Designeri » I-K » Floral Verde « Grupuri

Iris de Nuit James Heeley unisex

Iris de Nuit James Heeley unisex

Iris de Nuit de James Heeley este un parfum Floral Verde unisex. Notele de varf sunt aglica si ambretta (nalba de mosc); notele de mijloc sunt violeta, stanjenel si seminte de morcov; Notele de baza sunt ambra si cedru de Virginia.

aglica ambretta (nalba de mosc)

violeta stanjenel seminte de morcov

ambra cedru de Virginia

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Iris de Nuit by James Heeley.

Pentachords White

Iris de Nuit Recenziile parfumurilor

Iris de nuit imi pare un parfum melancolic. Este un iris cu o violeta dulceaga si semintele de morcov, care creeaza un iz usor picant. Parfumul este pudrat, fara doar si poate, dar si destul de uscat. Nu este un iris precum cel din Infusion d Iris de la Prada, este mai degraba prafos si intunecat. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

dona60
dona60

Iris de Nuit este atat de special si romantic,primele acorduri sunt realistic de dulci,le aseman cu un lichior, probabil de la semintele de morcov ,apoi apare mirosul natural de gradina,,vegetal proaspat ,simt parca seva florilor strivita intre degete ,dulceata mai dispare si de aici incepe partea minunata a parfumului, pe care o iubesc cel mai mult, cand irisul si violeta sunt insotite din umbra de cedru si tamaie.
Cand o sa-l am ma va insoti la opera si teatru ,sa am aproape mirosul usor si natural al gradinii.

nelly_rose
nelly_rose

Un parfum verde, modern si inovativ in care domina irisul, violeta si semintele de morcov si care creeaza o atmosfera magico-misterioasa asa cum spune Hertha, acesta fiind si motivul principal pentru care l-am cumparat, eu nefiind o mare amatoare de parfumuri cu iris in rol principal.
Imi aduce aminte de serile de vara din adolescenta cand citeam pana tarziu in noapte pe balcon si se simtea aroma noptii. El nu miroase ca o gradina noaptea dar in mintea mea recreeaza atmosfera de atunci. N-as zice ca e un parfum nostalgic, nu are atata drama in el dar e emotionant.
In primele ore, cand domina violeta, parfumul mi-a adus aminte instant de poemul acela cu un emir, Noapte de decemvrie de Macedonski. Nu stiu de ce ca nici nu mai tineam minte ca am citit asa ceva si nici nu m-a marcat in mod deosebit.
Uscaciunea prafoasa a irisului e inmuiata de violeta insa nu dispare iar semintele de morcovi intepatoare ii confera forta si banuiesc ca si siaj si persistenta. Eu nu ma omor dupa morcovi si mi-ar fi placut sa nu fie deloc insa probabil ca i-ar fi rapit din farmec. Cedrul de la baza ii confera prospetime si aer. Mai are si ceva care il incalzeste un pic, probabil un strop de ambra, pe care eu nu prea o recunosc cand e in doze mici.
Siajul e mare iar persistenta exceptionala, cel putin 10 ore, incredibil pentru un parfum cu iris. Eu mi-am parfumat si sotul cu el si pot spune ca ii vine bine. Violeta se simte pentru relativ scurt timp, asta daca esti atent s-o distingi, apoi irisul domina scena si imi pare unisex de-a dreptul.
E un parfum cu iris, inedit si de calitate, care merita testat, poate va spune si voua o poveste.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre James Heeley Iris de Nuit fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre James Heeley Iris de Nuit, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Iris de Nuit dupa James Heeley. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Iris de Nuit de James Heeley reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Prada Infusion d'Iris Amouage Honour Woman Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum Guerlain Vol de Nuit Atelier Cologne Vanille Insensee Frederic Malle En Passant Diptyque Philosykos Serge Lutens Chergui Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Shalimar Parfum Initial Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Rose Nacree du Desert Serge Lutens Fourreau Noir Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Guerlain French Kiss Terry de Gunzburg Ombre Mercure Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Alameda Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Insolence