Designeri » F-H » Aromatic Fructat « Grupuri

Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex

Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex

Vreau: 1

tropical
Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex Imagini Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex Imagini Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex Imagini Manguier Metisse Huitieme Art Parfums unisex Imagini

Manguier Metisse de Huitieme Art Parfums este un parfum Aromatic Fructat unisex. Manguier Metisse a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Pierre Guillaume. Parfumul prezinta note fructate, mango, ceai, zahar, frangipani, note lemnoase si note pudrate.

note fructate mango ceai zahar frangipani note lemnoase note pudrate

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Manguier Metisse by Huitieme Art Parfums.

Manguier Metisse Recenziile parfumurilor

Parfumurile acestei case observ ca au siaj foartedelicat si... din start pentru mine acesta este un mare minus. Mi-a placut Poudre de Riz, dar... este foarte efemer, se simte doar la nivelul pielii si tine vreo 3 ore.
Parfumul de fata se vrea un exotic insa... din punctul meu de vedere nu prea reuseste... mi-ar fi placut sa simt fructul de mango, asa cum este el, suculent, insa tot ce simt se rezuma la un frangipani uscat si usor plasticat, cu un miros dulceag si destul de lipsit de aer. N-am reusit sa ii descopar frumusetea... poate nasul meu este de vina.
Siaj redus, persistenta moderata. Evaluare: 6/10

Pierre…Pierre…frumusete de barbat si parfumier talentat! Inca o data cad in admiratia iscusintei cu care numai el stie sa imbine aromele. A facut si de aceasta data dintr-o mana de ingrediente o capodopera complexa.
Manguier Métisse este primul parfum pe care il testez si savurez din linia noua Huitième Art a carei nume a fost inspirat de ideea criticului Octavian Coifan care numeste parfumeria "cea de-a 8-a arta".

Dupa cum unii bine stiti imi plac mult parfumurile sugestive, exotice si gurmande, iar Mango Métisse intruneste toate aceste calitati si chiar adauga unele noi. Mai este pe de-asupra si extrem de natural deoarece pentru Huitième Art autorul lor si-a propus crearea unor parfumuri dedicate unor note individuale cat mai naturale posibil, adevarate fotocopii ale reprezentatelelor lor din natura. Parfumierul alege de aceasta data fructul mango si il reprezinta din toate unghiurile surprinzandu-i fatetele savuroase, iar restul de ingrediente, putine la numar si complementare ca miros cu nota dominanta, nu fac decat sa-i sublinieze fiecare latura. Si cand Pierre isi pune in gand sa te seduca nu prea are egalitate.

Parfumul incepe cu un mango auriu degustat alaturi de o ceasca de ceai verde. Este multa prospetime in debut, o aroma fina si fructata, usoara si deconectanta. Nu este micul dejun obisnuit, esti intr-un loc nou, departe de casa si responsabilitati…poate undeva pe o insula? Insula aceea la care te gandesti cand ai o zi grea.

In curand vin si delicatele flori de frangipani vesele si cremoase, undeva la mijlocul dintre citric si floral si totul capata o noua dimensiune cand apar vanilia, pudra si zaharul amintindu-mi pe final de parfumul Milk de Ava Lux, un fel de varianta Fruitty Milk :). Siajul e cu cantec, aici pierde din puncte caci e cam slab, dar macar de cate ori ma misc simt "undele licorii magice", deci nu m-a parasit dupa cele 4 ore de la aplicare.

Oricum…dulce e, bun e, asa ca il vreau. Am zis!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Huitieme Art Parfums Manguier Metisse fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Huitieme Art Parfums Manguier Metisse, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Manguier Metisse dupa Huitieme Art Parfums. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Manguier Metisse de Huitieme Art Parfums reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Aromatic Fructat
Givenchy Insense Ultramarine Beach Boy Benetton Energy Man Gap The Lover Baldinini Baldinini Man Reminiscence Sol La Susanne Lang Sula Champagne Sugar CB I Hate Perfume Gathering Apples Mirato Malizia Bon Bons Cherry Up Mirato Malizia Bon Bons Melody Love & Toast Clementine Crush Lubin Figaro Demeter Fragrance Badtz-Maru