Designeri » I-K » Floral « Grupuri

1000 Jean Patou de dama

1000 Jean Patou de dama Imagini 1000 Jean Patou de dama Imagini 1000 Jean Patou de dama Imagini

1000 de Jean Patou este un parfum Floral de dama. 1000 a fost lansat in 1972. Creatorul acestui parfum este Jean Kerleo. Notele de varf sunt osmanthus, violeta si caisa; notele de mijloc sunt iasomie, lacramioare, trandafir si muscata; Notele de baza sunt lemn de santal, paciuli si stejar.

osmanthus violeta caisa

iasomie lacramioare trandafir muscata

lemn de santal paciuli stejar

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 1000 by Jean Patou.

1000 Recenziile parfumurilor

mimifatale
mimifatale

Cel mai elegant si sofisticat parfum pe care il stiu si il am eu si cumva turning point in materie de gust pentru mine.

Inceput aldehidat, miez floral- vag vegetal, nu gasesc ca notele sunt prea usor de distins, mai prinzi ici si colo cate un iz de ceva, dar in ansamblu e un miros clasic de parfum scump.

Pana sa descopar 1000, repudiam genul asta de parfum clasic ca fiind prea auster, potrivit pentru femei > 40 de ani, nu neaparat prea feminin.

Acum ma gandesc ca eram doar o proasta mica, e un parfum clasic pentru ca eleganta e clasica si pur si simplu genul asta de parfumerie inseamna parfumerie adevarata, la mall gasesti nastrusnicii haioase, nostime, dar pana la urma comune, banale.

Dupa acest parfum am facut o pasiune nebuna pentru parfumurile clasice (eu, ani la rand cel mai mare consumator international de Clinique Happy si Gloria cacharel) si pentru casa Jean Patou, care a devenit preferata mea.
Tot ce am de la ei este elegant, diferite versiuni de eleganta :)

Rose_selavie
Rose_selavie

1000 este un exemplu clar de parfumerie clasica lucrata à la francaise pentru o grand damme. Desi mi se pare de o eleganta excesiva si aproape teatrala, am sfarsit prin a-l admira si chiar dori.
Pe de-asupra mai e si capricios caci observ ca-si modifica oarecum firea in functie de locul unde e aplicat: pe haine se transforma cu timpul in sapun floral, iar pe piele devine cremos remarcandu-se parca ceva mai clar zona lemnos-dulce din piramida lui. In plus, si asta inca nu am experimentat dar ma tenteaza, recunosc, cred ca ar da grozav pe blanuri scumpe care l-ar absorbi si modifica perfect, caci acolo, imi imaginez eu, pe firele de fiara baza lui animalica ar straluci cu adevarat. E un ideal parfum de blanita, frate de naftalina cu Magie Noir si Youth Dew.
Creat in urma cu mai bine de 40 de ani de Jean Kerleo care a facut printre altele sapunos-lichenicul Eau de Patou parfumul de suflet al mamei mele, 1000 este ca un vant cald si cu arome fermecatoare ce sufla dinspre trecut.
Cu ingrediente in variante full-size si bine sudate intre ele, 1000 e un mozaic simetric si armonios din 1000 de elemente florale, lemnoase si animalice care, de la distanta formeaza un tot unitar. De-ar fi sa-l compar cu Joy pare mult mai soft, atat in privinta florilor cat si a dozei de zibeta (si nu am decat EDT-ul Joy, nu stiu cat o fi de greu Parfumul!).
Recunosc ca 1000 nu e o surpriza extrem de mare pentru mine, evolueaza destul de previzibil, insa per total parfumul e remarcabil si bine lucrat. Ingredientele ii sunt neindoios de buna calitate, astfel, chiar daca forteaza nota la intensitate, nu pare deloc strident sau deranjant. Egocentric mai degraba. Purtandu-l furi showul altora pe unde mergi, asta e sigur.

Este un parfum pudrat-spicy sau mai degraba cypre-pudrat cu miros in stil clasic, extrem de bine facut. Desigur, nu este usor de purtat, se vede ca e facut prin anii 70, insa pentru doamnele elegante, ce poarta deux-pieces este extrem de reusit! Simt iris, garoafa, lichen, iasomie , si paciuli. Are siaj si persistenta bune. Nota mea: 7/10

EDP Mini 0.33oz
1000 Perfume by Jean Patou, 2.5 oz Eau De Parfum Spray for Women
Jean Patou 1000 by Jean Patou Eau de Parfum Spray 2.5 oz for Women
Jean Patou 1000 by Jean Patou Eau de Parfum Spray 2.5 oz for Women
Eau De Parfum 2.5oz
Jean Patou 1000 by Jean Patou Eau de Parfum Spray 2.5 oz Body Cream 6.7 oz for Women
Jean Patou 1000 Eau De Parfum Spray 75ml 2.5oz
Jean Patou 1000 Eau De Parfum Spray 75ml 2.5oz
NORDSTROM.com
Eau De Parfum
NORDSTROM.com
Eau De Parfum
1000 by Jean Patou Eau de Parfum Jewel Spray

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jean Patou 1000 fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jean Patou 1000, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 1000 dupa Jean Patou. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 1000 de Jean Patou reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Ralph Lauren Glamourous Ghost Ghost Cherish Liz Claiborne Curve Soul Vintage Christian Dior Lily Matthew Williamson Matthew Williamson Sheer Pupa Very Flower Orchidea Christian Tortu Christian Tortu Eau de Toilette Christina Aguilera X Pose Passion Aloha Beauty Red Hibiscus Juicy Couture Peace, Love and Juicy Couture Principessa Beauty Isolina Romane Vida Tiger Lily