Designeri » I-K » Citric Aromatic « Grupuri

Menthe Fraiche James Heeley unisex

Menthe Fraiche James Heeley unisex

ozonic

Menthe Fraiche de James Heeley este un parfum Citric Aromatic unisex. Notele de varf sunt menta si bergamot; notele de mijloc sunt ceai verde si frezie; Nota de baza este cedru de Virginia.

menta bergamot

ceai verde frezie

cedru de Virginia

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Menthe Fraiche by James Heeley.

Menthe Fraiche Recenziile parfumurilor

maril
maril

Ce parfum frumos! Cat poate sa imi placa! Imi place menta in parfumuri, iar aici este atat de fidel mirosul mentei proaspat rupte din gradina!
Este extraordinar de fresh, racoros, mentolat, imi vine sa-l beau. Este perfect pentru zilele caniculare, te racoreste pe loc.
Mi-ar fi placut sa persiste mai mult si siajul sa fie mai putin slab.
In rest, numai de bine!

Raul
Raul

Racoarea verii

Pentru iubitorii mentei: aceasta creatie olfactiva reda cea mai frumoasa menta pe care o puteti gasi in parfumerie, la momentul 2016 !

Da, am spus-o de la inceput. Parfumul a reusit inca din primele secunde sa ma trimita cu gandul la copilarie. Chiar in timp ce scriu aceasta recenzie port parfumul la incheieturile mainilor. Dintr-o data ma aflu in gradina strabunicii, vara, strangand intr-o palma izma creata (Mentha Crispa), iar in cealalta menta (Mentha Piperita). Duc palmele la nas. Frunzele proaspat strivite se amesteca in aerul de afara, imbracandu-ma intr- un val de racoare si prospetime. Menta are rolul dominant, in detrimentul izmei crete.

Cateva zeci de minute mai tarziu, Menthe Fraiche evolueaza spre un ceai a carui aroma proaspata ma binedispune. Cartier Roadster si Geranium pour Monsieur (vezi recenzia ce i-am facut-o) sunt parfumuri in care se intalneste menta, dar mult mai complexe. Creatia olfactiva oferita de James Heeley se axeaza doar pe prospetimea mentei care fascineaza prin autenticitate, transparenta si simplitate.

Merita luat in calcul faptul ca, in general, parfumurile fresh nu au o persistenta indelungata, iar siajul este usor sau moderat. Cu atat mai mult cele mentionate anterior se aplica vara, cand temperaturile ridicate accelereaza fenomenul de evaporare. Totusi, sa nu dai bir cu fugitii ! Testeaza-l ! Longevitatea este medie. Desi are un siaj delicat, atunci cand este cald doresti sa tii racoarea doar pentru tine.

Menthe Fraiche poate fi asortat unei tinute pentru plaja, mergand pana la costum si cravata. El straluceste vara, primavara sau oricand simti ca temperatura creste. Mare atentie totusi: nu se administreaza in caz de febra sau insolatie. :)

Ce ofera aceasta capodopera a parfumurilor fresh ? Ma rezum la cateva cuvinte: RACOARE si POFTA de VIATA.

Longevitate: 3-5 ore
Siaj: delicat
Nota: 9.5/10

Chapeau James Heeley !

Imi place mult cum e lucrat. Un parfum unisex foarte racoros cu miros de ceai de menta servit cu lamaie si gheata. Incepe usor amarui de la bergamota, apoi prinde un miros vioi si aproape efervescent de menta si de aici incolo nu se mai transforma. Are temperament si rezista impresionant de mult pentru un parfum fresh, dar siajul e delicat, doar pentru cel care-l poarta. Emana un rafinament nobil pe care nu toate parfumurile de vara il poseda.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre James Heeley Menthe Fraiche fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre James Heeley Menthe Fraiche, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Menthe Fraiche dupa James Heeley. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Menthe Fraiche de James Heeley reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

MDCI Parfums Invasion Barbare Frederic Malle Lipstick Rose Montale Chocolate Greedy Hermes Concentre d`Orange Verte Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Musc Ravageur Tom Ford Noir de Noir By Kilian Back to Black Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Geranium Pour Monsieur Penhaligon`s Violetta Hermes Hiris Masque Russian Tea Profumum Roma Alba Guerlain Spiritueuse Double Vanille Frederic Malle En Passant Carner Barcelona Tardes Terry de Gunzburg Ombre Mercure Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin