Designeri » I-K » Oriental Fougere « Grupuri

L`Art de la Guerre Jovoy Paris unisex

L`Art de la Guerre Jovoy Paris unisex

ierbos

L`Art de la Guerre de Jovoy Paris este un parfum Oriental Fougere unisex. Acesta este un parfum nou L`Art de la Guerre a fost lansat in 2014. Creatorul acestui parfum este Vanina Muracciole. Notele de varf sunt bergamot, mar verde si rabarbar; notele de mijloc sunt lavanda, imortela, nucsoara si frunza de violeta; Notele de baza sunt paciuli, lemn de santal, pielarie, lichen si labdanum.

bergamot mar verde rabarbar

lavanda imortela nucsoara frunza de violeta

paciuli lemn de santal pielarie lichen labdanum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about L`Art de la Guerre by Jovoy Paris.

Cuir

L`Art de la Guerre Recenziile parfumurilor

andrasb
andrasb

Intrigata de recenzia lui Rose, am scotocit dupa mica mostra de L'art de la guerre, pentru ca il testasem candva in primavara, dar nu-mi aminteam asa o poveste despre piele, nota pe care o iubesc si o caut in parfumerie. Mi se intampla rar sa nu simt imediat nota de piele si acesta este unul din cazuri. In deschidere m-au izbit fructele (bergamota, mar verde - dar cam salbatic) si apoi a aparut lavanda, dincolo de care marturisesc ca nu simt mare lucru. Pielea poate fi acolo, ascunsa undeva de nasul meu dornic s-o gaseasca... pentru ca inspre drydown simt foarte clar patchouli si condimente. Desi este clasat ca unisex, eu il simt masculin prin excelenta,dar nu ramane printre preferintele mele in materie de parfumuri masculine. Dintre doamne, poate vreo amazoana dornica de intreceri cavaleresti sa il poarte confortabil.

Rose_selavie
Rose_selavie

"To survive war you gotta become war" (Rambo). :))))) Cu alte cuvinte sa-i pot supravietui parfumului L`art de la Guerre trebuie sa-i accept notele desi nu sunt din armata mea de favorite.

Stii cum e in filmele alea SF/Fantasy cand eroul principal descopera poarta timpului si calatoreste in trecut? In scenariul propus de Jovoy, eu, total din alt film, imbracata in jeansi, hanorac de ploaie si cizme de cauciuc cu buline ma pomenesc pe un teren strain urmarind cum evolueaza o batalie istorica. Poate sunt chiar la Waterloo. Ploua mocaneste. In goana salbatica a cavaleriei iarba e macinata sub copite si devine mocirla. E o zi gri si rece, foarte rece. Ciocnirea e puternica si totul prinde o cromatica de argintiu scanteietor, de verde, de gri plumburiu si...rosu. Intorc capul, inchid ochii, repet in gand ca e doar un parfum. Cand ma uit din nou in jur e liniste, totul s-a risipit in ceata...campul vast e gol si batut de vant, ca o scena de pe care au disparut actorii.
Previzibil, L`art de la Guerre povesteste razboiul prin alaturarea unor arome picante contrastante, aspre, ascutite. Se mentine o tensiune in el, o incordare care ar putea simboliza intr-adevar o lupta, asadar aplauze pentru Vanina Muracciole pentru alegerea notelor si felul in care le-a impletit ca pe o armura puternica. M-am uitat ce a mai creat si intamplarea face sa am un travel din parfumul facut tot de ea, Cuir de la Galion. Ei, se simte ca are deja un stil si o preferinta in ceea ce priveste pielea. Si acela este tot despre o piele ierboasa si ascutita, efect cauzat de asezarea ei pe acelasi camp de lupta cu lichenul si bergamota. Parfumurile chiar seamana.

In deschiderea lui L`art de la Guerre un iz strapunzator de piele ca un varf de lance coordoneaza atacul. Sub scutul protector al bergamotei acre si notei iuti de nucsoara care-i face marginile si mai sfredelitoare, pielea e in rol de general definind parfumul fara a lasa nimic sa-i taie calea, desi la un moment dat lichenul isi cere dreptul de a fi prezent in randul intai. Lichenul va primi insa ordin sa ramana un element strategic, de suport.

Dupa ce latura initiala citric-condimentata se mai domoleste, pielea, renuntand parca la orice artificii se extinde tot mai clar si puternic cu capul inainte in atac, iar in spatele ei se desluseste vag, mai mult ca printr-o ceata, silueta unui alt erou beligerant, anume nota de paciuli. Impreuna cu lichenul tot la fel de mijit la orizont cei doi confera din backround parfumului un miros verzui, de outdoor. Prezenta celor doua nu face decat sa mentina astfel in mod evident parfumul intr-un registru aspru, ierbos, pamantiu, delimitand cumva campul de lupta pe care pielea se desfasoara.

L`art de la Guerre nu va lasa nicio clipa armele jos, neoferind eroilor nicio floare, floare ce nu apare nici macar simbolic sub forma de scrisorica parfumata cu apa de violete scrisa de vreo Josephine ingrijorata. In cartea de istorie se pomeneste ca din batalion a facut parte si imortela, simbolizand imortalitatea mai mult ca sigur, insa, in realitate, eu fiind martora evenimentelor nu i-am remarcat faptele vitejesti, nu se simte.

In schimb apar frunzulitele de violeta renumite, printre altele, pentru talentul de scoate in relief exact nota de ....piele. Deci ele sunt un fel de praf de pusca pentru tunul cu ghiulea din piele. Nu putini ar fi cred aceia care ar remarca aerul de parfum clasic al lui L`art de la Guerre si asta pentru ca luate asa in manunchi notele lui fac parte din registrul multor parfumuri fougère si chypre. E un parfum puternic, masculin, indraznet dar totodata mi se pare si foarte elegant, dar o eleganta aproape austera, restrictiv, impetuos si rece de parca ar spune "Noli me tangere".

Dupa 2 zile de testari plecand de la o respingere initiala deoarece e total nefeminin si ajungand pana la urma sa-i admir calitatile neindoielnice concluzia mea e ca parfumul asta pe un barbat puternic ar fi de mare impact si ar pune punctul pe I in orice imprejurare.

E singurul razboi de care nu ma tem.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Jovoy Paris L`Art de la Guerre fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Jovoy Paris L`Art de la Guerre, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica L`Art de la Guerre dupa Jovoy Paris. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre L`Art de la Guerre de Jovoy Paris reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Fougere
Cerruti CerrutiSi Versace Dreamer Puma Flowing Man Emanuel Ungaro Apparition Homme Intense Chopard Heaven Gap Lavander Tea No.362 Elizabeth Arden Arden Men Sandalwood Fragrances of Ireland Patrick Alexa Lixfeld 003 Pascal Morabito Or Black CnR Create Capricorn for Men Social Creatures Utopian