Designeri » I-K » Floral « Grupuri

Ombre Rose L'Original Jean Charles Brosseau de dama

Ombre Rose L'Original Jean Charles Brosseau de dama

Ombre Rose L'Original Jean Charles Brosseau de dama Imagini Ombre Rose L'Original Jean Charles Brosseau de dama Imagini Ombre Rose L'Original Jean Charles Brosseau de dama Imagini

Ombre Rose L'Original de Jean Charles Brosseau este un parfum Floral de dama. Ombre Rose L'Original a fost lansat in 1981. Creatorul acestui parfum este Francoise Caron. Notele de varf sunt aldehide, piersica, lemn de trandafir brazilian si muscata; notele de mijloc sunt lemn de santal, radacina de stanjenel, vetiver, ylang-ylang, lacramioare, cedru si trandafir; Notele de baza sunt miere, stanjenel, boabe de tonka, scortisoara, mosc, vanilie si heliotrop.

aldehide piersica lemn de trandafir brazilian muscata

lemn de santal radacina de stanjenel vetiver ylang-ylang lacramioare cedru trandafir

miere stanjenel boabe de tonka scortisoara mosc vanilie heliotrop

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ombre Rose L'Original by Jean Charles Brosseau.

Powder Flowers
Teint de Neige

Ombre Rose L'Original Recenziile parfumurilor

Love at first sniff. Fiindca e pudrat si are mosc... dar nu numai din cauza asta.
Pe mine nu se deschide cu aldehide, ci direct cremos. Simt iris, santal si un trandafir suav. Bineinteles, si mult mosc.Persista vreo 6 ore, fara probleme.
Imi evoca o crinolina si un corsaj de un roz prafuit, din care rasar umeri rotunzi. Absolut deloc genul meu, din descriere. Si totusi, parfumul acesta se lipeste de sufletul meu intr-un mod greu de inteles si de descris. Parca m-ar purta in timp, spre vremurile in care aveam ghiocei in inima, nu pe tample. E o imagine blurata, alb-negru, a unei primaveri pe jumatate uitate. E o nostalgie cu clinchet de menuet a unei foste "eu". E o caldura pe care o credeam demult inecata in lemnosul actual. E ceva ce-mi vorbeste despre o amintire pe care n-am trait-o niciodata, sau poate doar am uitat-o...
E frumos. E un crampei din suflet. Atat.

maeda
maeda

Prima dată când am încercat Ombre Rose, mi s-a părut că miroase precum crema Nivea. De atunci, l-am mai încercat de câteva ori, și, din fericire, această părere s-a schimbat. Ombre Rose este un pudrat frumos,dulceag, curat, cremos, delicat, cald, feminin. Nu știu de ce îmi este așa greu să identific notele: simt mosc, ceva miere, niște note lemnoase și condimente; trandafirul nu îl simt deloc. Persistența este bună, dar ca siaj este foarte delicat.

Ce au in comun Villoresi Teint de Neige, Frederic Malle Lipstick Rose, Chloe Love, Histoires de Parfums Moulin Rouge si Brosseau Ombre Rose? Mirosul de make-up. Pudra, rujuri, crema si pomezi. Curios este ca fiecare din ele evoca mirosul din jurul masutei de machiaj intr-un mod diferit, astfel ca, daca iti plac parfumurile super feminine, cochete si pudrate merita sa le incerci pe toate.

Ombre Rose e cel mai vechi dintre ele. E diferit de tot ce s-a produs pana la el si precursorul celor enumerate mai sus. Miroase foarte gingas a trandafiri insa nu este un soliflor. Dincolo de trandafir se simt diverse arome dulci-lemnoase care il ajuta sa devina complex. Pe de o parte contine note pure si curate (iris, lacramioare, trandafir) iar pe de alta parte note dulci de heliotrop si miere. Ca o pudra cosmetica aplicata pe o piele proaspat spalata cu sapun de trandafiri. Este disponibil in diverse concentratii, al meu e edt si mi se pare suficient de persistent (5-6 ore pe piele, pe haine tine pana le spal).

Spre deosebire de modernele interpretari de miros de make-up, Ombre Rose in schimb nu e deloc sexy. E...inocent si timid, dar eu privesc aspectul asta ca pe un atu.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ombre Rose L'Original dupa Jean Charles Brosseau. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ombre Rose L'Original de Jean Charles Brosseau reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Jardins de Bagatelle Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Juliette Has A Gun Lady Vengeance Bottega Veneta Bottega Veneta The Different Company Sublime Balkiss Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Frederic Malle Lipstick Rose Frederic Malle Musc Ravageur Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Terry de Gunzburg Ombre Mercure Chanel Chanel N°5 Hermes L’Ambre des Merveilles Frederic Malle Carnal Flower Amouage Memoir Woman Guerlain My Insolence Tom Ford Noir de Noir Christian Dior Dune