Designeri » F-H » Oriental Floral « Grupuri

Raffinee Houbigant de dama

Raffinee Houbigant de dama

Raffinee de Houbigant este un parfum Oriental Floral de dama. Raffinee a fost lansat in 1982. Notele de varf sunt garoafa, floare de portocal, prune, salvie, iasomie, lamaie, bergamot si trandafir; notele de mijloc sunt mimoza, tuberoza, boabe de tonka, orhidee, osmanthus, radacina de stanjenel, zambila si ylang-ylang; Notele de baza sunt condimente, chiparos, lemn de santal, scortisoara, mosc, vanilie, vetiver si tamaie.

garoafa floare de portocal prune salvie iasomie lamaie bergamot trandafir

mimoza tuberoza boabe de tonka orhidee osmanthus radacina de stanjenel zambila ylang-ylang

condimente chiparos lemn de santal scortisoara mosc vanilie vetiver tamaie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Raffinee by Houbigant.

Raffinee Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Clasic intr-adevar. Il gasesc in stilul Opium sau Le baiser du Dragon, dar mai firav decat Youth Dew.
Este clar un parfum cu aer optzecist, nu stiu cat de purtabil, caci are un amalagam de chestii in el. In speta o garoafa. Rosie ca in imaginea de mai sus.
Debutul este tot floral...simti intr-adevar o nota fructata...dar tine putin... asa ca nu te speria! Nuuuuuu! ramane tot in sfera aceea de parfumuri grele.
Nu este aerist deloc. Are o tenta pudrata si nici nu ma mir, avand in vedere ca o garoafa si o zambila si niste acorduri condimentate nu cred ca pot rezulta altceva.
Per total nu este urat, dar eu nu l-as purta.
Spre final devine destul de dulce. Este feminin, insa...
Purtatoarea: cred ca are o varsta la care poarta cu nonsalanta fusta 3/4, geanta lacuita bej(patrata) si palarie. Evident deux pieces...dar...circula cu metroul.
Locatia: Nu in metrou.
Parfumul NU este urat. Este doar greu de asortat la zilele noastre.

Un parfum clasic, aspru, insa deloc urat, cu note florale (in special garoafa), condimente (si note lemnoase) si un strop de aldehide (desi nu le vad listate, le simt in mod clar!). Parfumul are si un usor iz sapunos-pudrat, caracteristic parfumurilor vintage, insa acesta nu deranjeaza, ci da distinctie. Nu simt tamaia, desi mi-ar placea. Parfumul este deci usor aspru, nu este destinat firavelor, are si siaj si persistenta foarte bune, deci nu ai cum sa ramai ascunsa purtand acest parfum, dimpotriva :) Parfumul este pentru amatorii genului clasic! Nota mea: 6/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Houbigant Raffinee fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Houbigant Raffinee, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Raffinee dupa Houbigant. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Raffinee de Houbigant reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Floral
Guerlain Chamade Calvin Klein Obsession Night Woman Benetton Paradiso Inferno Woman Marc Jacobs Essence Ulric de Varens Varens essentiel Musc Provocant Avon Far Away Dreams Tesori d`Oriente Orchidea della Cina DSH Perfumes Madonna Lily DSH Perfumes Route d'Iris Rasasi Samia Detaille Alizee Gai Mattiolo That's Amore Kisses XXX