Designeri » I-K » Oriental « Grupuri

Bal a Versailles Jean Desprez de dama

Bal a Versailles Jean Desprez de dama

Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini Bal a Versailles Jean Desprez de dama Imagini

Bal a Versailles de Jean Desprez este un parfum Oriental de dama. Bal a Versailles a fost lansat in 1962. Creatorul acestui parfum este Jean Desprez. Notele de varf sunt rozmarin, floare de portocal, mandarina, cassia, iasomie, trandafir, neroli, bergamot, trabdafir bulgaresc si lamaie; notele de mijloc sunt lemn de santal, paciuli, liliac, radacina de stanjenel, vetiver, ylang-ylang, lacramioare si pielarie; Notele de baza sunt balsam Tolu, ambra, mosc, rasina benzoica, zibeta, vanilie, cedru si rasini.

rozmarin floare de portocal mandarina cassia iasomie trandafir neroli bergamot trabdafir bulgaresc lamaie

lemn de santal paciuli liliac radacina de stanjenel vetiver ylang-ylang lacramioare pielarie

balsam Tolu ambra mosc rasina benzoica zibeta vanilie cedru rasini

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Bal a Versailles by Jean Desprez.

Antaeus
Oscar

Bal a Versailles Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Urc in graba plina de emotie scarile cu balustrade din fier forjat ale blocului de sec. 19 de pe o straduta centrala din Paris. Liftul vechi cu usa grea lucrata din ornamente metalice e stricat cine stie de cat timp…Afara e canicula, dar in casa scarii e bine si racoare. La etajul 1 e liniste, la 2 se aude din spatele usii un pian. La 3 o femeie are o discutie telefonica aprinsa. La 4 se aud oale si miroase a mancare. Ajung la 5.

De cand am iesit din masina tin strans in mana brelocul cu pompon rosu. Au trecut atatia ani de cand am fost ultima oara in locuinta matusii. Ea a plecat demult si totul a ramas inchis de atunci in urma ei. Nimeni n-a mutat un ac. Totul e cum a fost. Doar ea lipseste. Imping usa si caut intrerupatorul. Inauntru e intuneric, obloanele sunt trase peste tot. Deschid pe rand ferestrele pline de paienjenis lasand sa intre aerul si lumina. Peste cateva acoperisuri se zareste varful Turnului Eiffel. In fascicolul de lumina danseaza acum vesel particule de praf. In jur tacere, totul pare incremenit.

Rafturi cu carti si fotografii. Ea tanara. Ea geniala in rolul Luciei di Lammermoor la Palais Garnier. Ea si el mai batrani in Lausanne `84. Cu noi la o masa de Craciun - ce mica eram! Vitrina cu portelanuri si raritati. De ce nu a folosit niciodata setul acesta? Mereu bea din aceeasi cana grosolana…Pe covor sunt cateva teancuri de revistele de moda. M-as aseza sa le rasfoiesc, dar pe canapea praful e de un deget de nu se mai vede bine culoarea olive inchis a tapiteriei de plus. Pe scrinul lasat deschis printre diverse obiecte observ cateva scrisori legate cu o panglica albastra. Probabil poemele ei scrise vara in curte la Nisa. Deschid dulapul masiv din stejar negru lacuit. Sus cateva palarii si baticuri colorate. Isi aranja cu o perfectiune imposibila tinutele, mereu asortata ca la carte dupa cum impunea moda pe atunci. Rochii elegante, unele chiar pestrit colorate - ea avea un soi de neinduplecare in caracter, dar abia de-ti dadeai seama de lucrul asta la prima intalnire. Dulapul miroase a vechi, a naftalina statuta. Cateva paltoane au pe umeri lavanda sfaramata, probabil s-a varsat un saculet candva…Tot sus intre batiste vad doua sapunuri de trandafiri invelite in hartie fina. Ma indrept spre masuta de machiaj. Oglinda e matuita de vreme de abia te vezi prin ea. In rama oglinzii e o poza cu mine si Maxime, nepotii ei preferati in fata la Notre Dame mancand inghetata. Printre alte obiecte pe masuta e o perie din argint cu monograma si o caseta cu bijuterii. Ma uit in ea si o miros, nu stiu de ce. Poate sa-mi aduc aminte de mirosul ei cand ma saruta? Siragurile de perle miros acum usor metalic, nu a parfum. Rujuri vechi Dior, preferatele ei in nuante tari de rosu. Clestisorul pentru gene. Si sticluta de parfum. Acelasi, unicul, de neinlocuit. Femeia asta a purtat numai Bal a Versailles de cand a fost lansat. Imi povestea ca intai i-a placut Shalimar, dar cu varsta "treci pe parfumuri mai grele, scumpa mea".

Bal a Versailles e o capsula a timpului. Greu ar tine piept creatiilor contemporane la un ipotetic concurs. Pentru ca lumea se schimba, moda trece, gusturile se modifica si ele. Shalimar se pare ca a gasit secretul tineretii vesnice, altele in schimb nu. Nu gasesc in viata mea alt context de a purta Bal a Versailles decat atunci cand ma copleseste melancolia si ma gandesc la frumusetile trecutului. Pe care nici macar nu l-am trait, atat de indepartat e! Dar pentru mine vremea parfumurilor incarcate, pline de pasiune, in care florile impreuna cu rasinile si notele animalice formeaza acel miros de PARFUM, ramane totusi un reper important. Mirosind Bal a Versailles am senzatia ca admir un tablu renascentist intr-un muzeu. Nu ca azi nu s-ar crea parfumuri cu iz greu, animalic. Mazzolari Lui, L`Ombre Fauve, Absolue pour le Soir de exemplu. Dar schimbarea e la nivel de amestec, pe langa restrictionarile IFRA. Bal a Versailles e vechi si impacheteaza nota de zibeta in flori nenumarate, in note verzi amarui, piele aspra, vetiver scanteietor in special in deschidere si rasini adanci, grele, omogenizate cu lemn de santal cu rezultat onctuos si pe masura ce trec orele tot mai pudrat. Azi preferam notele astea mai dispersate, mai rarefiate, din fiecare cate putin si nu de-odata. Ca asa e cursul firesc al lucrurilor. Modernul de azi va deveni la randul lui peste ani tot un fel de piesa de muzeu, precum Bal a Versailles.

Am avut acest parfum insa... nu l-am putut purta... Este atat de animalic incat... greu imi imaginez vreo femeie purtandu-l in ziua de azi, poate doar cele nonconformiste! Un oriental greu, cu calitati tehnice exceptionale, cremos si usor pudrat, dar cu o nota de animal nadusit, dusa la extrem.
Parfumul imi seamana bine ca miros si ca stil cu Antaeus de la Chanel dar acela este totusi mai putin animalic, deci... mai usor de purtat. Siaj si persistenta foarte bune. Evaluare: 5/10

nelly_rose
nelly_rose

Cu un inceput in forta, animalic, rasinos si bogat in note, parfumul are stilul inceputului de secol 20 avand si o opulenta care, contrar altor pareri, nu ma trimite cu gandul la anii 80. Pare a fi, mai degraba, din familia lui L'Heure Bleue decat din a lui Poison. Parfumul e un melanj usor cremos, usor pudrat, avand o dulceata placuta de la ambra si care-si pierde relativ repede din asprimea de inceput a notelor animalice si rasinoase, accentuand spre sfarsit ceva mai mult vanilia si capatand o aroma de machiaj. E a patra oara cand il testez si prima oara cand am reusit sa-i vad ceva din frumusete.
E un parfum de referinta care merita testat dar cred ca vremea lui a trecut demult si ar fi foarte greu de purtat astazi. Poate ar merge un mic decant pe care sa-l mirosi acasa, din cand in cand, daca chiar iti place.
Intr-un stil similar dar fara notele animalice, mi se pare a fi Daphne de la Comme des garcons, care e si nitel mai modern si mai purtabil.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jean Desprez Bal a Versailles fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jean Desprez Bal a Versailles, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Bal a Versailles dupa Jean Desprez. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Bal a Versailles de Jean Desprez reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Estée Lauder Brasil Dream Prada Prada (Amber) Lalique Encre Noire Pour Elle Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Max Mara Max Mara Serge Lutens Bas de Soie Kenzo L'Eau par Kenzo Dolce&Gabbana The One Yves Rocher So Elixir Yves Saint Laurent Cinema Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Clean Clean Simply Soap Luciano Soprani Luciano Soprani Donna Carla Fracci Carla Fracci Charriol Tourmaline Carla Fracci Odette Korres Heliotrope Ylang Ylang Citron Comptoir Sud Pacifique Aqua Motu Eau de Toilette Lalique Flora Bella Chanel Coco Mademoiselle