane Cartier Must de Cartier Serge Lutens Datura Noir Cartier La Panthere Boucheron Boucheron Juliette Has A Gun Lady Vengeance Bottega Veneta Bottega Veneta Houbigant Quelques Fleurs Royale Panouge Isabey Gardenia Amouage The Library Collection Opus III Stella McCartney Stella Givenchy Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Molinard Habanita Eau de Parfum Viktor&Rolf Spicebomb